Φίλτρο καμινάδας με νερό

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51476 από ONEGREEK
Απαντήθηκε από ONEGREEK στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
Καλημέρα , εχω αγοράσει το φίλτρο της HELLENIC-PELLETS και παρατηρω μετα από 2 εβδομάδες χρήση να μαυριζει ο τοίχος. Στην εναυση βγαζει ενα λεπτό καπνό , δεν φαινεται να ειναι μαυρος αλλα δεν εχω δει και πως βγαινει απο σόμπα χωρίς φίλτρο. Η σομπα καποιες φορες μου εχει βγάλει καπνό και στη φαση των 2 πρώτων λεπτών της κανονικης λειτουργίας(5-6 φορες εγινε αυτο). Αλλα η εγκατασταση που εχω κανει ειναι σωστη και περιλαμβανει δυο τμηματα ενα οριζοντιο 80-90 εκατοστα και ενα καθετο 1,60 μ και εκει συνδεθηκε το φιλτρο . Εαν συνεχιστει ετσι σε 4 μήνες θα αλλάξει το χρωμα του εξωτερικού τοίχου από σομόν σε μαυρο! και υποτιθεται οτι το αγορασα γιατι εχω πρόβλημα με τους ιδιοκτήτες. Καίω αυστριακό πέλλετ μόνο.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ONEGREEK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51778 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
αναψα τη σομπα 17-10-2012 απο τοτε την καιω καθε μερα με μερικες διακοπες.. δεν εχει μαυρισει τιποτα... οσοι δεν το πιστευετε σας προσκαλω να ερθετε να το δειτε απο κοντα στο σπιτι μου να δουλευει... το κινητο μου μπορειτε να το ζητησετε απο τον διαχειριστη...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ONEGREEK

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51840 από panagiotis
Απαντήθηκε από panagiotis στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
λιγο μια μουνταδα δεν πηρε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51867 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
Μιχάλη.gr,Μπράβο ενθαρρυντικό αυτό αλλά σε παρακαλώ πες μας:
τι σόμπα έχεις,και περιέγραψε αν μπορεις την εξοδο καυσαεριων στο μπαλκόνι σου.Επίσης εισαι κατω από σκεπαστο μπαλκόνι ή ακάλυπτο ,γιατί έχει μεγάλη διαφορά.Τι πέλλετ καις.Ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51954 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό

ONEGREEK έγραψε: Καλημέρα , εχω αγοράσει το φίλτρο της HELLENIC-PELLETS και παρατηρω μετα από 2 εβδομάδες χρήση να μαυριζει ο τοίχος.

Στην εναυση βγαζει ενα λεπτό καπνό , δεν φαινεται να ειναι μαυρος αλλα δεν εχω δει και πως βγαινει απο σόμπα χωρίς φίλτρο. Η σομπα καποιες φορες μου εχει βγάλει καπνό και στη φαση των 2 πρώτων λεπτών της κανονικης λειτουργίας(5-6 φορες εγινε αυτο). Αλλα η εγκατασταση που εχω κανει ειναι σωστη και περιλαμβανει δυο τμηματα ενα οριζοντιο 80-90 εκατοστα και ενα καθετο 1,60 μ και εκει συνδεθηκε το φιλτρο . Εαν συνεχιστει ετσι σε 4 μήνες θα αλλάξει το χρωμα του εξωτερικού τοίχου από σομόν σε μαυρο! και υποτιθεται οτι το αγορασα γιατι εχω πρόβλημα με τους ιδιοκτήτες.
Καίω αυστριακό πέλλετ μόνο.
Εχω απελπιστει.

Βάλε μας καμιά φωτογραφία αν μπορείς.
Ποιό ακριβως φίλτρο έβαλες ; Με αντλία ή χωρίς αντλία ;

Αν πρόκειται για ένα απλό δοχείο (σαν καζανάκι) όπου απλά περνά απο μεσα ο καπνός, πρόσεχε να μην πέφτει η στάθμη του νερού.
Μειωνει δραματικά τον ελκυσμό.

Τετοια δοχεία,(δεν τα λεω φίλτρα) αντί να τα αγοράζετε, μπορείτε να τα φτιαχνετε και μόνοι σας. (καποιος συφορουμίτης το έκανε θυμαμαι)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52142 από ONEGREEK
Απαντήθηκε από ONEGREEK στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
Σημερα αναψα τη σομπα μειωνοντας την προεπιλεγμενη ισχυ αρχικης σταθεροποιησης της φλογας και με ισχυ καυσης απο 3 που την ειχα στο 1 και πρωτη φορα δεν μου εβγαλε καπνο ουτε στην εναυση ουτε στα πρωτα λεπτα κανονικης λειτουργιας.Μακαρι να μην ειναι τυχαιο και ολα να εξαρτωνται απο τη ρυθμιση της σομπας.Επισης η αληθεια ειναι οτι καποιες φορες επειδη η σομπα ηταν ρυθμισμσενη αρχικα να σβηνει μολις πιασει θερμοκρασια γινονταν αρκετες εναυσεις κατα τη διαρκεια της ημερας.Ετσι καποιες φορες η σταθμη του νερου στο φιλτρο(ειναι το φιλτρο της hellenic pellets χωρις χρηση ρευματος) κατεβηκε και αυτο δεν εγινε αντιληπτο αμεσα, με αποτελεσμα τη μη εγκαιρη αναπληρωση του.Να υποθεσω οτι με μειωμενο νερο,το φιλτρο δεν λειτουργουσε σωστα οποτε γι αυτο μαυρισε λιγο ο τοιχος?Επισης την τρυπα που ειναι στο καπακι μπορουμε να την κλεισουμε κατα τη διαρκεια της λειτουργιας τησ σομπας η θα δημιουργησει προβλημα στην εξοδο του αρχικου καπνου(που ευχομαι να μην ξαναδω) και μετα? Στο michalisgr βγαινει λευκος καπνος αρχικα η καθολου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ