Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69533 από kobra2
Απαντήθηκε από kobra2 στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

baikal for ever έγραψε: φιλε kobra2 το p5 ειναι η ταχητητα του ανεμηστηρα καυσησ κατα τη διαρκεια του καθαρισμου και το p6 ειναιη ταχητητα του ανεμηστηρα καυσησ κατα τη διαρκεια του αναματοσ τησ σομπασ.εγω εχω την NP-PO1 και ειμαι ευχαριστιμενοσ.ελπιζω να βοηθησα

ευχαριστω πολυ φιλε μου!!απορω πως το ξερεις μιας και οι οδηγιες χρησεως δεν τα λενε αυτα @#@%$$@#@%$....
εκτος του οτι μου ελυσες την απορια καταλαβα οτι μεχρι τωρα ειχα καταλαβει λαθος τους δυο ανεμιστηρες και γιαυτο μετα απο 300 και,φορες που εχω προσπαθησει δεν εβρισκα τις καταλληλες ρυθμισεις
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kobra2.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69534 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Παίδες καλησπέρα,

μόλις με πήρε η γυναίκα μου τηλέφωνο. Μου είπε πως κάποια στιγμή κατέβασε τη σόμπα στην 1η σκάλα λειτουργίας (έχω την ΗΡ60). Κάποια στιγμή μου είπε ότι το σπίτι άρχισε να μυρίζει όπως μυρίζει η καμινάδα έξω στο μπαλκόνι. Ανοιξε μπαλκόνια για να ξεμυρίσει και τώρα την δουλεύει σε πιο μεγάλη σκάλα και όλα καλά. Απο τι μπορεί να συνέβει αυτό;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69547 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

pannarab έγραψε: Παίδες καλησπέρα,

μόλις με πήρε η γυναίκα μου τηλέφωνο. Μου είπε πως κάποια στιγμή κατέβασε τη σόμπα στην 1η σκάλα λειτουργίας (έχω την ΗΡ60). Κάποια στιγμή μου είπε ότι το σπίτι άρχισε να μυρίζει όπως μυρίζει η καμινάδα έξω στο μπαλκόνι. Ανοιξε μπαλκόνια για να ξεμυρίσει και τώρα την δουλεύει σε πιο μεγάλη σκάλα και όλα καλά. Απο τι μπορεί να συνέβει αυτό;


Καλησπέρα σας,
Απότι καταλαβαίνω , δεν κάνει καλή καύση η σόμπα στην 1η ταχύτητα, προφανώς πήγε να σβήσει και γιαυτό και βγήκε καπνός απο την καμινάδα. Δεν μπορεί να εισέλθει καπνός απο τον χώρο καύσης στο δωμάτιο που βρίσκεται η σόμπα. Είναι απλά αδύνατο, λόγω σχεδίασης δημιουργείται υποπίεση και τα καυσαέρια έχουν μοναδική διέξοδο την καμινάδα. Το πιο πιθανό είναι να βγήκαν απο την καμινάδα και να μπηκαν απο το παράθυρο στο δωμάτιο που βρίσκεστε. Επίσης φαντάζομαι έχετε καπέλο στο τελείωμα της καμινάδας , έτσι ώστε να κοντράρουμε τον αέρα αν υπάρχουν μεγάλα ρεύματα.
Το γιατί δεν καίει καλά η σόμπα στην 1η ταχύτητα είναι κάτι που εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες, αν θέλετε επικοινωνήστε να το δούμε διεξοδικά και να το λύσουμε και στη συνέχεια ενημερώνουμε το φόρουμ για την αιτία του προβλήματος. Επικοινωνήστε με την εταιρεία και ζητείστε το Σταύρο. Θα σας εξυπηρετήσουμε άμεσα. Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69559 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Moschalis έγραψε:

pannarab έγραψε: Παίδες καλησπέρα,

μόλις με πήρε η γυναίκα μου τηλέφωνο. Μου είπε πως κάποια στιγμή κατέβασε τη σόμπα στην 1η σκάλα λειτουργίας (έχω την ΗΡ60). Κάποια στιγμή μου είπε ότι το σπίτι άρχισε να μυρίζει όπως μυρίζει η καμινάδα έξω στο μπαλκόνι. Ανοιξε μπαλκόνια για να ξεμυρίσει και τώρα την δουλεύει σε πιο μεγάλη σκάλα και όλα καλά. Απο τι μπορεί να συνέβει αυτό;


Δεν μπορεί να εισέλθει καπνός απο τον χώρο καύσης στο δωμάτιο που βρίσκεται η σόμπα. Είναι απλά αδύνατο, λόγω σχεδίασης δημιουργείται υποπίεση και τα καυσαέρια έχουν μοναδική διέξοδο την καμινάδα.


Υπάρχει περίπτωση μήπως εχουν αφήσει ανοικτό(δηλαδη δεν εχουν σφραγίσει με τα κλιπς) το δοχείο σταχτης οπότε να μπήκε από εκεί.
Το λέω επειδη το εχω δεί αυτό σε κάποιον. :whistle:

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69564 από dora-serres
Απαντήθηκε από dora-serres στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Εγώ οταν δεν εκλεισα καλά το συρτάρι στάχτης μετά απο καθάρισμα μυρωδιά δεν είχα καθόλου, απλώς άρχισε να μην προλαβαινει η σομπα να καίει τα πέλλετ που έπεφταν και την επομενη μέρα όταν την ξαναναψα μετά απο λίγο σταμάτησε να ρίχνει πέλλετ.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dora-serres.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69831 από toobi
Απαντήθηκε από toobi στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
ελπιζω να μπορεσει καποιος να μου εξηγησει! εχω την nb-p15 με λιγο διαφορετικο μενου απο τις αλλες!
στις ρυθμισεις για τα p1 p2 p3 p4 exei

p1 smoke 120
p1 fans 140
p1 feedtime
last 50 every 3

και αντιστοιχα για τα υπολοιπα!
δεν καταλαβαινω το feedtime τι ειναι ακριβως ριχνει 50 sec pellet καθε 3 min?
τι ειναι το 50 και τι το 3? :pinch:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.202 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ