Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25961 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
χαιρομαι παρα πολυ που σοβαροι επιχειρηματιες εχουν μπει στο φορουμ και οχι απλα απαντουν στις ερωτησεις αλλα διακρινονται για τον χαρακτηρα τους.Ελπιζω να συνεχιστει η προσπαθεια!!!!
Καλο χειμωνα παιδια ο βαρδαρης αρχιζει να δειχνει τα δοντια του

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25963 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

kosmidis80 έγραψε: Kαι προς τιμην ολων μας εχει κρατηθει υψηλο το επιπεδο στο energ!


Αυτά που σας αναφέρω περιλαμβάνονται στο total support της εταιρείας μας, βλέπετε εμείς δεν πουλάμε μπλουζάκια, απλός χαρίζουμε ένα μπλουζάκι με κάθε αγορά σόμπας


Αυτό μου κάνει λίγο άκομψο .

Σε λίγο θα βγεί ο κατασκευαστής Ελληνικής σόμπας και θα πει " εμείς δεν φέρνουμε κομμάτια την σόμπα από την Κίνα και με ένα κατσαβίδι και έναν φουκαρά εργάτη πουλάμε μούρη για μαστόρια είμαστε μαστόρια "
Όταν ήμουν ελ. επαγγελματίας δεν έθειξα ποτε μου ανταγωνιστή , δουλειά θα υπάρχει πάντα για τον σωστό επαγγελματία .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25973 από Theoharidis sa
Απαντήθηκε από Theoharidis sa στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

eliasger έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Kαι προς τιμην ολων μας εχει κρατηθει υψηλο το επιπεδο στο energ!


Αυτά που σας αναφέρω περιλαμβάνονται στο total support της εταιρείας μας, βλέπετε εμείς δεν πουλάμε μπλουζάκια, απλός χαρίζουμε ένα μπλουζάκι με κάθε αγορά σόμπας


Αυτό μου κάνει λίγο άκομψο .

Σε λίγο θα βγεί ο κατασκευαστής Ελληνικής σόμπας και θα πει " εμείς δεν φέρνουμε κομμάτια την σόμπα από την Κίνα και με ένα κατσαβίδι και έναν φουκαρά εργάτη πουλάμε μούρη για μαστόρια είμαστε μαστόρια "
Όταν ήμουν ελ. επαγγελματίας δεν έθειξα ποτε μου ανταγωνιστή , δουλειά θα υπάρχει πάντα για τον σωστό επαγγελματία .


Σίγουρα είναι άκομψο, αλλά δεν σου κάνει εντύπωση ότι αναφέρομαι με τα καλλίτερα λόγια για τους Έλληνες κατασκευαστές σόμπας pellet ή ξυλόσομπας που τολμούν να παράγουν στην χώρα μας, με όλες τις αντίξοες συνθήκες που επικρατούν, ούτε για την αναγνώριση της παρεχόμενης ποιότητας, υπηρεσιών και χαρακτήρα του κ. Μόσχαλη, παρ'ολο που είμαστε άμεσα ανταγωνιστές ? Απλός θα πρέπει να καταλάβουμε κάποια στιγμή σ'αυτη την χώρα να αναγνωρίζουμε τον σωστό επαγγελματία.
Θα σου αναφέρω απλός οτι 2011-2012 πούλησα μεγάλο αριθμό ανταλλακτικών τα οποία ταιριάζουν σε σόμπες GRACE και τύπου GRACE σε πελάτες ανταγωνιστών μου επειδή δεν τους κάλυπταν οι ίδιοι (για να μήν αναφέρω για θέματα εγγύησης ), δεν λέω οτι το έκανα αφιλοκερδώς, αλλά αφού ήσουν ελ.επαγγελματίας θα γνωρίζεις οτι το να κρατάει μία εταιρεία stock σε ανταλλακτικά (ιδίως σε μοντέλα που αλλάζουν) έχει μεγάλο κόστος.
Μάλλον δεν γνωρίζεις καθόλου την εταιρεία μας, για την ιστορία θα σου αναφέρω οτι η εταιρεία μας έχει 25 άτομα προσωπικό (κανένας απάυτους δεν είναι φουκαράς αμοίβονται όλοι με περισσότερα απ'ότι λέει η συλλογική σύμβαση ) έχουμε δύο τομείς έναν εμπορικό και ένα παραγωγικό, οπού δεν έχουν ένα κατσαβίδι αλλά ότι εργαλείο χρειάζεται απο ηλεκτρονικά μέχρι κλειδιά κλπ, και υπάρχει και τεχνικά καταρτισμένο προσωπικό για τις σόμπες.
Δεν συναρμολογούμε απλός τις σόμπες με ότι μας στείλει ο Κινέζος αλλά βρίσκουμε προμηθευτές αξιόπιστους και ελέγχουμε οι ίδιοι όλα τα στάδια συναρμολόγησης και βελτιστοποίησης.
Δεν πουλάμε μούρη και ούτε λέμε οτι είμαστε μαστόρια, απλός προσπαθούμε να προωθήσουμε ένα σχετικά αξιόπιστο προιόν στον καταναλωτή.

Αυτά στα αναφέρω εντελώς φιλικά χωρίς να έχω κανένα ενδιασμό στο πρόσωπο σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25996 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

Theoharidis sa έγραψε:

eliasger έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Kαι προς τιμην ολων μας εχει κρατηθει υψηλο το επιπεδο στο energ!


Αυτά που σας αναφέρω περιλαμβάνονται στο total support της εταιρείας μας, βλέπετε εμείς δεν πουλάμε μπλουζάκια, απλός χαρίζουμε ένα μπλουζάκι με κάθε αγορά σόμπας


Αυτό μου κάνει λίγο άκομψο .

Σε λίγο θα βγεί ο κατασκευαστής Ελληνικής σόμπας και θα πει " εμείς δεν φέρνουμε κομμάτια την σόμπα από την Κίνα και με ένα κατσαβίδι και έναν φουκαρά εργάτη πουλάμε μούρη για μαστόρια είμαστε μαστόρια "
Όταν ήμουν ελ. επαγγελματίας δεν έθειξα ποτε μου ανταγωνιστή , δουλειά θα υπάρχει πάντα για τον σωστό επαγγελματία .


Σίγουρα είναι άκομψο, αλλά δεν σου κάνει εντύπωση ότι αναφέρομαι με τα καλλίτερα λόγια για τους Έλληνες κατασκευαστές σόμπας pellet ή ξυλόσομπας που τολμούν να παράγουν στην χώρα μας, με όλες τις αντίξοες συνθήκες που επικρατούν, ούτε για την αναγνώριση της παρεχόμενης ποιότητας, υπηρεσιών και χαρακτήρα του κ. Μόσχαλη, παρ'ολο που είμαστε άμεσα ανταγωνιστές ? Απλός θα πρέπει να καταλάβουμε κάποια στιγμή σ'αυτη την χώρα να αναγνωρίζουμε τον σωστό επαγγελματία.
Θα σου αναφέρω απλός οτι 2011-2012 πούλησα μεγάλο αριθμό ανταλλακτικών τα οποία ταιριάζουν σε σόμπες GRACE και τύπου GRACE σε πελάτες ανταγωνιστών μου επειδή δεν τους κάλυπταν οι ίδιοι (για να μήν αναφέρω για θέματα εγγύησης ), δεν λέω οτι το έκανα αφιλοκερδώς, αλλά αφού ήσουν ελ.επαγγελματίας θα γνωρίζεις οτι το να κρατάει μία εταιρεία stock σε ανταλλακτικά (ιδίως σε μοντέλα που αλλάζουν) έχει μεγάλο κόστος.
Μάλλον δεν γνωρίζεις καθόλου την εταιρεία μας, για την ιστορία θα σου αναφέρω οτι η εταιρεία μας έχει 25 άτομα προσωπικό (κανένας απάυτους δεν είναι φουκαράς αμοίβονται όλοι με περισσότερα απ'ότι λέει η συλλογική σύμβαση ) έχουμε δύο τομείς έναν εμπορικό και ένα παραγωγικό, οπού δεν έχουν ένα κατσαβίδι αλλά ότι εργαλείο χρειάζεται απο ηλεκτρονικά μέχρι κλειδιά κλπ, και υπάρχει και τεχνικά καταρτισμένο προσωπικό για τις σόμπες.
Δεν συναρμολογούμε απλός τις σόμπες με ότι μας στείλει ο Κινέζος αλλά βρίσκουμε προμηθευτές αξιόπιστους και ελέγχουμε οι ίδιοι όλα τα στάδια συναρμολόγησης και βελτιστοποίησης.
Δεν πουλάμε μούρη και ούτε λέμε οτι είμαστε μαστόρια, απλός προσπαθούμε να προωθήσουμε ένα σχετικά αξιόπιστο προιόν στον καταναλωτή.

Αυτά στα αναφέρω εντελώς φιλικά χωρίς να έχω κανένα ενδιασμό στο πρόσωπο σου.


Και μόνο η πρωτη πρότασή σου φτάνει για να μην δημιουργηθούν κόντρες μεταξύ εσένα και του μπλουζάκια. Εγώ κανένα κέρδος δεν έχω και καρφί δεν μου καίγεται για το επιχείρηση έχει ο κάθε ένας
Το ποστ μου ήταν φιλικότατο και το έγραψα γιατί νομίζω ότι εκίθεσαι σε ένα forum όπου όπως πολύ καλά ξέρεις εύκολα μπορεί να χαλάσει η εικόνα σου και να συχτιρύζεις την ώρα και την στιγμή .

tzavars @ yahoo.gr
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by eliasger.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26125 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Σαν αρχή θα ήθελα να ενημερώσω ότι αυτό το φόρουμ έχει στηθεί και λειτουργεί με σκοπό την ενημέρωση του καταναλωτή για όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την ενεργεία και το περιβάλλον.

Μέσα σε αυτά βρίσκεται και το θέμα των Αερόθερμων Σομπών προελεύσεως Κίνας.

Εδώ ο καταναλωτής θα πρέπει να δεχτεί βοήθεια για να γνωρίσει το νέο αυτό προϊόν που λέγεται σόμπα πελλετ, και στην συνέχεια να μάθει πως λειτουργεί, και τι πρέπει να προσέξει στον χειρισμό της εν λόγω συσκευής.

Στην συνέχεια και αφού προμηθευτεί και χρησιμοποιήσει εκτεταμένα το προϊόν, θα πρέπει να μάθει να ρυθμίζει την συσκευή ανάλογα με τις απαιτήσεις του, και μέσα από το εύχρηστο μενού που έχει κατασκευαστεί για αυτόν τον λόγο.

Για τα όποια πιθανά προβλήματα η βλάβες που πρόκειται να προκύψουν, θα πρέπει να έχει άποψη, και με την βοήθεια ενός τεχνικού να δίνεται λύση στο πρόβλημα του.

Εαν ανατρέξει κανείς στις σελίδες αυτού του θέματος, τίποτα δεν θα βρει από αυτά που αναφέρω, πλην ελαχίστων περιπτώσεων όπως του sta1 που "ανέβασε" την λίστα του μενού των ρυθμίσεων. Χωρίς να μας μείνει χώρος...και χρόνος να επεκταθούμε περισσότερο σε αυτό.

Έκτοτε "τοποθετήσαμε" τους αναγνώστες αυτού του θέματος, θεατές σε ένα reality μηνυμάτων και απόψεων περί θαυμασμού και εντυπώσεων για το ΕΓΩ...ΕΜΕΙΣ....ΕΣΕΙΣ....και οι ΑΛΛΟΙ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #26131 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

Theoharidis sa έγραψε:

sta1 έγραψε: Καλημέρα.
Για να επαναφέρω το θέμα στις κινέζικες σόμπες πέλλετ.
Θα ήθελα (αν γίνεται) μία απάντηση από τον κύριο Θεοχαρίδη.
Εχω την περυσινή σόμπα πέλλετ (NBPA) και σε κάθε αλλαγή πέλλετ , μπαίνω στο μενού ρυθμίσεων και αναπροσαρμόζω για καλύτερη καύση-απόδοση και ανάλογα του πέλλετ,μείωση του κλίνκερ.
Ξέρω επίσης ότι στις καινούριες GRACE έχει αλλάξει το μενού.
Παίρνοντας κάποιος σόμπα απο εσάς , δίνετε και αυτές τις σημαντικές πληροφορίες???
Για εμένα τουλάχιστον είναι καθοριστικός παράγοντας στην αγορά σόμπας να έχω πρόσβαση στις ρυθμίσεις.

υγ. Και με την ευκαιρία αν θέλει και ο κύριος Μοσχάλης να απαντήσει για τις δικές του σόμπες μάρκας HP
Ευχαριστώ.

Αγαπητέ Sta1,
Μου κάνει εντύπωση το γεγονός οτι γνωρίζεται τόσο καλά τα προιόντα της GRACE, αυτό βέβαια είναι προς τιμήν σας.
Οι ρυθμίσεις αυτές που λέτε αφορούν εξ'αρχής τους μεταπωλητές και όχι τούς end-users, βέβαια με κάποιες εξαιρέσεις και μετά απο το interview που κάνουμε στους αγοραστές-τελικούς καταναλωτές για να τους κατατοπίσουμε στην σόμπα που τους ταιριάζει, καταλάβουμε οτί θα ασχοληθεί σοβαρά και δεν θα προξενήσει κάποια βλάβη, του δίνουμε το manual του μεταπωλητή με όλες ιδιαίτερες ρυθμίσεις. Το manual είναι στα Ελληνικά με screenshots που αναφέρει αναλυτικά κάθε ρύθμιση για την αποφυγή λαθών καθώς και τo default setup. Βέβαια μπορούμε και τηλεφωνικώς να υποστηρίξουμε τους πελάτες μας στις ρυθμίσεις της σόμπας για καλλίτερη καύση του Pellet που αγοράζουν κάθε φορά.
Αυτά που σας αναφέρω περιλαμβάνονται στο total support της εταιρείας μας, βλέπετε εμείς δεν πουλάμε μπλουζάκια, απλός χαρίζουμε ένα μπλουζάκι με κάθε αγορά σόμπας :)
Ελπίζω να κάλυψα την ερώτηση σας.

Καλημέρα.
Εχω την άποψη ότι όποιος έχει σόμπα στερεού καυσίμου ΠΡΕΠΕΙ να διαβάσει και να ασχοληθεί με τον χειρισμό και τις ρυθμίσεις της σόμπας του γιατί μιλάμε για στερεά καύσιμα που η ποιότητα δεν είναι σταθερή.
Για παράδειγμα στις σόμπες ξύλου (δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα) πρέπει να γνωρίζεις "υγρασία ξύλου" τί είδους ξύλο θα κάψεις και κάθε πότε θα τροφοδοτείς (χειροκίνητα). Αν κάτι δεν κάνεις καλά θα έχεις διάφορα προβλήματα όπως , καύσης-κατανάλωσης-υπερθέρμανσης-ελκυσμού. οπότε πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά και να ασχοληθείς με την θέρμανση που έχεις επιλέξει.
Τώρα για τη σόμπα πέλλετ.
Η σόμπα πέλλετ ναι μεν είναι αυτοματοποιημένη αλλά η προσαρμογή των ρυθμίσεων για διάφορα πέλλετ είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ για αποφυγή κλίνκερ - μαύρου τζαμιού - κατανάλωσης - απόδοσης
Τώρα κατά τη γνώμη μου αν κάποιος άσχετος , χωρίς να έχει τις γνώσεις πειραματιστεί με τις ρυθμίσεις , στη σόμπα πέλλετ έχει το πλεονέκτημα ότι υπάρχει εγκέφαλος ο οποίος ελέγχει διάφορους παραμέτρους όπως "μη έναυση από λίγη αρχική τροφοδοσία διότι δεν διαβάζει αρκετή θερμοκρασία καπναερίων σε συγκεκριμένο χρονο" "υψηλή θερμοκρασία καπναερίων" "έλειψη υποπίεσης στο χώρο καύσης" οπότε αν κάτι δεν κάνεις καλά η σόμπα θα το δει σαν βλάβη και θα τερματίσει την λειτουργία (safe-mode) της για αποφυγή ανεπανόρθωτης ζημιάς ή κινδύνου.
Οπότε γιατί κάποιος να μην πειραματιστεί?
Ενώ στην ξύλου εκτός απο τα ασφαλιστικά (σε περίπτωση υδραυλικής σόμπας) δεν υπάρχει κάτι άλλο που θα κάνει safe-mode.....
Oπότε κατά το σκεπτικό αυτό οι σόμπες ξύλου είναι επικίνδυνες και θα έπρεπε να απαγορευτεί η πώλησή τους? :P
Για τους παραπάνω λόγους και αφού δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά γιατί να μην πειραματιστεί κάποιος?. Εγώ βέβαια για τις ρυθμίσεις χρησιμοποιώ θερμόμετρο (υψιλής θερμοκρασίας) που ελέγχω "θερμοκρασία εξαγωγής στις περσίδες" "θερμοκρασία καπναερίων" "οπτικός έλεγχος φλόγας" "κλίνκερ" & "μαυρισμα τζαμιού"

Όσο για τον κωδικό εφόσον είναι ενιαίος για όλη την παρτίδα είναι θέμα χρόνου να διαρεύσει.
Αν ήθελαν να μην διαρεύσει θα μπορούσαν να είχαν προσωπικό pin για κάθε "serial-number" όπως συμβαίνει στα ράριο αυτοκινήτου ή στο pin του κινητού που με επανηλημένο λάθος κωδικό , κλειδώνει.
Εγώ βέβαια είμαι αντίθετος σε αυτό και θα μου ήταν απαγορευτική η αγορά μιας τέτοιας σόμπας.

Οσο για τον μπλουζάκια όπως λέτε, τον επέλεξα κυρίως γιατί ήταν οικονομικός και συνεργάσιμος και όντως ήταν άκομψο απο μέρου σας και συμφωνώ με τον eliasger , όπως θα ήταν άκομψο και απο μέρους μου να σας ζητήσω τον κωδικό για τις καινούριες παρτίδες.Θα μου πείτε γιατί δεν τον ζητάω απο τον ίδιο, ίσως γίνει και αυτό.
Ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σας και αν έχω κάπου λάθος στα παραπάνω παρακαλώ διορθώστε με. :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.247 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ