Φίλτρο καμινάδας με νερό

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65287 από cuprakias
Απαντήθηκε από cuprakias στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό

γιαννης-δραμα έγραψε:

cuprakias έγραψε: Γιαννη μου χρονια πολλα καλη χρονια να εχουμε χαιρετισματα στη συζηγο... Δεν ξεχνω να αναφερω οτι ο Γιαννης με βοηθησε αρκετα με το μοντελο που επελεξα (εχει το ιδιο) στη λειτουργεια και σε απορειες και ενα ευχαριστω ειναι το λιγοτερο που μπορω να πω ενταξει λογικο ειναι γιαννη αλλο ο χειμωνας της Αθηνας και αλλο της Δραμμας δεν ειναι το ιδιο.εχω παθει πλακα με το πελλετ του praktiker ειναι βιολογικο
θα σου βαλω φοτο αυριο πολυ καλο μηδαμινη σταχτη ανα τσουβαλι και πολυ καλη αποδοση...... θα βαλω φοτο τιμη 4,9 το τσουβαλι...

Χρονια πολλα Θανο και καλες γιορτες να εχετε.
Πιο ειναι αυτο το πελλετ που λες?Με το φιλτρο ολα οκ?
Ενταξει για την καταναλωση δεν φταιει μονο το κρυο αλλα και η ανυπαρκτη μονωση(οχι για πολυ ακομα) ;)

οκ εγω δεν εχω προβλημα με τη μονωση ειμαι κομπλέ.....

www.energeiakes-kalliergies.gr/pellet
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65288 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
και η τιμη τουτου του πελλετ παρακαλω??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65721 από cuprakias
Απαντήθηκε από cuprakias στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό

love.bacardi έγραψε: και η τιμη τουτου του πελλετ παρακαλω??


4.9 euro το τσουβαλι......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65752 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό

Nick the Greek έγραψε:

cuprakias έγραψε:

ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 έγραψε: [quote="cuprakias" post=64870
εγω μεχρι στιγμης με το φιλτρο(οχι με του κυριου Μοσχαλη υπαρχει αντοιστιχο post) στο διαμερισμα ειμαι οκ
δεν εχω κανενα προβλημα ........
επισης δεν εχω προβληματα με καπνο παρα μονο στο αναμμα της για κανα 2 λεπτα με λευκο καπνο απο το φιλτρο μετα απο τη χρονικη αυτη στιγμη δεν εχω κανενα προβλημα καπνου.

.......................................................................................
και εγώ παλεύω με μια ιταλικη viviana plus να πετυχω μηδενικό καπνο στην αρχη αλλα δεν τα καταφερνω και εχω οπως και εσυ 1-1,5 λευκο ασπρο καπνο ,αν και δοκιμασα και τεχνητη εναυση με οινοπνευμα παλι καπνο για 1 λεπτο εχω.Εσύ με οινοπνευμα εχεις στην αρχη ασπρο καπνο?Το δοκιμασες καθολου?

δεν το εχω δοκιμασει οινοπνεμα φωτιστικο ή κανονικο...
Nick the Greek αυτο με το βαμβακι το βαζεις στο πατο ή απο επανω.



Απλώνεις στον πάτο το βαμβάκι και 20 περίπου δεύτερα πριν ξεκινήσει να ρίχνει πέλετ ποτίζεις με οινόπνευμα το βαμβάκι, ρίχνεις μια χούφτα πέλετ απο πάνω και το ανάβεις. Περιμένεις με ισα-ισα ανοιχτή την πόρτα μέχρι να πάρουν μερικά πέλετ και μετά την κλείνεις...[/quote]

.................................................................................................
Δεν καταλαβα, γιατι να ριξεις μια χουφτα πελλετ πανω στο αναμμενο βαμβακι και να μην αναψουν τα πελλετ που πεφτουν? Τα πολλα πελλετ στο ποτηρι δεν δημιουργουν και περισσοτερο καπνο καυσης?Εξαλλου ο λιγος ασπρος καπνος βγαινει στο 4ο λεπτο απο τη στιγμη που θα πατησεις σταρτ και οχι στην αρχη τουλαχιστον στις ιταλικες..Αρα ,Πιστευω οπως λενε και καποιοι εδω στο φορουμ που δεν εχουν καθολου καπνο στην εκκινηση οτι ειναι θεμα ρυθμισης.Χρειαζεται κατα την αποψη μου-περιμενω διορθωσεις:
1.Περισσοτερες στροφες στο μοτερ καυσαεριων στην αρχη δηλ. στο ignition
2.Περισσοτερο αερα στην εκκινηση -περισσοτερο αερα στην καυση.
Μακαρι να το καταφερουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65813 από Mal

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65831 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό

ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 έγραψε:

Nick the Greek έγραψε:

cuprakias έγραψε:

ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 έγραψε: [quote="cuprakias" post=64870
εγω μεχρι στιγμης με το φιλτρο(οχι με του κυριου Μοσχαλη υπαρχει αντοιστιχο post) στο διαμερισμα ειμαι οκ
δεν εχω κανενα προβλημα ........
επισης δεν εχω προβληματα με καπνο παρα μονο στο αναμμα της για κανα 2 λεπτα με λευκο καπνο απο το φιλτρο μετα απο τη χρονικη αυτη στιγμη δεν εχω κανενα προβλημα καπνου.

.......................................................................................
και εγώ παλεύω με μια ιταλικη viviana plus να πετυχω μηδενικό καπνο στην αρχη αλλα δεν τα καταφερνω και εχω οπως και εσυ 1-1,5 λευκο ασπρο καπνο ,αν και δοκιμασα και τεχνητη εναυση με οινοπνευμα παλι καπνο για 1 λεπτο εχω.Εσύ με οινοπνευμα εχεις στην αρχη ασπρο καπνο?Το δοκιμασες καθολου?

δεν το εχω δοκιμασει οινοπνεμα φωτιστικο ή κανονικο...
Nick the Greek αυτο με το βαμβακι το βαζεις στο πατο ή απο επανω.



Απλώνεις στον πάτο το βαμβάκι και 20 περίπου δεύτερα πριν ξεκινήσει να ρίχνει πέλετ ποτίζεις με οινόπνευμα το βαμβάκι, ρίχνεις μια χούφτα πέλετ απο πάνω και το ανάβεις. Περιμένεις με ισα-ισα ανοιχτή την πόρτα μέχρι να πάρουν μερικά πέλετ και μετά την κλείνεις...


.................................................................................................
Δεν καταλαβα, γιατι να ριξεις μια χουφτα πελλετ πανω στο αναμμενο βαμβακι και να μην αναψουν τα πελλετ που πεφτουν? Τα πολλα πελλετ στο ποτηρι δεν δημιουργουν και περισσοτερο καπνο καυσης?Εξαλλου ο λιγος ασπρος καπνος βγαινει στο 4ο λεπτο απο τη στιγμη που θα πατησεις σταρτ και οχι στην αρχη τουλαχιστον στις ιταλικες..Αρα ,Πιστευω οπως λενε και καποιοι εδω στο φορουμ που δεν εχουν καθολου καπνο στην εκκινηση οτι ειναι θεμα ρυθμισης.Χρειαζεται κατα την αποψη μου-περιμενω διορθωσεις:
1.Περισσοτερες στροφες στο μοτερ καυσαεριων στην αρχη δηλ. στο ignition
2.Περισσοτερο αερα στην εκκινηση -περισσοτερο αερα στην καυση.
Μακαρι να το καταφερουμε.[/quote]

Πατάμε τον διακόπτη για να ξεκινήσει η σόμπα. Βάζουμε ένα μικρό βαμβάκι στο πιατάκι και ρίχνουμε επάνω 5-10 σπυριά πέλλετ. Τα βρέχουμε με οινόπνευμα και τα ανάβουμε ρίχνοντας ένα αναμένω σπίρτο. Κρατάμε 1-2 πόντους την πόρτα ανοικτή για να μην σβήσει το βαμβάκι από τον αέρα. Όταν αρχίσει να ρίχνει η σόμπα πέλλετ κλείνουμε την πόρτα. ( Ανάβουμε πρώτα τα λίγα πέλλετ γιατί μερικές φορές ρίχνοντας η σόμπα μας πέλλετ σβήνει το βαμβάκι.
Βάζουμε μερικά σπυριά πέλλετ γιατί άμα βάλουμε πολλά, ώσπου να ανάψει καλά η σόμπα γεμίζει το πιατάκι και έχουμε μεγάλη φλόγα. Καλά είναι να ανάβουμε την σόμπα στην 1 σκάλα. ;) :)
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by stoikon.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.141 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ