Συγκριτικό τεστ καύσης διάφορων pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42245 από t123321
Για προιόν που παράγεται στην Ελλάδα είναι πανάκριβο. Στην περιοχή μου (Ιωάννινα) πωλείται από τον ίδιο τον όμιλο που το παράγει προς 300 ευρώ ο τόνος (παραλαβή από το εργοστάσιο). Τη στιγμή που τα ημερομίσθια εχουν πέσει έως και 40% γιατί το προιόν αυξήθηκε μέσα σε ένα χρόνο 50%; Το οτι το κράτος δεν πληρώνει τις επιδοτήσεις πρέπει να τις πληρώσει ο καταναλωτής; Το ότι υπάρχουν πελλετ από χώρες της Ευρώπης και όχι Βουλγαρία - Ρουμανία κτλ με φθηνα μεροκάματα, αλλά Αυστρία - Γερμανία, που έχουν και πιστοποίηση άρα πλήρωσαν τις 60000, και είναι και πιό φθηνά από το Ελληνικό πως το εξηγείται;
Τέλος πως γίνεται το ίδιο προιον να το πληρώνει σχεδόν το ίδιο ή ακόμα και φθηνότερα ο Ιταλός με όλα τα μεταφορικά από Ελλάδα μέσα στην τιμή;
Ας υποστηρίξουν λίγο και τους Έλληνες οι Ελληνικές επιχειρήσεις να τους υποστηρίξουμε και εμείς. Μου θυμίζει τα ξενοδοχεία τα προηγούμενα χρόνια που μας είχαν στο φτύσιμο. Σε συνέφερε να πήγαινες ταξίδι στη Βουλγαρία να κλείσεις δωμάτιο γιατί αν πήγαινες ως Έλληνας το έπαιρνες σε τριπλάσια τιμή. Τώρα φυσικά παρακαλάνε αλλά.....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42442 από john88s
Η αύξηση της τιμής έχει να κάνει με τον νόμο της Προσφοράς και της Ζήτησης. Πριν 2 χρόνια δεν έκαιγε κανένας πελλετ. Αυτή την στιγμή υπάρχει έλλειψη για αυτό δημιουργούνται στρεβλώσεις στην αγορά. Αν υπήρχαν άλλα 3-4 ελληνικά εργοστάσια οι τιμές θα ήταν στα τάρταρα.

Κάτι τελευταίο. Εγώ προσωπικά το Alfa Wood το πήρα το καλοκαίρι 50 ευρώ φθηνότερα τον τόνο από ότι έβγαινε το αυστριακό. Και πάνω κάτω ίδια τιμή με πέρσι. Οπότε δεν ξέρω για τις τιμές που αναφέρεσαι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42449 από Sp4wN
John88s εσύ είσαι σίγουρος πως γράφεις αντικειμενικά και χωρίς προσωπικές αντζεντες έτσι δέν είναι ? Γιατί αυτός είναι και ο επιθυμητός στόχος σ αυτή τη συζήτηση.Μια αντικειμενική κουβέντα.Σίγουρα όλοι θέλουμε να στηρίξουμε την ελληνική αγορά και προσπαθούμε να το κάνουμε , όμως δε μπορούμε να κατηγορήσουμε και τον κόσμο που στρέφεται αλλού λόγω ανώτερης ποιότητας.Στόχος της ελληνικής εταιρείας θά πρεπε να ναι να εξασφαλίσει ακόμη καλύτερη ποιότητα και στόχος δικός μας να την υποστηρίξουμε.Σίγουρα όσοι κατηγορούν και από τις 2 (κακώς)διαφορετικές θέσεις , μιάς και όλοι έχουμε ως στόχο να ζεσταθούμε όσο το δυνατόν καλύτερα και φθηνότερα είναι νά χουμε μιά δυνατή ελληνική εταιρεία στους ανταγωνιστές για καλύτερα ανταγωνισμό τιμών που συμφέρει τον καταναλωτη.
Φιλικά πάντα και εναντίον των αντιπαραθέσεων Νίκος

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42458 από john88s

Sp4wN έγραψε: John88s εσύ είσαι σίγουρος πως γράφεις αντικειμενικά και χωρίς προσωπικές αντζεντες έτσι δέν είναι ? Γιατί αυτός είναι και ο επιθυμητός στόχος σ αυτή τη συζήτηση.Μια αντικειμενική κουβέντα.Σίγουρα όλοι θέλουμε να στηρίξουμε την ελληνική αγορά και προσπαθούμε να το κάνουμε , όμως δε μπορούμε να κατηγορήσουμε και τον κόσμο που στρέφεται αλλού λόγω ανώτερης ποιότητας.Στόχος της ελληνικής εταιρείας θά πρεπε να ναι να εξασφαλίσει ακόμη καλύτερη ποιότητα και στόχος δικός μας να την υποστηρίξουμε.Σίγουρα όσοι κατηγορούν και από τις 2 (κακώς)διαφορετικές θέσεις , μιάς και όλοι έχουμε ως στόχο να ζεσταθούμε όσο το δυνατόν καλύτερα και φθηνότερα είναι νά χουμε μιά δυνατή ελληνική εταιρεία στους ανταγωνιστές για καλύτερα ανταγωνισμό τιμών που συμφέρει τον καταναλωτη.
Φιλικά πάντα και εναντίον των αντιπαραθέσεων Νίκος


Νίκο έχει απόλυτο δίκιο. Εγώ από την αρχή σχολίασα το γεγονός ότι κάποιοι κάνουν με τις μάρκες pellets όπως κάνουν τα 15χρονα με τις ομάδες(ΟλυμπιακόςVs Παναθηναϊκός). Επίσης είπα ότι καλό θα ήταν να στηρίζουμε τις Ελληνικές Επιχειρήσεις. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42460 από DOOM_NX

john88s έγραψε: Η αύξηση της τιμής έχει να κάνει με τον νόμο της Προσφοράς και της Ζήτησης. Πριν 2 χρόνια δεν έκαιγε κανένας πελλετ. Αυτή την στιγμή υπάρχει έλλειψη για αυτό δημιουργούνται στρεβλώσεις στην αγορά. Αν υπήρχαν άλλα 3-4 ελληνικά εργοστάσια οι τιμές θα ήταν στα τάρταρα.

Κάτι τελευταίο. Εγώ προσωπικά το Alfa Wood το πήρα το καλοκαίρι 50 ευρώ φθηνότερα τον τόνο από ότι έβγαινε το αυστριακό. Και πάνω κάτω ίδια τιμή με πέρσι. Οπότε δεν ξέρω για τις τιμές που αναφέρεσαι.

Μπααα... Έχεις φαγωθεί, ρε Γιάννη! Κάψε αυτό που γουστάρεις, να κάψουμε κι εμείς αυτό που γουστάρουμε και να τελειώνει η υπόθεση! Με το ζόρι να κάψουμε Alfa Wood δηλαδή;

Δεν είναι μόνο το Schweighofer και το Alfa Wood στην αγορά, παρεμπιπτόντως. Είναι πόσα πιστοποιημένα και απιστοποίητα πέλλετ ακόμα! Και το Alfa Wood έχει την ίδια τιμή με το bio-therm, αν σου λέει κάτι. Ποια προσφορά και ζήτηση και πράσινα άλογα; Πιστοποιημένο pellet που έρχεται από Σερβία με απιστοποίητο που παράγεται στην Ελλάδα να είναι στην ίδια τιμή; Μόνο στο ότι είναι ανενημέρωτος ο κόσμος ή παραπλανητικοί οι έμπορες μπορώ να το αποδόσω. Όπως η Οικοενέργεια που ισχυριζόταν ότι το Alfa Wood έχει πιστοποίηση DINplus και θα ψάξει να μου τη στείλει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42464 από john88s
Μα αυτό λέω να κάψει ο καθένας αυτό που γουστάρει και να μην κάνει λες και πρόκειται για ομάδες η κόμματα. Και να στηρίζουμε τις Ελληνικές Επιχειρήσεις (αν θέλουμε). Τίποτα περισσότερο. Τίποτα λιγότερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ