Υγροποίηση

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116400 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Re:Απ: Υγροποίηση

m_sak έγραψε: Εσωτερικα δεν ξερω αν εχω..για 2 μερες που την δουλεψα δεν ειχα καποιο προβλημα.. η δεν εμφανιστηκε ακομα.
Τωρα για αρχη λεω να βαλω ενα ταφ μετα την πρωτη γωνια με το κεσεδακι για να βγαζω οτι υγροποιησεις μαζευονται..αληθεια στο τελειωμα με τι μαζευονται?? Λαστιχο??
Τα πολλα μερτα μεσα ειναι γιατι δεν την εβαλα ακριβως απο πισω..
Και μια αποψη πως ειναι μεσα..

Στάλθηκε από το HTC Desire μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Καλημέρα επειδή δεν προκειτε να βγάλεις άκρη έτσι
δεν παίρνεις την σόμπα να την βάλεις κοντά στην έξοδο.
Εκεί που βγαίνει ο σωλήνας της καμινάδας λέω εγώ τώρα :whistle: :whistle: :whistle:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116442 από MZach
Απαντήθηκε από MZach στο θέμα Υγροποίηση
Κι εγώ βλέπω αρκετά μέτρια οριζόντια και μονό μπουρί έξω. Εμείς για να βάλουμε τη σόμπα εσωτερικά κοντά στα δωμάτια τρυπήσαμε το ταβάνι και βγάλαμε το μπουρί κατακόρυφα και χτιστή καμινάδα στη σκεπή γιατί είχε υγροποιήσεις. Αν τη θες εκεί που είναι ξεκίνα με διπλό μπουρί εξωτερικά. Είναι γεγονός ότι η καμινάδα μπορεί να κοστίζει πιο πολύ από τη σόμπα αν θέλουμε να δουλεύει σωστά. Οι παλιές ξυλόσομπες έκαιγαν ανεξέλεγκτα οπότε τα καυσαέρια ήταν πολύ ζεστά και με μεγάλη ροή και κουτσά στραβά έβγαιναν. Τώρα που θέλουμε απόδοση στις σόμπες μας τα καυσαέρια θέλουν σχεδιασμό για να μη δημιουργούν υγροποιήσεις. Προς θεού όχι περιστρεφόμενο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": m_sak

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116465 από m_sak
Απαντήθηκε από m_sak στο θέμα Re:Απ: Υγροποίηση
dimlyk έχεις δίκιο τα βελακια γράφουν που έχω υγροποίηση..
κοίτα..2 σαβκύριακα που πήγα αργα το βράδυ και νωρίς το πρωί έσταζε..
το τελευταίο ξύλο ήταν στις 10 η ώρα και ακόμα και στις 7 το πρωί με την τρελή υγρασία που είχε έσταζε.

Στο άναμα δεν βγάζει καπνό μέσα παρά μόνο όταν ανοίγω να βάλω κανά ξύλο..
τα ξύλα που καίω τώρα είναι 4 ετών..αλλα μάλλον το πρόβλημα είναι όταν κρυώνει η σόμπα.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by m_sak.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116467 από m_sak
Απαντήθηκε από m_sak στο θέμα Re:Απ: Υγροποίηση

PRIMUS 45 έγραψε: Καλημέρα επειδή δεν προκειτε να βγάλεις άκρη έτσι
δεν παίρνεις την σόμπα να την βάλεις κοντά στην έξοδο.
Εκεί που βγαίνει ο σωλήνας της καμινάδας λέω εγώ τώρα :whistle: :whistle: :whistle:


χαχα καλά θα ηταν αλλα η σομπα ειναι 150 κιλά..
δεν είναι για μεταφορές.+ οτι εχει πράγματα εκει που είναι η έξοδος του τοίχου.. :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116469 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Re:Απ: Υγροποίηση

m_sak έγραψε:

PRIMUS 45 έγραψε: Καλημέρα επειδή δεν προκειτε να βγάλεις άκρη έτσι
δεν παίρνεις την σόμπα να την βάλεις κοντά στην έξοδο.
Εκεί που βγαίνει ο σωλήνας της καμινάδας λέω εγώ τώρα :whistle: :whistle: :whistle:


χαχα καλά θα ηταν αλλα η σομπα ειναι 150 κιλά..
δεν είναι για μεταφορές.+ οτι εχει πράγματα εκει που είναι η έξοδος του τοίχου.. :dry:

Κοίταξε μην στο τέλος την βάλεις εκεί :whistle: :whistle: :whistle:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116558 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Re:Απ: Υγροποίηση
Φιλε m-sak κλημερα.
Η μονη ληση που σου απομενει ειναι να βαλεις στην εξοδο σαλιγκαρο για επαγκελματικη ψησταρια,αλλα με ηλεκτρονικο inverter για να ρυθμιζεις τις στροφες και να μην σου βγαζει και την ζεστη εξω εκτος απο τον καπνο.
Ειναι πολυ λεπτη αυτη η ισορροπια!
Αλλωστε και οι καλοι λεβητες πυρολυσης κατα το ανοιγμα της πορτας τετοιο συστημα εχουν για να μην καπνιζει το λεβητοστασιο.
Μιλαω πολυ σοβαρα και αν το κοστος για καλη καμιναδα απο την αρχη ειναι μεγαλυτερο και η μετακινηση της σομπας αλλου (για αλλους λογους και οχι λογω βαρους)ειναι αδυνατη),τοτε γιατι οχι.
Λυση δοκιμασμενη χωρια που μπορει να βρεις και μεταχειρισμενο σε τιμη "αλφαδι"!!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ