Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63178 από STIV
Απαντήθηκε από STIV στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.Χρόνια πολλά και Χρόνια καλά γεμάτα υγεία.
Η σόμπα μοιάζει με του STΟIKON,αλλά δεν είναι τελικά γιατί μπήκα στο μενού μου βγάζει το pαssword,βάζω τον κωδικό αλλά δεν είναι αυτός.Ευχαριστώ πάντως.Εσάς πόση θερμοκρασία σας βγάζει μπροστά στις περσίδες; και πόση στα καυσαέρια;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63217 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Τι ακριβώς θα ήθελες να κάνεις με τις ρυθμίσεις της σόμπας σου ?

Συνηθίζετε στην αρχή τουλάχιστον να μην δίνουμε τον κωδικό πρόσβασης στον χρήστη, και αυτό γιατί εάν δεν έχει τις βασικές γνώσεις, και μια μικρή σχετική εμπειρία από την καύση του πέλλετ, περισσότερη ζημία θα γίνει παρά καλό.

Η σόμπες αυτές [τα καινούργια μοντέλα] έχουν πολύ μεγάλο εύρος ρυθμίσεων, και χρειάζεται κάποια εξοικειώση με αυτές.

Η σόμπα έχει 4 σκάλες έντασης, εάν στην πρώτη σκάλα που δουλεύει στο "φουλ" δεν μπορεί να ζεστάνει το σπίτι......τι είναι αυτό που σας κάνει να νομίζετε ότι αλλάζοντας τις ρυθμίσεις θα φέρουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα ?

Ολα αυτά πάντα όταν καίμε κάποιο αξιόλογο πέλλετ, και όχι σκουπίδια. Αν και αυτές οι σόμπες μπορούν να κάψουν ακόμα και σκουπίδια. :)
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63600 από STIV
Απαντήθηκε από STIV στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Η άποψή μου είναι mastoras αφού στην max σκάλα μου καίει 1,3 kg/h και ο κατασκευαστής μου έχει δώσει για κατανάλωση την σόμπα απο 0,8-2,3 kg/h,σημαίνει ότι για να μου καίει 1,3 δεν μου δίνει τα μέγιστα που μπορεί να μου δώσει η σόμπα αλλά το 60% της ισχύς της. Είναι σαν να έχεις αγοράσει ένα αμάξι 2000cc και να σου λέει ο κατασκευαστής ότι η τελική του ταχύτητα είναι 200 χλμ και εσένα με τέρμα το γκάζι να σου τρέχει με 150 παρότι η μηχανή του είναι για μεγαλύτερες ταχύτητες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63627 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
μπορει καποιος να με βοηθησει στο πως θα δω τι μπορει να ακουγεται μεσα στον κοχλια?αδειασα ολο το πελλετ ρουφηξα με την σκουπα ολα τα υπολοιματα σκονης πελλετ και εβαλα το διαγνωστικο εκει ειδα οτι οταν ο κοχλιας φτανει σε ενα σημειο σκουζει σαν σουμιες κρεβατιου.πως ανοιγω την σομπα για να φτασω στον κοχλια και να τον βγαλω για να δω τι γινεται γιατι δεν φενεται τιποτα απο την μεσα πλευρα εβαλα και τον φακο αλλα δεν ειδα τιποτα. βοηθεια στοικον

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63630 από akapsali
Απαντήθηκε από akapsali στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

love.bacardi έγραψε: μπορει καποιος να με βοηθησει στο πως θα δω τι μπορει να ακουγεται μεσα στον κοχλια?αδειασα ολο το πελλετ ρουφηξα με την σκουπα ολα τα υπολοιματα σκονης πελλετ και εβαλα το διαγνωστικο εκει ειδα οτι οταν ο κοχλιας φτανει σε ενα σημειο σκουζει σαν σουμιες κρεβατιου.πως ανοιγω την σομπα για να φτασω στον κοχλια και να τον βγαλω για να δω τι γινεται γιατι δεν φενεται τιποτα απο την μεσα πλευρα εβαλα και τον φακο αλλα δεν ειδα τιποτα. βοηθεια στοικον


Ο Θορυβος το πιον πιθανόν να οφείλετε σε "κολημένο" ρουλεμάν στο πάνω μέρος του κοχλία

Ξεβιδώνεις το μοτέρ και βγάζεις εξω τον κοχλία και μαζί με αυτον βγαίνει με τον αξονα-κοχλία και το ρουλέμαν
Λόγω σκόνης απο τα πέλλετ κολάει.Καθαρισέ το με ενα στρέυ λαδιου και ξαναβαλτο , αλοιώς αντικατασταση
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": love.bacardi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63913 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
καλημερα... Για ανοιξτε ΟΛΟΙ οσοι εχετε αυτο το προβλημα το κατω μοτερ και προσπαθηστε να το δειτε απο μπροστα.. Το μοτερ κινειται μεσα σε κατι μεταλλικα πιαστριακια..οταν λοιπον το μοτερ γυριζει χτυπαει σε αυτα τα ΑΥΤΑΚΙΑ που κοιτανε προς τα επανω.. πρεπει λιγο να τα στραβωσετε προς τα εξω δηλαδη ΟΧΙ προς τη μερια του μοτερ!! Αν θελετε πειρσσοτερες πληροφοριες στειλε μου στο μαιλ..

chdimis έγραψε: Και σε μένα κάνει αυτό τον θόρυβο (Σα να τρίζει το κρεββάτι του γείτονα σε δράση) από το μοτερ ανακύκλωσης.Ο ήχος πάει κι έρχεται. Στα 195-205 το έχω στα 210 δεν ακουγεται και το κάνει από το πρώτο τσουβάλι που έκαψα..Δηλαδή default 3η σκάλα και πάνω να μην το έχεις.Αναγκάζομαι στην 1η να ανεβάζω τις στροφές στα 210 για να μη μου σπάει τα κάκαλα.

Την επόμενη φορά θα "λύσω" και θα ψεκάσω 10αράκι ότι γυρίζει εκεί να δω μήπως και το σβήσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.211 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ