Φίλτρο καμινάδας με νερό

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30904 από panagiotis
Απαντήθηκε από panagiotis στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
Και εγω εχω τετοιο φιλτρο νερου με μια auriga 23kw στην πρωτη δοκιμη καυσης τα ιδια εκανε με σενα μετα καθολου καπνο μονο στην αρχη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31101 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
Γειά σας. Έχω παραγγείλει μια υδροθερμική σόμπα Thalia 25 που θα μου λερθη σε καμια 10αρια μέρες και θέλω να τοποθετήσω και γώ ένα φίλτρο, λόγω 1ου ορόφου (και οικολογικών ανησυχιών). Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1. Θα χρειαστώ κάποια υποβοήθηση στην καμινάδα που θα τοποθετήσω? Θα έιναι συνολικό μήκος 6 μέτρα περίπου, με τα 4 οριζόντια.

2. Είναι αυτόματη η πλήρωση με νερό αν συνδεθεί με το δίκτυο ή θέλει πατέντα? (κάτι για φλοτέρ διάβασα)

3. Η τοποθέτηση φίλτρου επηρεάζει το τράβηγμα της καμινάδας? αν ναι, θετικά ή αρνητικά?


Ευχαριστώ πολύ και για τα λινκ.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31167 από Tsimp
Απαντήθηκε από Tsimp στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
Αρνητικά και μόνο αρνητικά φίλε μου. Εδώ μέσα εχει χυθεί πολύ μελάνι για αυτά τα οριζόντια μέτρα περισσότερο απο τη merkel....... κάτσε λίγο και ασχολήσου με το forum και τους ειδικόυς πριν κάνεις οτιδήποτε, πιστεψέμε θα τα βρείς μπροστά σου και τοτε θα είναι αργά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31185 από stratri1
Απαντήθηκε από stratri1 στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
Φίλε Georgepap, από τα λίγα που έχω διαβάσει, είμαι σίγουρος ότι πάνω από 2 μέτρα οριζόντια καμινάδα απαγορεύεται. Μάλλον πρέπει να αλλάξεις θέση τοποθέτησης της σόμπας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31192 από thlanarass
Απαντήθηκε από thlanarass στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό

georgepap31 έγραψε: Γειά σας. Έχω παραγγείλει μια υδροθερμική σόμπα Thalia 25 που θα μου λερθη σε καμια 10αρια μέρες και θέλω να τοποθετήσω και γώ ένα φίλτρο, λόγω 1ου ορόφου (και οικολογικών ανησυχιών). Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1. Θα χρειαστώ κάποια υποβοήθηση στην καμινάδα που θα τοποθετήσω? Θα έιναι συνολικό μήκος 6 μέτρα περίπου, με τα 4 οριζόντια.

2. Είναι αυτόματη η πλήρωση με νερό αν συνδεθεί με το δίκτυο ή θέλει πατέντα? (κάτι για φλοτέρ διάβασα)

3. Η τοποθέτηση φίλτρου επηρεάζει το τράβηγμα της καμινάδας? αν ναι, θετικά ή αρνητικά?


Ευχαριστώ πολύ και για τα λινκ.


###################################
1, για μενα την οριζοντια σοληνα βαλετην 10 η' 12 διαμετρο ετσι και να ανεβει λιγη σταχτη(και οι σομπες πελλετ βγαζουν λιγη σταχτη στην καμιναδα η οποια σηνηθως καθετε στις γονιες 'η στην οριζοντια διαδρομη ) απο την σομπα
αυτη θα κατσει στον πατο της οριζοντιας χοντροτερης σωληνας χωρις να μικρινει η διαμετρο της
σωληνας και χωρις να επιρεαστει η ροη των καυσαεριων.
Εγω το εκανα σε σομπα ξυλου.
12αρα ειχε η σομπα και την οριζοντια την εβαλα 14εκ.
Μετα απο μια σεζον ειχε μεσα μισο κουβα σταχτη και καπνα αλλα ο ελκισμος δεν ειχε επηρεαστει
γιατι η τελικη διαμετρο που εμεινε ηταν παραπανω απο 12.
2, Απο οτι ειδα στις φοτο του φιλτρου ειναι σαν καζανακι.
3,Δεν ξερω γιατ δεν εχω το φιτρο.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by thlanarass.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": georgepap31

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31215 από cuprakias
Απαντήθηκε από cuprakias στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό

georgepap31 έγραψε: Γειά σας. Έχω παραγγείλει μια υδροθερμική σόμπα Thalia 25 που θα μου λερθη σε καμια 10αρια μέρες και θέλω να τοποθετήσω και γώ ένα φίλτρο, λόγω 1ου ορόφου (και οικολογικών ανησυχιών). Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1. Θα χρειαστώ κάποια υποβοήθηση στην καμινάδα που θα τοποθετήσω? Θα έιναι συνολικό μήκος 6 μέτρα περίπου, με τα 4 οριζόντια.

2. Είναι αυτόματη η πλήρωση με νερό αν συνδεθεί με το δίκτυο ή θέλει πατέντα? (κάτι για φλοτέρ διάβασα)

3. Η τοποθέτηση φίλτρου επηρεάζει το τράβηγμα της καμινάδας? αν ναι, θετικά ή αρνητικά?


Ευχαριστώ πολύ και για τα λινκ.

επειδη εχω το φιλτρο και την ιδια κατασκευη καμιναδας εχω και εγω . 2 καθετα 4 οριζοντια... το ολο συστημα δουλευει σωστα χωρις προβληματα .... το μονο που πρεπει να κανεις ειναι εκει που ξεκινα το οριζοντιο τμημα που ειναι 4 μετρα να του δωσεις κληση 10 με 15 ποντους ..
δηλαδη αν ξεκινα στα 2 μετρα το τελειωμα θα ειναι στα 2,15 με 2,20 για να βοηθησεις τα καυσαερια.
απο εκει και περα οπως βλεπεις στο φιλτρο εχω μια τρυπα απο τη πλαινη μερια στο υψος της υπεχυλησης και εχω βαλει ενα απλο φλοτερ των 4€ .δεν εχει προβλημα με τη θερμοκρασια του νερου ή του καπνου αυτο χρειαζεται οποσδηποτε.... Στα πρωτα αναμματα ο καπνος θα ειναι λιγος ως ελαχιστα μαυρος και μετα τιποτα ολα θα λειτουργησουν αψογα. οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε... να προσθεσω οτι η καμιναδα μου ειναι με διαμετρο 80mm.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by cuprakias.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": georgepap31

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ