Ξυλόσομπα και μπουριά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38541 από makfrag
Απαντήθηκε από makfrag στο θέμα Απ: Ξυλόσομπα κ μπουριά

GeoTa έγραψε:

kinezos έγραψε: ο μονος που θα ζεσταθεί είναι αυτός που θα σου πουλήσει τα μπουριά


+1

Καλώς ήρθες καταρχην. Κοιτάζωντας την κάτοψη που ανέβασες θεωρώ οτι το σημείο που δείχνεις ειναι εντελώς άβολο για θέρμανση όλου του σπιτιού. Στη θέση σου θα προσπαθούσα να την έβαζα σε κεντρικότερο σημείο, δηλαδή στο χωλ απένταντι απο το WC και λίγο πιο δεξια. Έτσι θα ζεστάνεις σίγουρα και τα Υ/Δ το WC και την κουζίνα. Για το σαλόνι δεν ξερω.

Πάντως κοιτώντας στα τεχν. χαρακτηριστικά της σόμπας με εντυπωσιάζει η θερμοκρασία καυσαερίων 108ο...Από τα λίγα που ξέρω χαμηλή θ καυσαεριων, σημαίνει ότι κάνει πολύ καύση


Καλώς σας βρήκα!! :)
Η θέση δυστυχώς είναι η μόνη που βολεύει από θέμα χώρου...εκεί που αναφέρεις θα σκουντουφλάει πάνω της η μικρή συνέχεια..και επίσης είναι στενός ο διάδρομος (ίσως το σχεδιάγραμμα ξεγελάει..)

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά της είναι όντως εντυπωσιακά...αλλά δεν με πείθει είναι η αλήθεια :oops: ....ούτε τα 10KW απόδοση ούτε οι 108o C :oops: , τα θεωρώ υπεραισιόδοξα!! Εμένα και 6-7KW να έχει απόδοση νομίζω θα με καλύπτει. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38544 από makfrag
Απαντήθηκε από makfrag στο θέμα Απ: Ξυλόσομπα κ μπουριά

GT έγραψε: 1) Θα σου βγει ο κούκος αηδόνι που λέμε η καμινάδα.
Μη σου πω ότι στα ίδια λεφτά παίρνεις αερόθερμη πελλετόσομπα κινεζούλα, μαζί και φίλτρο καμινάδας για το μπαλκόνι σου και ίσως σου περισσέψουν λεφτά να πάρεις και καμιά παλέτα πέλλετ...

2) Πώς θα την καθαρίζεις?

3) Ποιος θα σου πει έγκυρα και αξιόπιστα ότι η καμινάδα θα λειτουργεί σωστά, εκτός από μέντιουμ? :P

Φίλε μπορεί και να σου δουλέψει εν τέλει, το θέμα όμως είναι αξίζει το ρίσκο?

Υπάρχουν πολλές λύσεις εναλλακτικής θέρμανσης, δυστυχώς όμως δεν είναι κατάλληλες για κάθε σπίτι.

Αν δεν έχεις μελετήσει για άλλες συσκευές θέρμανσης, σου συνιστώ να ρίξεις μια ματιά στο φόρουμ, έχει πάρα πολλά ενδιαφέροντα θέματα, μήπως και μπορέσεις να βρεις μια λύση που να σου ταιριάζει περισσότερο... :)


1)Το έχω καταλάβει ότι η καμινάδα θα μας...κάψει στο τέλος.... :( :(
Για σομπούλα πελλετ έψαχνα φίλε μου αλλά δεν χωράει στις διαστάσεις.....όλες οι πελλετοσόμπες είναι αρκετά ογκώδης για το σημείο που θέλω να την τοποθετήσω :angry: :angry:

2) για το καθάρισμα έλεγα να πάρω μια ηλεκτρική σκούπα στάχτης και τα μπουριά κάθε χρόνο χαμαλίκι... :ohmy:

3)Για αυτό τον λόγο ρωτάω μπας και πάρω καμιά γνώμη....

Τι άλλες συσκευές εναλλακτικής θέρμανσης θα πρότεινες?? Πέλλετ είπαμε ότι δεν χωράει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38546 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Απ: Ξυλόσομπα και μπουριά
Το θεμα ειναι οτι εκει που την θες με 6 μετρα οριζονιο μηκος δεν θα παιξει...
θα μπουκωνει και δε θα καιει σωστα.

Το να την βαλεις στη θεση που θες να ξετρυπησεις καπου προς τα πανω ετσι ωστε αν κι ο αδερφος σου την βαλει στην ιδια θεση να κανετε ενα ψευτοδοκαρο ας πουμε???

Τζακι εχεις?

το σαλονι προς το χωλ ειναι οντως με τοιχο?

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38550 από makfrag
Απαντήθηκε από makfrag στο θέμα Απ: Ξυλόσομπα και μπουριά

Fokion έγραψε: Το θεμα ειναι οτι εκει που την θες με 6 μετρα οριζονιο μηκος δεν θα παιξει...
θα μπουκωνει και δε θα καιει σωστα.


Εδώ είσαι 100% σίγουρος?? Ακόμα και με το περιστροφικό καπέλο???

Fokion έγραψε: Το να την βαλεις στη θεση που θες να ξετρυπησεις καπου προς τα πανω ετσι ωστε αν κι ο αδερφος σου την βαλει στην ιδια θεση να κανετε ενα ψευτοδοκαρο ας πουμε???


Αυτό για κάντο πιο λιανά γιατί δεν το κατάλαβα.... :oops:

Fokion έγραψε: Τζακι εχεις?

το σαλονι προς το χωλ ειναι οντως με τοιχο?


Τζάκι δεν υπάρχει....και το σαλόνι προς το χωλ είναι με τοίχο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38553 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Απ: Ξυλόσομπα και μπουριά
100% οχι... αλλα και 6 μετρα ειναι πολλά μετρα... να στο πω αλλιως ΔΕΝ θαμε εκπληξει αν δεν δουλεψει...

εκει που θες να βαλεις την σομπα τρυπας επανω την πλακα με τον αποπανω οροφο και συνεχιζεις προς τα πανω. ο αδεφος σου βαζει τη δικη του στο ιδιο σημειο και η δικη του παει παραλληλα με την δικη σου μεσα απο το σπιτι του. ολα αυτα κρυβονται με ενα ψευτοδοκαρο.

το υπνοδομάτιο της μικρής ποιο ειναι? Πες μου οτι ειναι το διπλανό απο το σαλονι....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38554 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Ξυλόσομπα κ μπουριά

makfrag έγραψε: Τι άλλες συσκευές εναλλακτικής θέρμανσης θα πρότεινες?? Πέλλετ είπαμε ότι δεν χωράει...


Υπάρχουν πελλετόσομπες "στήλες" μικρών διαστάσεων.

Είναι τελείως λάθος να τοποθετήσεις ξυλόσομπα σε οροφοδιαμέρισμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ