Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39143 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
για ολα υπαρχουν λυσεις αν θελει κανεις να ειναι τοσο αυστηρος για μια τρυπα 10 εκ. ...αλλα θα πω πω εξης απλο ...αναλογιστειτε πως ο υδραυλικος εχει περασει ενα σωρο σωληνωσεις απο οροφο σε οροφο ...
οσο για τον οπλισμο... ε ματια εχει θα τον δει :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40447 από gregorithl
Απαντήθηκε από gregorithl στο θέμα Απ: Re: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Φίλε Νίκο, μπορείς να μου περιγράψεις ακριβώς πως μπορώ να βρω το εγχειρίδιο για το μοντέλο NB-P15? Και κάτι ακόμη, πως μπορώ να μπω στο μενού των περεταίρων ρυθμίσεων της σόμπας (κάποιος μου είπε για έναν κωδικό ή κάποιο συνδιασμό κουμπιών που πρέπει να πατήσω)?Ευχαριστώ πολύ

N1k0s έγραψε: δώσε αέρα και λιγότερο καύσιμο στην αρχή , έτσι έκανε και εμένα πριν την ρύθμιση στην ανάφλεξη ... και εμένα σε 2 μέρες μαύριζε και δεν έβλεπα την φλόγα ... το καθάρισα το σάββατο και σήμερα είναι αρκετά μαύρο αλλά φαίνεται η φλόγα ακόμα ... πολύ μικρές αλλαγές έκανα ... έχει να κάνει με το πέλλετ και πόσο καλά καίει , χρειάζεται λίγο παραπάνω αέρα για να ολοκληρώνει την καύση κοντά στο τέλειο ...

Αν δεν έχεις το εγχειρίδιο , μπορείς να το προμηθευτείς από την εταίρια και σε ψηφιακή μορφή ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40449 από gregorithl
Απαντήθηκε από gregorithl στο θέμα Απ: Re: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Φίλε Παντελή,
Μπορείς να με διαφωτήσεις και έμενα λίγο με τις κρυφες ρυθμίσεις ... τι πατάω για να βγούν?
Ευχαριστώ

pantelis1973 έγραψε:

N1k0s έγραψε: δώσε αέρα και λιγότερο καύσιμο στην αρχή , έτσι έκανε και εμένα πριν την ρύθμιση στην ανάφλεξη ... και εμένα σε 2 μέρες μαύριζε και δεν έβλεπα την φλόγα ... το καθάρισα το σάββατο και σήμερα είναι αρκετά μαύρο αλλά φαίνεται η φλόγα ακόμα ... πολύ μικρές αλλαγές έκανα ... έχει να κάνει με το πέλλετ και πόσο καλά καίει , χρειάζεται λίγο παραπάνω αέρα για να ολοκληρώνει την καύση κοντά στο τέλειο ...

Αν δεν έχεις το εγχειρίδιο , μπορείς να το προμηθευτείς από την εταίρια και σε ψηφιακή μορφή ...


Eγχειριδιο υπαρχει ενα παρακμιακο,αλλα για αερα δεν εχει τιποτα.μονο τις βασικες ρυθμισεις. Με ειχε βοηθησει λιγο ο sta1(αληθεια που χαθηκε αυτος?) με καποιες κρυφες ρυθμισεις. Μπορεις να αναφερεις πι κανεις στην δικια σου με τον αερα? πως δινεις παραπανω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40464 από -mike-
Απαντήθηκε από -mike- στο θέμα Απ: Re: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

gregorithl έγραψε: Φίλε Παντελή,
Μπορείς να με διαφωτήσεις και έμενα λίγο με τις κρυφες ρυθμίσεις ... τι πατάω για να βγούν?
Ευχαριστώ

pantelis1973 έγραψε:

N1k0s έγραψε: δώσε αέρα και λιγότερο καύσιμο στην αρχή , έτσι έκανε και εμένα πριν την ρύθμιση στην ανάφλεξη ... και εμένα σε 2 μέρες μαύριζε και δεν έβλεπα την φλόγα ... το καθάρισα το σάββατο και σήμερα είναι αρκετά μαύρο αλλά φαίνεται η φλόγα ακόμα ... πολύ μικρές αλλαγές έκανα ... έχει να κάνει με το πέλλετ και πόσο καλά καίει , χρειάζεται λίγο παραπάνω αέρα για να ολοκληρώνει την καύση κοντά στο τέλειο ...

Αν δεν έχεις το εγχειρίδιο , μπορείς να το προμηθευτείς από την εταίρια και σε ψηφιακή μορφή ...


Eγχειριδιο υπαρχει ενα παρακμιακο,αλλα για αερα δεν εχει τιποτα.μονο τις βασικες ρυθμισεις. Με ειχε βοηθησει λιγο ο sta1(αληθεια που χαθηκε αυτος?) με καποιες κρυφες ρυθμισεις. Μπορεις να αναφερεις πι κανεις στην δικια σου με τον αερα? πως δινεις παραπανω?


καλησπερα ενχειριδιο υπαρχει ΕΔΩ αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα σε καλυψει ριξε μια ματια και ΕΔΩ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by -mike-.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gregorithl

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40471 από gregorithl
Απαντήθηκε από gregorithl στο θέμα Απ: Re: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Mike,
σε ευχαριστώ για την παραπομπή στο εγχειρίδιο αλλά φαίνεται να μην είναι κατατοπιστικό...μάλλον έχω παλαιότερο μοντέλο του 2010 όπως λέει και ο mastoras:

mastoras έγραψε: Τα μοντέλα παραγωγής 2010 έχουν άλλο ηλεκτρονικό κύκλωμα με διαφορές στο μενού.

Ηδη μεταφράζεται και αυτό [το προηγούμενο εγχειρίδιο χρήσης]....και θα το ανεβάσουμε σύντομα.

Έχω πρόβλημα με την καύση - μάλλον ο αέρας στον χώρο καύσης δεν είναι αρκετός - και θέλω να μπώ στις "κρυφές" ρυθμίσεις-μενού της σόμπας (κάποιος μου είπε ότι θέλει κωδικό ή να πατήσω με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο τα κουμπιά ώστε να μου εμφανιστεί).
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει με αυτό το μενού... :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by gregorithl.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40473 από gregorithl
Απαντήθηκε από gregorithl στο θέμα Απ: Re: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Παιδιά, μάλλον η λύση βρέθηκε με το κρυφό μενού (ευχαριστώ τον Mike για την νέα παραπομπή! ) :woohoo:

sta1 έγραψε: Η δική μου σόμπα είναι ή NB-PA της grace προέλευση Κίνας
Οι τιμές που γράφω είναι οι εργοστασιακές για την δική μου σόμπα

Ξεκινάμε
Mόλις εμφανισθεί η ρύθμιση "Blower AUX" πατάμε το κουμπί με σχέδιο χεράκι και η οθόνη δείχνει
password 100 , με τα βελάκια βάζουμε 108 και πατάμε πάλι χεράκι και μπαίνεις στο μενού
COMΒUSTION
P1 COMΒUSTION 88 σκάλα ανεμιστήρα καπναερίων στη σκάλα P1
p2 COΜΒUSTION 82 σκάλα ανεμιστήρα καπναερίων στη σκάλα Ρ2
Ρ3 COΜΒUSTION 78 σκάλα ανεμιστήρα καπναερίων στη σκάλα Ρ3
Ρ4 COMΒUSTION 73 σκάλα ανεμιστήρα καπναερίων στη σκάλα Ρ4
Ρ5 COMΒUSTION 138 σκάλα ανεμιστήρα καπναερίων όταν κάνει cleaning
P6 COMΒUSTION 130 σκάλα ανεμιστήρα καπναερίων στην έναυση

S.FEEDTIME
S.FEEDTIME 01 140Χ2 πόσα δευτερόλεπτα θα ρίχνει πέλλες στην εκίνηση ........... εγώ το έκανα 100χ2 για να δίνει λιγότερα πέλλετ στην έναυση
S.FEEDTIME 11 20χ0,5 Aλάζει όλα τα 0,5
S.FEEDTIME 10 20χ0,5 ανα πόσα δευτερόλεπτα θα ρίχνει πέλλετ στη σκάλα Ρ1
S.FEEDTIME 20 28Χ0,5 ανα πόσα δευτερόλεπτα θα ρίχνει πέλλετ στη σκάλα Ρ2
S.FEEDTIME 30 32Χ0,5 ανα πόσα δευτερόλεπτα θα ρίχνει πέλλετ στη σκάλα Ρ3
S.FEEDTIME 40 40Χ0,5 ανα πόσα δευτερόλεπτα θα ρίχνει πέλλετ στη σκάλα Ρ4
S.FEEDTIME 50 44Χ0,5 ανα πόσα δευτερόλεπτα θα ρίχνει πέλλετ στο eco-mode ..........εγώ το έκανα 60χ0,5 για να έχει μεγαλύτερη οικονομία στο eco-mode

S.WINDSPEED
S.WINDSPEED 0 142 σκάλα ανεμιστήρα του αέρα περσίδας στην σβήση
S.WINDSPEED 1 140 σκάλα ανεμιστήρα του αέρα περσίδας στη σκάλα Ρ1
S.WINDSPEED 2 130 σκάλα ανεμιστήρα του αέρα περσίδας στη σκάλα Ρ2
S.WINDSPEED 3 115 σκάλα ανεμιστήρα του αέρα περσίδας στη σκάλα Ρ3
S.WINDSPEED 4 105 σκάλα ανεμιστήρα του αέρα περσίδας στη σκάλα Ρ4

Να σημειώσω ότι το μενού αυτό ισχύει σε ΟΛΕΣ τις κινέζικες σόμπες grace! μόνη διαφορά οι διαφορετικές τιμές παραμετροποίησης...

Να σας υπενθυμίσω ότι η αλλαγή της παραμετροποίησης θέλει μεγάλη προσοχή για να μην προξενηθεί καμία ζημιά και αποποιούμε κάθε ευθύνης. Ο καθένας έχει την ευθύνη των αλλαγών που θα κάνει.....

Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by gregorithl.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.176 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ