Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42327 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Moschalis έγραψε: Εχουμε μάθει όλοι (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) , να πατάμε το κουμπάκι στο λέβητα, να επιλέγουμε πρόχειρα τη θερμοκρασία ( η πεθερά μου ούτε θερμοκρασία , το βάζει τέρμα και πατάει το ON-OFF). Δε λέω μεγάλη ευκολία , στο κάτω κάτω δεν είμαστε στο 1980 αλλά στο 2012.
ΟΜΩΣ, αγοράζοντας σόμπα πέλλετ ΠΡΕΠΕΙ να καταλάβουμε ότι γυρνάμε 20-30 χρόνια πίσω. Ναι η σόμπα έχει εγκεφαλο , έχει τηλεκοντρόλ αλλά δεν παύει να είναι απλά μια όμορφη ξυλόσομπα ( όπως λέει πολύ σωστά και ο mastoras).


και βολικότερη θα ελεγα αλλα δε παυει η ανωτερω παραγραφος να ειναι η ουσια....
μας αρεσει δε μας αρεσει.....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42367 από eytymhs
Απαντήθηκε από eytymhs στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
προς θεο δεν ειπα οτι φταιει ι σομπα. απλα πειτε μου πιο sFEEDTIME αλλαζω γιατι μου γεμιζει το ποτιρακι μεσα σε τρεις ωρες....και πιο sWINDSPEED για να μην μου μαυριζει το τζαμι...τ ξερω οτι πηρα μαπα πελλετ 3,5ευρο το 15κιλο :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42370 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Moschalis έγραψε: ........................... είναι προτιμότερο να ασχοληθούμε πειραματιζόμενοι κάποιο φορές με τις ρυθμίσεις ώστε να ελαχτιστοποιήσουμε το πρόβλημα. Χωρίς να παρεξηγηθώ το 1/3 του χρόνου που αφιερώνετε ψάχνοντας στο ιντερνετ , αν τον αφιερώνατε στο πως να ρυθμίσετε τη σόμπα σας , θα ήταν όλα πολύ καλύτερα. .............................


Θα ηταν νομιζω εξαιρετικά ενδιαφερον και συμαντικό αν - οποτε - μπορουσατε να φτιαχνατε εναν "οδηγό για αρχαριους" στο στυλ

συμπτωμα - αιτια - διορθωση οπως ειναι πχ για τις βλάβες ( μια και σε λογικά πλαισια η κακη καυση δεν ειναι βλαβη ) και κατ αρχην πως πρεπει να ειναι η σωστή καυση...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": eytymhs

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42493 από eytymhs
Απαντήθηκε από eytymhs στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
+100000

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42505 από Pani
Απαντήθηκε από Pani στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Moschalis έγραψε: ...
Οτι γράφω δεν είναι κανόνας και φυσικά ΔΕΝ ισχύει για όλους. Φιλική κουβέντα κάνουμε και θα ήθελα την άποψή σας. Σαν κανόνας πάντως αν δεν έχετε όρεξη και/ή μεράκι να ασχοληθείτε με τη σόμπα σας ίσως θα ήταν καλύτερα να σκεφτείτε άλλους ακριβότερους μεν αλλά ευκολότερους δε τρόπους θέρμανσης.
...

Wow, εξαιρετικά ειλικρινής τοποθέτηση και εξήγηση. Κάθε άλλο παρά αναμενόμενο από κάποιον που ασχολείται επαγγελματικά με το αντικείμενο, αν και η σωστή εξήγηση αυτή είναι, για να μην έχεις ούτε δυσαρεστημένους πελάτες, ούτε πελάτες που σε έχουν όλη μέρα στα τηλέφωνα ή στα πληκτρολόγια.
Θεωρώ ίσως λίγο υπερβολική την τοποθέτηση περί του απαιτούμενου χρόνου ενασχόλησης με τη σόμπα, αλλά κατά τα άλλα η εξήγηση στα πλαίσια του pre-sales είναι υποδειγματική.
Ένα DIY για τα βασικά στις σόμπες είναι πολύ χρήσιμο, γιατί φυσικά αν χρειαζόμαστε τεχνίτη για καθένα από αυτά που αναφέρετε ως ρυθμίσεις ή συντήρηση, τότε το πετρέλαιο θα μας βγαίνει φθηνότερο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kaikas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43026 από kosi
Απαντήθηκε από kosi στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
για σας μια ερωτηση κ.μοσχαλη την ιδια σομπα την εχω δη σε γερμανικο σαιτ απο την εταιρια gude με το ιδιο ονομα gp 8000 πως γινεται αυτο?????
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by kosi.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.201 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ