Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61479 από ACIDBLACK
Απαντήθηκε από ACIDBLACK στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

dora-serres έγραψε: καλημέρα.
Ιδομενέα τί ρυθμίσεις χρειάστηκε ν' αλλάξεις και γιατί?


Το ΡΖ στην πρωτη σκαλα βγαζει 20-25 ποντου φλογα με εργοσασιακες ρυθμισεις

οποτε κατεβασαμε τις εργοστασιακες ρυθμισεις κατα 20V Aνα ταχυτητα

που καπως μειωσε την υπεροβολικη φλογα καποια στιγμη φοβομουν οτι μετοσο φλογα θα ανεβει φλογα στην δεξαμενη πελλετ

και μειωσα τις καταναλωσεις στο ελαχιστο ...(σημερα το κατορθωσα αυτο λογω χρονο )

με τις προηγουμενες ρυθμισεις εκαιγα 12 κιλα απο 6 το πρωι μεχρι 10 το βραδυ στην πρωτη σκαλα

χωρις να το μετραω επακριβως .

παντως σχτικα με σταχτη δεν εχω δει κατι αξιο λογου καθαριζω μια φορα την εβδομαδα και να μαζευω 3-4

φουχτες σταχτη καπνος λευκο μονο στο αναμα το μπουρι βεβαι απο μεσα θαναι μαυρο αλλα περιμενω καμμια

μερα καλη να το ανοιξω απο κατω να δω τι θα βγαλω ...

κλινγκερ δεν ξερω τι ειναι ακομα και το εχω δει μονο αο φωτογραφιες .

εχω καταντησει κουραστικο με το ΡΖ ας μας πει και ο ΚΟSI την αποψη του .

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61512 από bemyguest
Απαντήθηκε από bemyguest στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Σήμερα έκανα ένα πείραμα.Αναμειξα πελλετ ξύλου με πελλετ πυρήνα σε ποσοστό 70% και 30% αντίστοιχα. Αποτέλεσμα πολύ υψηλή θερμοκρασία στην αρχή και μεγάλη οικονομία στην κατανάλωση.Ύστερα από δυο ώρες καύσης όμως η σούπα ήθελε καθαρισμα. Το ποτηρακι είχε πολύ στάχτη και δεν γινόταν καλή καύση. Πάντως εντύπωση μου έκανε η φλόγα η οποία στην ένα σκάλα έφτανε σχεδόν στην κορυφή. Το έχει δοκιμασει κανείς άλλος; Πιστεύεται ότι με κατάλληλες ρυθμίσεις θα έχει αποτέλεσμα;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": N1k0s

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61553 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

ACIDBLACK έγραψε:

dora-serres έγραψε: καλημέρα.
Ιδομενέα τί ρυθμίσεις χρειάστηκε ν' αλλάξεις και γιατί?


Το ΡΖ στην πρωτη σκαλα βγαζει 20-25 ποντου φλογα με εργοσασιακες ρυθμισεις

οποτε κατεβασαμε τις εργοστασιακες ρυθμισεις κατα 20V Aνα ταχυτητα

που καπως μειωσε την υπεροβολικη φλογα καποια στιγμη φοβομουν οτι μετοσο φλογα θα ανεβει φλογα στην δεξαμενη πελλετ

και μειωσα τις καταναλωσεις στο ελαχιστο ...(σημερα το κατορθωσα αυτο λογω χρονο )

με τις προηγουμενες ρυθμισεις εκαιγα 12 κιλα απο 6 το πρωι μεχρι 10 το βραδυ στην πρωτη σκαλα

χωρις να το μετραω επακριβως .

παντως σχτικα με σταχτη δεν εχω δει κατι αξιο λογου καθαριζω μια φορα την εβδομαδα και να μαζευω 3-4

φουχτες σταχτη καπνος λευκο μονο στο αναμα το μπουρι βεβαι απο μεσα θαναι μαυρο αλλα περιμενω καμμια

μερα καλη να το ανοιξω απο κατω να δω τι θα βγαλω ...

κλινγκερ δεν ξερω τι ειναι ακομα και το εχω δει μονο αο φωτογραφιες .

εχω καταντησει κουραστικο με το ΡΖ ας μας πει και ο ΚΟSI την αποψη του .


Καλησπέρα acidblack,

Έχεις δοκιμάσει το golden nuggets? Επειδή σε προηγούμενα ποστ σου είχα δει πως το σημαντικό για εσένα όπως και για μένα είναι να κάνει καθαρή καύση και να μην βγάζει πολύ καπνο είπα μήπως α έχεις τσεκάρει και αυτά γιατί τα έχω παραγγήλει..

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61554 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Nick the Greek έγραψε:

Moschalis έγραψε:

Nick the Greek έγραψε: Και εκεί που έλεγα πως έχω απαλλαχτεί απο τα σβησήματα νάτο το σβήσιμο στη σκάλα 1. Ενώ στη σκάλα 2-3 έκαιγε τέλεια, αφού το έβαλα στην ένα μετά απο κανα 40λεπτο έσβησε τελειως... :(
Η σόμπα είναι η ΗΡ60 και το πέλετ είναι το ΜΑΚΗ..


Η πρώτη ταχύτητα λειτουργίας της σόμπας είναι κατά κάποιο τρόπο η πιο δύσκολη , απο την άποψη ότι πρέπει να διατηρηθεί μια ισσοροπία έτσι ώστε η φωτιά να παραμείνει μικρή και η σόμπα να μην σβήσει .
Με το συγκεκριμένο πέλλετ είχαμε κάποια αντίστοιχα προβλήματα, δοκιμάστε να κατεβάσετε τον αέρα του μοτέρ καυσαερίων στην πρώτη ταχύτητα περίπου 30 με 40 Volt. H μπορείς να το δοκιμάσεις σε βήματα των 20 . Κατεβάζεις 20 δοκιμάζεις, ξανακατεβάζεις κτλ. Μετά απο κάθε αλλαγή και εφόσον κρατάει πλέον "ρελαντί" έλεγξε και τα καυσαέρια να μην βγάζει μαυρίλα. Αν βγάζει ανέβασε λίγο αέρα.
Μεταξύ των αλλαγών άφηνε τη σόμπα 15-20 λεπτά να σταθεροποιείται η καύση πριν βγάλεις συμπεράσματα.


Καλησπέρα,

Είχαμε μιλήσει στο τηλέφωνο όταν μου το έκανε στην αρχή και έκανα κάποιες αλλαγές που μου είπες στην 1η και 2η σκάλα.
Τώρα είναι 1η 150ν 2η 160ν 3η 210ν 4η 220ν και 5η 230ν.
Τώρα έχω κάνε παραγγελία golden nuggets, λέτε με εκείνα να μην υπάρχει αυτό το θέμα?



Stoikon, καμιά γνώμη?

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61611 από ACIDBLACK
Απαντήθηκε από ACIDBLACK στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Καλησπέρα acidblack,

Έχεις δοκιμάσει το golden nuggets? Επειδή σε προηγούμενα ποστ σου είχα δει πως το σημαντικό για εσένα όπως και για μένα είναι να κάνει καθαρή καύση και να μην βγάζει πολύ καπνο είπα μήπως α έχεις τσεκάρει και αυτά γιατί τα έχω παραγγήλει..

δεν τα εχω δοκιμασει οταν αγορασα πελλετ στην κρητη ο κοσμος εκανε ακομα μπανια στις παραλιες :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: ακομα και τωρα εξωγηινο ειναι το προιν ..καποιος εχει στοκαρει κατι παλλετε και πουλαειει 400 ευρω τον τονο το alfawood...

@bemyguest

αν διαβασεις το μανουαλ σου θα δει οτι η σομπα σου ειναι φτιαγμενη για να καιει πελλετ ξυλου καιοχι βιομαζας ...αμα ια σομπα θελει καθαρισμα καθε δυο ωρες με καταναλωση 2-3 κιλα πελλετ να μου λειπει το βυσσινο
πανε παρε εν απολυ καλο πελλετ και θα δεις να πετα φλογες μεχρι επανω και μετα περασε τις ρυθμισει που εχω κανει .στην ποιο χαμηλη καταναλωση ζεστσανα ενα σπιτι 120 τετραγωνικο με 2 ωριτσες αναμα ...το σπιτι ειναι ανοιχτο απο τρεις μπαντες ....απλα πραγματα ...

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61621 από koupanos
Απαντήθηκε από koupanos στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Ευχαριστω εκ των προτερων τελικα ανοιξα τον ανεμιστηρα καυσαεριων εβαλα μια ροδελα τον καθαρισα ολα οκ

Ειχα κανει λαθος ομως και τον θορυβο τον κανει το μοτερ της ανακυκλωσης οσο και αν το μελετησα δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι το κανει ..οταν κανει τον θορυβο και κατεβασω την ταχυτητα στο 160 το μοτερ σαν να σφιγγει και δεν γυρναει και μετα για να παρε παλι στροφες πρεπει να το βαλω τερμα... καμια ιδεα; προβληματικος ανεμιστηρας; ο αδερφος μου εχει την ιδια σομπα και δεν εχει κανενα προβλημα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.195 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ