Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9592 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
το οινόπνευμα έχει ανεπιθύμητα υπόλοιπα καύσης ... συγνώμη αν το παίζω οικολογικός , δεν είναι ότι είμαι ο πιο οικολογικός άνθρωπος στο κόσμο , αλλά θέλω να βάζω το λιθαράκι μου για ένα καλύτερο αύριο ... βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος , έχουμε κάποιον με γνώσεις χημείας να μας πει ;

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9593 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

pantelis1973 έγραψε:

Δημήτριος έγραψε: Συμφωνώ με τον Παντελή για τις επιπλοκές γιατί παρατήρησα ότι αν αμελήσω τον πολύ καλό καθαρισμό του ανοίγματος παροχής του καυτού αέρα εκκίνησης απο την αντίσταση αργεί να εκκινήσει. Έτσι πάντα το τρίβω και με οδοντόβουρτσα και ρουφάω με την ηλεκτρική για την περίπτωση που κάποιο κομματάκι πέλετ έχει πεταχτεί στο εσωτερικό.


Δημήτρη απο εσωτερικό καθαρισμα,τι κανεις και πως; Τα εχω αφαιρεσει ολα αλλα εσωτερικα δεν καταλαβα πως μπορει να καθαριστει..

Καθημερινά και με τη συγκεκριμένη σειρά ανοίγω την πόρτα και με ηλεκτρική ρουφάω τη στάχτη που έχει καθίσει στο κάτω χείλος και στον εκτροπέα πάνω από το τζάμι. Καθαρίζω με πινέλο το τζάμι από σκόνη και τυχόν κατάλοιπα. Ρουφάω τη στάχτη γύρω από τη σχάρα-καλαθι καύσης (grate) καθώς και από μέσα μαζί με τυχόν κλίνκερ. Αφαιρώ το καλάθι και ρουφάω υπολείμματα σταχτης ,κλινκερ από το θάλαμο εισαγωγής αέρα. Με λεπτή σπατουλίτσα τρίβω με προσοχή τα χείλη και οσο τμήμα μπορω από την εσοχή του σωλήνα που φιλοξενεί την αντίσταση η οποία βρίσκεται περι τα 2εκ βαθύτερα. Με οδοντόβουρτσα τρίβω την ίδια περιοχή μέχρι να καθαρίσει το μέταλλο από κάπνα κλπ. Μετά ακουμπώ το σωλήνα της ηλεκτρικής στο άνοιγμα για να απομακρύνω τη σκόνη που εχει δημιουργηθεί και βεβαιώνομαι με φακό ότι η αντίσταση και το άνοιγμα είναι ελεύθερα από ξένα αντικείμενα. Τρίβω με τη σπατουλίτσα το καλάθι ελέγχοντας τις τρυπούλες και το βάζω στη θέση του. Κάνω ένα γενικό έλεγχο στο θάλαμο καύσης με φακό και τέλος κλείνω. Τη στάχτη από το δοχείο την αδειάζω κάθε τρείς μέρες. Επίσης κάθε τρείς μέρες αφαιρώ το πώμα του ταυ στο πίσω μέρος της σόμπας και καθαρίζω τη στάχτη που έχει μαζευτεί. Φέτος επειδή είναι η πρώτη φορά που λειτούργησα τη σόμπα αφαίρεσα μια φορά όλο το ταυ για να δώ παραμέσα χωρίς να διαπιστώσω υπερβολική συσσώρευση στάχτης. Επίσης έβγαλα το κάτω μέρος του θαλάμου καύσης για να ελέγξω τον κάτω εναλλάκτη θερμότητας ο οποίος είχε μισό εκατοστό στάχτη που καθάρισα. Επειδή στην αρχή δεν έδωσα την πρέπουσα σημασία στον καθαρισμό του ανοίγματος της αντίστασης και είχε καρβουνιάσει, αποσυναρμολόγησα την εξωτερική σωλήνα και την αντίσταση για προσεκτικό καθάρισμα και αφού για να γίνει αυτό έβγαλα τα πλαινά της σόμπας έκανα και ένα γενικό έλεγχο και καθάρισμα της σκόνης που είχε μαζευτεί.. Αυτά, κι αν παρέλειψα κάτι παρακαλώ να το επισημάνετε.
Διευκρινίζω ότι δεν έχω την ίδια σόμπα αλλά λίγο πολύ τα βήματα είναι αυτά.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Δημήτριος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12920 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Τελικά από ότι διαβάζω, αξίζουν τα λεφτά του οι Κινέζικες σόμπες.

Μικροπροβλήματα υπάρχουν σε όλες, αλλά η ουσία είναι ότι όλες οι σόμπες πελλετ ζέσταναν τον κόσμο τον χειμώνα που μας πέρασε.

Σήμερα πρότεινα σε μια φίλη, του χρόνου να προμηθευτή μια σόμπα Κινέζικης κατασκευής {λόγω χαμηλού κόστους} ......και στραβωμουτσούνιασε :lol: χρήματα όμως να αγοράσει μια Ιταλική δεν έχει. :huh:

Τι να πω :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #12923 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
imageshack.us/photo/my-images/713/dsc08769m.jpg/
Η δικιά μου δεν παρουσίασε το παραμικρό.....
Ζεσταθήκαμε όλο το χειμώνα και την ευχαριστηθήκαμε.
Το μόνο που το προηγούμενο σαββατοκύριακο (που έκανε ζέστες) εβγαλα το 2μετρο σπιράλ από το τζάκι και το καθάρισα , καθάρισα τη σόμπα με λεπτομέρεια , αφαίρεσα ΟΛΟ το πέλετ ακόμα και απο τη τροχαλία (έβγαλα το μοτέρ και με το χέρι επέστρεψα όλο το πέλλετ στο συλό και με την ηλ σκούπα το ρούφηξα για να μην στομώσει απο υγρασία) την περιτύλιξα με νάιλον συσκευασίας (σαν αυτό των τροφίμων) και επειδή την έχω μόνιμα επάνω σε ρόδες την έβγαλα σε μία γωνία στη βεράντα να περιμένει μάχιμη την επόμενη σεζόν.
Το πρόβλημα????
Οτι αυτή την εβδομάδα την χρειαστήκαμε που ξαναέπιασε κρύο και αναγκαστικά μετά απο ενάμιση χρόνο ξαναάναψα τζάκι και συμπλήρωσα με τα κλιματιστικά......... βιάστηκα..... :P

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12968 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
C:\fakepath\κινεζικη.jpg
Την καμινάδα την εβγαλες στο τζάκι ;
Τραβηξες 2 μετρα πανω;

(έπιδεχεται βελτιωση αποδοσης με μια μικρή ρυθμιση αυτη η σομπα. Σε ενημερωσαν απο εκει που την πηρες ;)

τι στο κακό κάνω και δεν μου ανεβαζει φωτό ;
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ της εικονας αυτης : 41,2 KB (42.195 byte)--Εικόνα JPEG---Microsoft Office


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12971 από thlanarass
Απαντήθηκε από thlanarass στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

Nasikas έγραψε: C:\fakepath\κινεζικη.jpg
Την καμινάδα την εβγαλες στο τζάκι ;
Τραβηξες 2 μετρα πανω;

(έπιδεχεται βελτιωση αποδοσης με μια μικρή ρυθμιση αυτη η σομπα. Σε ενημερωσαν απο εκει που την πηρες ;)


τι στο κακό κάνω και δεν μου ανεβαζει φωτό ;
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ της εικονας αυτης : 41,2 KB (42.195 byte)--Εικόνα JPEG---Microsoft Office



Δηλαδη???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.283 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ