Φίλτρο καμινάδας με νερό

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66384 από aggelooos
Απαντήθηκε από aggelooos στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό

γιαννης-δραμα έγραψε:

KERBEROS έγραψε:

Πραγματικος ΚΕΡΒΕΡΟΣ ο Πετρος,ποτε προλαβες και το ανεβασες ρε συ!Το φιλτρο ειναι στην πεθερα μου και την συναρμολογηση την εκανα εγω,το κουτι το αγορασα απο ενα μαγαζι εδω 50 ευρω και τα μπουρια 10-15 ευρω,η λειτουργια μεχρι στιγμης ειναι πολυ καλη και εχει συνδεθει στην εξαγωγη του μπαρμπεκιου οπου ανεβαινει 10-12 μετρα στην καμιναδα!
Η σομπα(Ravelli R70) δουλευει ετσι πανω απο 1 μηνα χωρις κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.
ΥΓ.Ξεκιναει απο φ80 οπου μπαινει στο κουτι με το νερο και μετα ο ευκαμπτος απο φ125 καταληγει σε φ150 τις καμιναδας του μπαρμπεκιου!
Η συνεχεια θα δειξει!



Χρόνια Πολλά Καλή Χρονιά!
Γιάνη 2 ερωτησούλες αν είναι εύκολο.
1)Στο φίλτρο κατασκευής σου τι έβαλες για φίλτρο εωτερικά? και
2)Πόσο στοίχισε αυτο του εμπορίου?
Ευχαριστώ!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66412 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό

aggelooos έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε:

KERBEROS έγραψε:

Πραγματικος ΚΕΡΒΕΡΟΣ ο Πετρος,ποτε προλαβες και το ανεβασες ρε συ!Το φιλτρο ειναι στην πεθερα μου και την συναρμολογηση την εκανα εγω,το κουτι το αγορασα απο ενα μαγαζι εδω 50 ευρω και τα μπουρια 10-15 ευρω,η λειτουργια μεχρι στιγμης ειναι πολυ καλη και εχει συνδεθει στην εξαγωγη του μπαρμπεκιου οπου ανεβαινει 10-12 μετρα στην καμιναδα!
Η σομπα(Ravelli R70) δουλευει ετσι πανω απο 1 μηνα χωρις κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.
ΥΓ.Ξεκιναει απο φ80 οπου μπαινει στο κουτι με το νερο και μετα ο ευκαμπτος απο φ125 καταληγει σε φ150 τις καμιναδας του μπαρμπεκιου!
Η συνεχεια θα δειξει!



Χρόνια Πολλά Καλή Χρονιά!
Γιάνη 2 ερωτησούλες αν είναι εύκολο.
1)Στο φίλτρο κατασκευής σου τι έβαλες για φίλτρο εωτερικά? και
2)Πόσο στοίχισε αυτο του εμπορίου?
Ευχαριστώ!!

Χρονια Πολλα φιλε μου.
Το κουτι το πηρα ετοιμο και μεσα δεν εχει κατι,απλα ο ευκαμπτος φ80 που μπαινει μεσα στο κουτι ειναι γυρισμενος προς τα κατω οπου φυσαει τα καυσαερια και τα μικροσωματιδια πανω στο νερο και ετσι κατακρατουνται στο νερο αυτα και βγαζει μονο τα καυσαερια απο πανω.
Οσο για την τιμη το γραφω παραπανω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73308 από stelios02
Απαντήθηκε από stelios02 στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
Καλημέρα Γιάννης-Δράμα, επειδή μάλλον θα χρειαστώ μια παρόμοια πατέντα, θα ήθελα να ρωτήσω δυο πραγματάκια.

Πρώτον απο θέμα ελκυσμού πώς τα πας; Βλέπεις κάτι να άλλαξε στην λειτουργία της σόμπας; Δεν νομίζω να έχει εξτρά μοτέρ για να βοηθάει την έξοδο απο το φίλτρο;

Δεύτερον παρατηρώ ότι ο εύκαμπτος σωλήνας εξαγωγής είναι πιο χοντρός. Φ120 να υποθέσω; Πιστεύεις ότι θα υπήρχε πρόβλημα αν συνέχιζε Φ80; Σε ρωτάω γιατί αυτό σκέφτομαι να το κάνω Φ80 και η έξοδός μου θα είναι περίπου 2,5 μέτρα και όχι 1,5 που είναι η δικιά σου. Σημειωτέον ότι στην δικιά μου περίπτωση η καμινάδα Φ80, θα βγει κατευθείαν έξω και δεν θα μπει σε άλλη υπάρχουσα όπως στην δικιά σου περίπτωση.

Τρίτον (και τελευταίο), παρατηρώ δεξιά στο καπάκι εκεί που έχεις κάτι σαν μάρμαρο, κάτι ακόμα να προεξέχει (όχι στα αριστερά που έχεις την τρύπα-τάπα προφανώς για να αναπληρώνεις νερό). Τι είναι αυτό και τί δουλειά κάνει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by stelios02.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73435 από dora-serres
Απαντήθηκε από dora-serres στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
Γιάννης-Δράμα περίπου τη ποσοστό απ τη στάχτη κρατάει το φίλτρο της πεθεράς σου?
Το δικό μου μπαλκόνι δεν έχει τη δυνατότητα παροχής νερού και ψάχνω εναλλακτικές λύσεις πριν μετακομισω τη σόμπα σε άλλο δωμάτιο γιατί το μπαλκόνι έχει γίνει μαύρο.
Επίσης το έκανες ειδική παραγγελία ή τα είχε έτοιμα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73589 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό

stelios02 έγραψε: Καλημέρα Γιάννης-Δράμα, επειδή μάλλον θα χρειαστώ μια παρόμοια πατέντα, θα ήθελα να ρωτήσω δυο πραγματάκια.

Πρώτον απο θέμα ελκυσμού πώς τα πας; Βλέπεις κάτι να άλλαξε στην λειτουργία της σόμπας; Δεν νομίζω να έχει εξτρά μοτέρ για να βοηθάει την έξοδο απο το φίλτρο;

Δεύτερον παρατηρώ ότι ο εύκαμπτος σωλήνας εξαγωγής είναι πιο χοντρός. Φ120 να υποθέσω; Πιστεύεις ότι θα υπήρχε πρόβλημα αν συνέχιζε Φ80; Σε ρωτάω γιατί αυτό σκέφτομαι να το κάνω Φ80 και η έξοδός μου θα είναι περίπου 2,5 μέτρα και όχι 1,5 που είναι η δικιά σου. Σημειωτέον ότι στην δικιά μου περίπτωση η καμινάδα Φ80, θα βγει κατευθείαν έξω και δεν θα μπει σε άλλη υπάρχουσα όπως στην δικιά σου περίπτωση.

Τρίτον (και τελευταίο), παρατηρώ δεξιά στο καπάκι εκεί που έχεις κάτι σαν μάρμαρο, κάτι ακόμα να προεξέχει (όχι στα αριστερά που έχεις την τρύπα-τάπα προφανώς για να αναπληρώνεις νερό). Τι είναι αυτό και τί δουλειά κάνει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Γεια σου Στελιο,τωρα απο θεμα ελκυσμου μεχρι στιγμης δεν εχει αλαξει κατι δουλευει μια χαρα(και να φανταστεις η καμιναδα του μπαρμπεκιου ειναι τουλαχιστον 12 μετρα)και φυσικα δεν εχει μπει κατι για υποβοηθηση.Για το ευκαμπτο που ρωτας ειναι φ125 και μπαινει σε φ150 στην καμιναδα του μπαρμπεκιου,στην δικια μου περιπτωση πιστευω οτι θα υπηρχε προβλημα ελκυσμου αν εβγαινε σε φ80,παντως πιστευω πως ειναι καλυτερα να γινει φ120 η τουλαχιστον φ100(inox παντα και οχι αλουμινιου).Και τελος αυτο που βλεπεις πανω στο μαρμαρο ειναι το τασακι του πεθερου μου :lol: το αλλο που λες ειναι οντως για το νερο και κατω δεξια εχει και μια βανα για να αδειαζεις το νερο οποτε θελεις.Επισης κατι που ξεχασα ο φ80 μπαινοντας μεσα στο κουτι κανει μια γωνια 90 μοιρων προσ τα κατω για να φυσαει τα καυσαερια πανω στο νερο!
Ελπιζω να βοηθησα οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios02

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73596 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό

dora-serres έγραψε: Γιάννης-Δράμα περίπου τη ποσοστό απ τη στάχτη κρατάει το φίλτρο της πεθεράς σου?
Το δικό μου μπαλκόνι δεν έχει τη δυνατότητα παροχής νερού και ψάχνω εναλλακτικές λύσεις πριν μετακομισω τη σόμπα σε άλλο δωμάτιο γιατί το μπαλκόνι έχει γίνει μαύρο.
Επίσης το έκανες ειδική παραγγελία ή τα είχε έτοιμα?

Γεια σου Δωρα,στην αρχη το κουτι ειχε τοποθετηθη χωρις να μπαινει στην καμιναδα του μπαρμπεκιου(απλα εβγαινε εξω στα καγκελα)και σε αποσταση 1 μετρου υπηρχε τοιχος οπου σε λειτουργια 1-1,5 μηνα δεν ειχε το παραμικρο,τωρα ετσι οπως ειναι δεν μπορω να ξερω τι ποσοστο μαυριλας βγαζει πανω στην καμιναδα αλλα απο αυτο που βλεπω μεσα στο κουτι που παρακρατειτε πιστευω οτι κραταει ενα 70-75%.Τωρα οσο αφορα το νερο μπορεις να το γεμιζεις με ενα ποτιστηρι.Το πρωτο που ειχα παρει το ειχαν ετοιμο αλλα επειδη ηταν μικρο σε διαστασεις και το νερο απο μεσα εξατμιζοταν σε μια μερα,το πηγα πισω και μου φτιαξαν αλλο πιο μεγαλο(αυτο του βιντεο)και τωρα ειναι μια χαρα!
Οτι χρειαστεις πες μου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dora-serres

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ