Νέος χρήστης ζητά βοήθεια για σόμπα ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71591 από frangisk
Καλησπέρα και πάλι παιδιά, λίγο το κρύωμα που με ταλαιπωρεί λίγο η δουλειά δεν πρόλαβα να κάνω τίποτα, αλλά τουλάχιστον έβγαλα φωτογραφίες και σας παρουσιάζω τη σόμπα πως είναι και πως είναι τα μπουριά και το καπέλο. Παρατηρήσεις για τυχόν λάθη και βελτιώσεις παρακαλώ θα βοηθήσουν πολύ. Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71592 από frangisk
Εδώ θα δείτε τα μπουριά...







ερωτήσεις και παρατηρήσεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71627 από spyroskosmas
Έχω βάλει κι εγώ μια μασίνα της Εταιρίας MBS που στο χωριό μου. Παρ' όλο που εμένα το μπουρί είναι σχεδόν κάθετο (βγάινει 1,5μ κάθετο, μετά 0,8μ οριζόντια και τέλος 2μ κάθετο με καπέλο αντιανεμικό), και καίω κατάστεγνη καστανιά (2,5χρόνια κομμένη), στην αρχή όταν την ανάβω βάζω ΕΛΑΧΙΣΤΑ προσανάμματα ώστε η καμινάδα να αποκτήσει ελκυσμό και μετά της βάζω περισσότερα. Όταν βγει ο πρώτος καπνός στην καμινάδα, τότε βάλε της όσα θες.
Αν της βάλω πολλά στην αρχή, θα καπνίζει από όλα τα ανοίγματα, και δε θα σταματήσει ΟΣΗ ώρα κι αν περάσει, ενώ η καμινάδα δε θα βγάζει καπνό. Αυτά τα λέει η Εταιρία και στο εγχειρίδιο που συνοδεύει τη μασίνα.
Δοκίμασε λοιπόν να την ανάψεις με ελάχιστα μαλακά ξυλαράκια, συνέχισε με στεγνά ξύλα, και δε θα ξαναδείς καπνό.
Αυτή είναι η μασίνα μου www.mbs.rs/images/mbs7_redesign.jpg

Η δικιά σου μασίνα είναι μάλλον Τούρκικη της Εταιρίας Durali.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71633 από mallik
αυτα τα αλουμινοχαρτα τα εχεις βαλει για να μην σου καπνιζει απο τις ενωσεις των μπουριων;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71636 από frangisk
Πολύ καλή η περιγραφή που κάνεις για το άναμμα, η αλήθεια είναι ότι ο πεθερός μου δεν είναι και ο πιο υπομονετικός άνθρωπος του κόσμου και την ιδέα ότι την "μπουκώνει" στα ξύλα από την αρχή την είχα, θα το δοκιμάσω και θα σου πω.
Τα αλουμινόχαρτα τα έχει βάλει για να μην βγάζει καπνό νομίζω (ίσως και ζουμιά από την υγροποίηση).

Μπροστά στην πόρτα έχει λογότυπο Bekas και είναι κατά 99% από αυτή greekstoves.com την εταιρία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71639 από vag990
Δυστυχώς αυτές οι σόμπες με τον φούρνο στο πλάι και ειδικά αν έχουν καπάκια από πάνω, καπνίζουν ασταμάτητα λόγω της κακής διαδρομής των καυσαερίων για να ζεσταθεί ο φούρνος. Αν τα μπουριά έχουν διάταξη σαν τη δική σου και αν ο κατασκευαστής δεν έχει ασφαλίσει τις πιθανότητες διαρροής είτε με κορδόνια είτε με πατέντες, τότε το κάπνισμα είναι αναπόφευκτο.
Δεν έχει η σόμπα σου κάποιο μοχλό που ανοιγοκλείνει το ντάμπερ της εξόδου; Αν ναι, τότε άνοιγέ το μέχρι να ζεσταθεί καλά η σόμπα.
Αν αλλάξεις την σόμπα και θέλεις φουρνάκι, τότε ψάξε να τον έχει από πάνω.
Τα ξερά ξύλα θα βοηθήσουν την κατάσταση, αλλά δεν θα λύσουν το πρόβλημα.

Edit. Για το άναμμα στα είπε πολύ καλά ο παραπάνω :)
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag990.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ