Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26172 από Theoharidis sa
Απαντήθηκε από Theoharidis sa στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

LEONAS έγραψε: To μονο σωστο πραμα που μπορει να φτιαξει ο Κινεζος
ειναι κανα πιλαφι :lol:

Φίλε θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου, προφανώς δεν έχεις δοκιμάσει το original κινέζικο φαγητό για να μου πείς, είναι ένας βασικός παράγοντας που απολαμβάνω κατα τις επισκέψεις μου στην Κίνα.

Ευτυχώς (για θέματα τιμής) και δυστυχώς (για την ποιότητα) το 80% των εισαγόμενων προιόντων, είτε αυτά είναι no-name είτε Brand-name είναι Κινέζικα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26176 από Theoharidis sa
Απαντήθηκε από Theoharidis sa στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

Moschalis έγραψε: Καλημέρα σας,
Ωρα για μια μικρή ιστορία.......

Πριν φέροουμε λοιπόν τις σόμπες που έχουμε τώρα, είχαμε εισάγει απο τον NINGBO GRACE, 170 τεμάχια σόμπες πέλλετ. Ηρθανε με το καλό , και πουλήθηκαν σε διαφόρους πελάτες. Τι να σας πω τώρα? Πως γύρισαν όλες πίσω μια μια? πως δυο απο αυτές πήραν φωτιά? Πως οι αισθητηρες υποπιεσης εκαναν ότι ήθελαν? και δεν έχουν και ρύθμιση. Πως για να δουλέψει κανονικά πρέπει να σπάσεις τα νεύρα σου απο ρυθμίσεις?


Αγαπητέ Μόσχαλη,
Παρόλο που δέν με συμφέρει, νομίζω οτι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά, και εγώ είχα φέρει μία παρτίδα έτοιμες σόμπες στο παρελθόν απο την Grace, και ο λόγος που σταμάτησα να φέρνω είναι οτι είχαν αρκετά προβληματάκια, βέβαια συνεχίζω στις παραγγελίες μου όταν εισάγω τα σασσί της σόμπας να βάζω και 1-2 τεμ έτοιμες, για να ελέγχω την ποιότητα τους εάν βελτιώθηκε.
Η αλήθεια (κατα την άποψη και πείρα μου) τώρα με τις σόμπες Grace είναι η εξής, τα προβλήματα που εμφάνιζαν ήταν στους αισθητήρες θερμοκρασίας (κάδου και εξάτμησης), στις αντιστάσεις, σε κάποια ventilators που ακουγόταν υπερβολικά, και κάποια μοτέρ αρίδας. Το ποσοστό προβληματικών ήταν 50/50.
Ο λόγος όμως που τα σταμάτησα ήταν οτι δέν ήθελα να χαλάσω το όνομα της εταιρείας μου εξ'αρχής και το μεγάλο κόστος αντικατάστασης, ελέγχου και επιδιόρθωσης.
Δεν μπορώ να ισχυριστώ οτι έκανα ανάκληση των σομπών, γιατι αυτό είναι τεράστιο κόστος, αλλά επέστρεψα χρήματα σε 4-5 πελάτες, γιατί δυσαρεστήθηκαν, οι υπόλοιποι δέχτηκαν με χαρά τις βελτιώσεις που κάναμε.

Θεοχαρίδης Βασίλης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26177 από Theoharidis sa
Απαντήθηκε από Theoharidis sa στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

Nasikas έγραψε: Σχετικά με το αν πρέπει ο καταναλωτής να έχει πρόσβαση σε ρύθμιση παραμέτρων, είχα την αντίληψη ότι ΠΡΕΠΕΙ να κατέχει. (επειδή στην Ιταλία κυκλοφορούν σε μπλογκ τα κρυφα μενου)
Όμως η περιπέτειά μου με φίλο που του έδωσα πριν 2 χρόνια μια εντιλκαμιν και του έδωσα και το μενού, με έκανε να αλλάξω γνώμη.

Σηκώθηκα και πηγα στο χωριό του Κυριακάτικα γιατί μου έλεγε ότι δεν αντέχει άλλο να σβήνει η σόμπα του καθε 2-3 ωρες και να την ξανανάβει. ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΗ μου είπε.

Ποιό ήταν το ελάττωμα ;
Είχε βρει ο φίλος στο μενού κάποιο πεδίο "OFF" και...επειδή δεν του αρέσανε τα OFF.. το άλλαξε σε ΟΝ.
Αυτό το "ΟΝ" όμως ήταν το... "ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΒΗΝΕΙ Η ΣΟΜΠΑ ΟΤΑΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ που έχετε ορίσει "..
Και η σόμπα, μόλις έπιανε 22 βαθμούς...τραβούσε ένα σβήσιμο...

Δεν ξανάδωσα κρυφό μενού. Δεν ξαναχαλάω άλλη Κυριακή για κανέναν μακακα..


Συμφωνώ απόλυτα με τον Nasikas είναι αυτό ακριβώς που προσπάθησα να εξηγήσω και στον sta1 σε προηγούμενο μου post

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26186 από XAALAARAA
Απαντήθηκε από XAALAARAA στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

LEONAS έγραψε: To μονο σωστο πραμα που μπορει να φτιαξει ο Κινεζος
ειναι κανα πιλαφι :lol:



λεονα και εγώ αυτήν την άποψη είχα μέχρι που πριν καμιά βδομάδα παρέλαβα μια οθόνη touch screen για sony κινητό και δουλεύει άψογα με 13 ευρω + 2 μεταφορικα .στον γερμανο μου ζήτησαν 155 εχχεεχεχεχ το κινητό ολόκληρο έχει καινούργιο 145 σε άλλα μαγαζιά. ;) ;)

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #26221 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

Theoharidis sa έγραψε:

Nasikas έγραψε: Σχετικά με το αν πρέπει ο καταναλωτής να έχει πρόσβαση σε ρύθμιση παραμέτρων, είχα την αντίληψη ότι ΠΡΕΠΕΙ να κατέχει. (επειδή στην Ιταλία κυκλοφορούν σε μπλογκ τα κρυφα μενου)
Όμως η περιπέτειά μου με φίλο που του έδωσα πριν 2 χρόνια μια εντιλκαμιν και του έδωσα και το μενού, με έκανε να αλλάξω γνώμη.

Σηκώθηκα και πηγα στο χωριό του Κυριακάτικα γιατί μου έλεγε ότι δεν αντέχει άλλο να σβήνει η σόμπα του καθε 2-3 ωρες και να την ξανανάβει. ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΗ μου είπε.

Ποιό ήταν το ελάττωμα ;
Είχε βρει ο φίλος στο μενού κάποιο πεδίο "OFF" και...επειδή δεν του αρέσανε τα OFF.. το άλλαξε σε ΟΝ.
Αυτό το "ΟΝ" όμως ήταν το... "ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΒΗΝΕΙ Η ΣΟΜΠΑ ΟΤΑΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ που έχετε ορίσει "..
Και η σόμπα, μόλις έπιανε 22 βαθμούς...τραβούσε ένα σβήσιμο...

Δεν ξανάδωσα κρυφό μενού. Δεν ξαναχαλάω άλλη Κυριακή για κανέναν μακακα..



Συμφωνώ απόλυτα με τον Nasikas είναι αυτό ακριβώς που προσπάθησα να εξηγήσω και στον sta1 σε προηγούμενο μου post

Νασίκα κανείς δεν είναι τέλειος.....
Οπως και για τον λόγο που λες δεν είναι μακάκας....
Κανένας δεν γενήθηκε με γνώσεις αλλά προσπαθεί.
Ασε τον κόσμο να πειραματιστεί και αφού δεν υπάρχει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμισεων πες τους ευγενικά μπαίνοντας αρχικά στο μενού , να σημειώσουν τις τιμές που έχει πριν τις πειράξουν ώστε σε περίπτωση λαθους να τις επαναφέρουν.
Στην περίπτωση αυτή είναι η ποιό σωστή συμβουλή.... :)
Εγώ πριν γνωρίσω τη σόμπα μου αυτό έκανα. ;)

Theoharidis sa έγραψε: [
Αγαπητε sta1,
Είναι καλό που είσαι δύσπιστος, δεν είπα ποτέ οτι οι σόμπες Grace δεν είναι καλές, απλός επειδή η ποιότητα τους δεν είναι ποτέ σταθερή, εμείς επιλέξαμε να τις συναρμολογούμε με τα εξαρτήματα και την εποπτεία της εταιρείας μας για να ειμαστε σίγουροι.
Όπως καταλαβένεις για λόγους ανταγωνισμού δεν είναι δυνατόν να ανεβάσω Photos, όσον αφορά τους αισθητήρες εξωτερικά είναι σχεδον ίδιοι αλλά εμείς τους αγοράζουμε απο εργοστάσιο που μας παρέχει πιστοποιήσεις για την σταθερή ποιότητα τους και είναι αρκετα ακριβότεροι. Στα ventilators υπάρχουν εμφανεί διαφορές, αλλά και στο λειτουργικό (software) παρ'οτι 2 φορές η Grace μας το αντέγραψε.

Εσείς δεν έπρεπε να έχετε πρόβλημα καθώς όπως λέτε έχετε αλάξει η βελτιώσει το softwere , οπότε θα μπορούσατε να είχατε βάλει και μία επιλογή για "επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων" τόσο απλά!!!!
Βλέπετε λύσεις υπάρχουν.
Οταν επιλέγουμε εναλακτική θέρμανση με στερεά καύσιμα πρέπει να βάλουμε τον κώλο μας κάτω να μάθουμε τη λειτουργία της και τον χειρισμό της και όχι την ευκολία του καναπέ.Μεχρι να γίνει η σόμπα πλήρως αυτοματοποιημένη με αισθητήρα λάμδα και αυτόματη προσαρμογή ρυθμίσεων.
Μέχρι τότε είμαστε υποχρεωμένοι να γνωρίσουμε τις λειτουργίες και τις ρυθμίσεις της ακόμα και να πειραματιστούμε , δεν είναι και πυρηνική επιστήμη :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ado

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26258 από ado
Απαντήθηκε από ado στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Καλησπερα σε ολους.Διαβαζοντας τις απαντησεις σας στο εν λογω θεμα κατατοπιστηκα πολυ περισσοτερο απο ενα οποιδηποτε εμπορο που απλως πουλαει σομπες πελλετ.Με χαροποιηει το γεγονος οτι 2 σοβαροι επιχειρηματιες δινουν απαντησεις αφου γνωριζουν πολυ καλα το αντικειμενο.
θα ηθελα να τους ρωτησω
1. υπαρχει προβλημα να δουλευει η σομπα ταυτοχρονα με το τζακι ??? η αποσταση τους ειναι περιπου 10 μετρα.Το ρωταω γιατι μου ειπαν οτι μα μια απλη ξυλοσομπα που σκεφτομουν να παρω θα ειχα προβλημα

2.Το σπιτι μου ειναι 73 καθαρα τετραγωνικα μετρα.Κατασκευης 2008.Στον δευτερο και τελευταιο οροφο.Δεξια,αριστερα εμπρος και πισω δεν συνορευει με αλλη οικοδομη Τα 35 τ.μ. ειναι ενιαια (σαλοκουζινα) και εχει 3 μικρα δωματια

3.Την σομπα θα την τοποθετησω σε αποσταση 2, 3.5, 4 μετρα απο την πορτα των δωματιων.Θα τα ζεστανει ???

Συγνωμη για τις πολλες ερωργσεις αλλα δεν ξερω αμα πρεπει να βαλω σομπα πελετ η να κανω εγκατασταση φυσικου αεριου (κοστος 2000ε)

Οποισδηποτε εχει γνωση του αντικειμενου ας απαντησει
Ευχαριστω
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by ado. Αιτία: παραλειψη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.251 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ