Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75303 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
πως το εβγαλες???επισης εχεις καμια ιδεα τι να κανω για να σταματήσει ο κωλοθορυβος απο τον κοχλία ειχε σταματησει καποια στιγμη αλλα σημερα ξαναρχισε

jnet έγραψε: Σημερα εκανα καθαρισμα την HP22 που εχω στο μαγαζί για πρωτη φορά βγαζοντας τον βερμικουλίτη. Πρεπει να γινεται μια φορά στην μεση του χειμώνα και μια στο τελος της περιοδου. Η μερα ηταν η κατάλληλη μια και λογου ηλιου είχα 20 βαθμους μεσα στο μαγαζι χωρις να την ανάψω.






Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75432 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
καλημετα τελικα ελυσα την σομπα και ειδα το προβλημα....οταν γυρνουσε ο κοχλιας ακουμπουσε μια βιδα επανω σε ενα μεταλλο και σφυριζε ετσι....εβγαλα τις 4 βιδες αλλεν που κραταν τον κοχλια. οι βιδες επανω ειχαν την ροδελα την οποια εβγαλα και την εβαλα αναμεσα στην βαση την μεταλικη και τον κοχλια για να δωση ενα κενο 1χιλιοστο οχι πολυ αλλα τοσο ωστε να σταματηση να ακουμπαει η βιδα πανω στην μεταλικη βαση που κραταει τον κοχλια...τελος καλο ολα καλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75434 από toobi
Απαντήθηκε από toobi στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

kobra2 έγραψε:

KWSTAS R1 έγραψε:

kobra2 έγραψε:

KWSTAS R1 έγραψε: εγω στο P1 την εχω
smoke 130
fans 145
5.5

145?δεν κανει θορυβο?
130? σημαινει οτι θα καιει πολυ πελλετ...???το 5.5 δεν μου λεει κατι γιατι η δικη μου ειναι last x sec every x min

(fans) κανει θορυβο στο 145 στο 140 ηρεμει αρκετα στο 130 δεν ακουγεται καθολου.
το smoke το εχω στο 130 δοκιμαστικα αλλα μαλλον θελει χαμηλωμα.
last 5 /every 5
η σκαλα P4 ειναι η eco ?

το last 5 /every 5 οπως γραφει και η δικη μου νομιζω ειναι δευτερολεπτα/λεπτα και οχι δευτερολεπτα/δευτερολεπτα
αποτι εγραψε ο φιλος baikal πιο πισω ,ναι το π4 ειναι το εκο

τελικα παιδια ξερει καποιος σιγουρα τι ειναι το last και το every?
οσο για το p4 δεν ξερω αν ειναι το eco γιατι οσο και να πειραξω το πρωτο ,το δευτερο δεν αλλαζει με τιποτα!αν βρειτε κατι ενημερωστε μας γιατι οταν ξερεις τι ακριβως σημαινουν μπορεις να τα ρυθμισεις πιο ευκολα!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75504 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

love.bacardi έγραψε: καλημετα τελικα ελυσα την σομπα και ειδα το προβλημα....οταν γυρνουσε ο κοχλιας ακουμπουσε μια βιδα επανω σε ενα μεταλλο και σφυριζε ετσι....εβγαλα τις 4 βιδες αλλεν που κραταν τον κοχλια. οι βιδες επανω ειχαν την ροδελα την οποια εβγαλα και την εβαλα αναμεσα στην βαση την μεταλικη και τον κοχλια για να δωση ενα κενο 1χιλιοστο οχι πολυ αλλα τοσο ωστε να σταματηση να ακουμπαει η βιδα πανω στην μεταλικη βαση που κραταει τον κοχλια...τελος καλο ολα καλα


Καλημέρα φιλαράκι. Αφού το χέρι σου πιάνει, το μυαλό σου κόβει, αν δεν το λύσεις να δεις τη φταίει πως θα το φτιάξεις. Μόνο αναρωτιέμαι γιατί δεν ακουμπούσε πρώτα. Μάλλον θα πήρε μπόσικα ο κοχλίας και κουνιόταν. Τέλος καλό όλα καλά. Για τον βερμικουλίτη που ρωτάς πως βγαίνει. Οι 2 λεπτοί που βρίσκονται δεξιά και αριστερά στο επάνω σημείο έχουν ένα λαμάκι σε σχήμα Ζ σηκώνοντας το λαμάκι ξεπιάνεται από ένα πυράκι που έχει υποδοχή. Βγάζοντας τα μπροστινά ελευθερώνεται και το πίσω. Εγώ το καθαρίζω σχεδόν κάθε μήνα γιατί αν μαζέψει πολύ στάχτη με την πίεση μπορεί να σπάσει τον βερμικουλίτη. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75587 από kobra2
Απαντήθηκε από kobra2 στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

toobi έγραψε:

kobra2 έγραψε:

KWSTAS R1 έγραψε:

kobra2 έγραψε:

KWSTAS R1 έγραψε: εγω στο P1 την εχω
smoke 130
fans 145
5.5

145?δεν κανει θορυβο?
130? σημαινει οτι θα καιει πολυ πελλετ...???το 5.5 δεν μου λεει κατι γιατι η δικη μου ειναι last x sec every x min

(fans) κανει θορυβο στο 145 στο 140 ηρεμει αρκετα στο 130 δεν ακουγεται καθολου.
το smoke το εχω στο 130 δοκιμαστικα αλλα μαλλον θελει χαμηλωμα.
last 5 /every 5
η σκαλα P4 ειναι η eco ?

το last 5 /every 5 οπως γραφει και η δικη μου νομιζω ειναι δευτερολεπτα/λεπτα και οχι δευτερολεπτα/δευτερολεπτα
αποτι εγραψε ο φιλος baikal πιο πισω ,ναι το π4 ειναι το εκο

τελικα παιδια ξερει καποιος σιγουρα τι ειναι το last και το every?
οσο για το p4 δεν ξερω αν ειναι το eco γιατι οσο και να πειραξω το πρωτο ,το δευτερο δεν αλλαζει με τιποτα!αν βρειτε κατι ενημερωστε μας γιατι οταν ξερεις τι ακριβως σημαινουν μπορεις να τα ρυθμισεις πιο ευκολα!!!

μαλλον εκανα λαθος,το πιο λογικο ειναι να ειναι δευτ/δευτ. απλα επειδη στον καθαρισμο γραφει συγκεκριμενα last x sec every x min μπερδευτηκα.οσο για το εκο και το π4 δεν ειμαι σιγουρος ακομα,το δοκιμαζω και αν καταληξω θα σου πω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75590 από kobra2
Απαντήθηκε από kobra2 στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

stoikon έγραψε:

love.bacardi έγραψε: καλημετα τελικα ελυσα την σομπα και ειδα το προβλημα....οταν γυρνουσε ο κοχλιας ακουμπουσε μια βιδα επανω σε ενα μεταλλο και σφυριζε ετσι....εβγαλα τις 4 βιδες αλλεν που κραταν τον κοχλια. οι βιδες επανω ειχαν την ροδελα την οποια εβγαλα και την εβαλα αναμεσα στην βαση την μεταλικη και τον κοχλια για να δωση ενα κενο 1χιλιοστο οχι πολυ αλλα τοσο ωστε να σταματηση να ακουμπαει η βιδα πανω στην μεταλικη βαση που κραταει τον κοχλια...τελος καλο ολα καλα


Καλημέρα φιλαράκι. Αφού το χέρι σου πιάνει, το μυαλό σου κόβει, αν δεν το λύσεις να δεις τη φταίει πως θα το φτιάξεις. Μόνο αναρωτιέμαι γιατί δεν ακουμπούσε πρώτα. Μάλλον θα πήρε μπόσικα ο κοχλίας και κουνιόταν. Τέλος καλό όλα καλά. Για τον βερμικουλίτη που ρωτάς πως βγαίνει. Οι 2 λεπτοί που βρίσκονται δεξιά και αριστερά στο επάνω σημείο έχουν ένα λαμάκι σε σχήμα Ζ σηκώνοντας το λαμάκι ξεπιάνεται από ένα πυράκι που έχει υποδοχή. Βγάζοντας τα μπροστινά ελευθερώνεται και το πίσω. Εγώ το καθαρίζω σχεδόν κάθε μήνα γιατί αν μαζέψει πολύ στάχτη με την πίεση μπορεί να σπάσει τον βερμικουλίτη. :)

γιατι λετε ολοι για τον βερμικουλιτη? εννοεις οτι καθαριζεις πισω απο τον βερμικουλιτη? πιστευεις οτι ειναι σημαντικο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.238 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ