Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96305 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Καλημέρα παιδιά,

μιας και πλησιάζουμε στο τέλος του χειμώνα και οι σόμπες μας θα πάνε για ξεκούραση, μήπως θα έπρεπε να δούμε τι εργασίες συντήρησης και καθαριότητας θα πρέπει να κάνουμε για να είναι ετοιμοπόλεμες για τον επόμενο χειμώνα; Και το σημαντικότερο.... πως θα τις κάνουμε πιο αθόρυβες!!!! Δεν λέω, ζεσταθήκαμε αλλά τα κεφάλια μας έγιναν κουδούνια.

Κάπου είχε ποστάρει κάποιος πριν 2 μήνες περίπου ότι στο τέλος της σεζόν θα μας έδινε πληροφορίες για το πως μπορούμε να μειώσουμε τον θόρυβο στις σόμπες, αλλά δεν μπορώ να βρω το post του ούτε ποιός είναι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96333 από giorgos25
Απαντήθηκε από giorgos25 στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
καλησπερα εχω την μικρη αεροθερμη 6,5 κw θα ηθελα τις συμβουλες σας στο παρακατω προβλημα. Ενω καιω επωνυμα πελλετ αυτα που βγαζουν πολυ σταχτη μετα απο περιπου 2 ωρες βουλωνουν εντελως τις τρυπες στο ποτηρακι με αποτελεσμα η σομπα να μπουκωνει. Δηλαδη ενω στην αρχη εχω καλη καυση μετα απο 2 ωρες το ποτηρακι ξεχειλιζει. Εχω παιξει με ρυθμισεισ και το μονο που καταφερνω ειναι να καθυστερω το φαινομενο και να μην ζεσταινει η σομπα μου.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96389 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

giorgos25 έγραψε: Ενω καιω επωνυμα πελλετ αυτα που βγαζουν πολυ σταχτη μετα απο περιπου 2 ωρες βουλωνουν εντελως τις τρυπες στο ποτηρακι με αποτελεσμα η σομπα να μπουκωνει. Δηλαδη ενω στην αρχη εχω καλη καυση μετα απο 2 ωρες το ποτηρακι ξεχειλιζει.


ξεχειλίζει το πιατάκι από στάχτη ? :huh:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96415 από giorgos25
Απαντήθηκε από giorgos25 στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

mastoras έγραψε:

giorgos25 έγραψε: Ενω καιω επωνυμα πελλετ αυτα που βγαζουν πολυ σταχτη μετα απο περιπου 2 ωρες βουλωνουν εντελως τις τρυπες στο ποτηρακι με αποτελεσμα η σομπα να μπουκωνει. Δηλαδη ενω στην αρχη εχω καλη καυση μετα απο 2 ωρες το ποτηρακι ξεχειλιζει.


ξεχειλίζει το πιατάκι από στάχτη ? :huh:


οχι δεν περναει αρκετος αερας για να καει το πελλετ κανονικα και αργει να γινει η καυση. Αυτο στοιβαζεται και ξεχειλιζει γιατι οταν πεφτει αλλο υπαρχει ηδη στο ποτηρακι. Αυτο γινετε μετα απο περιπου 2 ωρες. Μεχρι τοτε εχω σωστη καυση. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι η σομπα μου δεν μπορει να βγαλει την βαρια σταχτη απο το ποτηρακι. Με πελλετ που βγαζει ψιλη σταχτη σαν πουδρα δεν εχω τετοιο θεμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96442 από παλτακης
Απαντήθηκε από παλτακης στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Κατ"αρχας ανεβασε τον αερα της καυσης και βεβαια μειωσε λιγο την τροφοδοσια .Και αυτα αν βεβαια το πιατακι γεμιζει με πελλετ Αν ομως η σταχτη που λες ειναι κλινκερ τοτε ανεβασε μονο τον αερα καυσης .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96454 από giorgos25
Απαντήθηκε από giorgos25 στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

παλτακης έγραψε: Κατ"αρχας ανεβασε τον αερα της καυσης και βεβαια μειωσε λιγο την τροφοδοσια .Και αυτα αν βεβαια το πιατακι γεμιζει με πελλετ Αν ομως η σταχτη που λες ειναι κλινκερ τοτε ανεβασε μονο τον αερα καυσης .




Φιλε μου τα εχω κανει ηδη αυτα που λες.....Δεν ειναι κλινκερ ειναι σταχτη η οποια σε αλλες σομπες καταληγει στο συρταρακι...... Υποθετω οτι ισως το μοτερ μου δεν ειναι αρκετα δυνατο ωστε να τη σηκωσει γιατι εχω δει σε μεγαλυτερες σομπεες να ειναι το μοτερ στο Π1 στα 220 ενω εμενα ειναι στα 125

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.198 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ