Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60989 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Moschalis έγραψε:

Nick the Greek έγραψε: Και εκεί που έλεγα πως έχω απαλλαχτεί απο τα σβησήματα νάτο το σβήσιμο στη σκάλα 1. Ενώ στη σκάλα 2-3 έκαιγε τέλεια, αφού το έβαλα στην ένα μετά απο κανα 40λεπτο έσβησε τελειως... :(
Η σόμπα είναι η ΗΡ60 και το πέλετ είναι το ΜΑΚΗ..


Η πρώτη ταχύτητα λειτουργίας της σόμπας είναι κατά κάποιο τρόπο η πιο δύσκολη , απο την άποψη ότι πρέπει να διατηρηθεί μια ισσοροπία έτσι ώστε η φωτιά να παραμείνει μικρή και η σόμπα να μην σβήσει .
Με το συγκεκριμένο πέλλετ είχαμε κάποια αντίστοιχα προβλήματα, δοκιμάστε να κατεβάσετε τον αέρα του μοτέρ καυσαερίων στην πρώτη ταχύτητα περίπου 30 με 40 Volt. H μπορείς να το δοκιμάσεις σε βήματα των 20 . Κατεβάζεις 20 δοκιμάζεις, ξανακατεβάζεις κτλ. Μετά απο κάθε αλλαγή και εφόσον κρατάει πλέον "ρελαντί" έλεγξε και τα καυσαέρια να μην βγάζει μαυρίλα. Αν βγάζει ανέβασε λίγο αέρα.
Μεταξύ των αλλαγών άφηνε τη σόμπα 15-20 λεπτά να σταθεροποιείται η καύση πριν βγάλεις συμπεράσματα.


Καλησπέρα,

Είχαμε μιλήσει στο τηλέφωνο όταν μου το έκανε στην αρχή και έκανα κάποιες αλλαγές που μου είπες στην 1η και 2η σκάλα.
Τώρα είναι 1η 150ν 2η 160ν 3η 210ν 4η 220ν και 5η 230ν.
Τώρα έχω κάνε παραγγελία golden nuggets, λέτε με εκείνα να μην υπάρχει αυτό το θέμα?

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61102 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Α, να προσθέσω στα παραπάνω πως στο τέλος εξωτερικά το μπουρί είναι χωρίς καπέλο με γωνιά 90άρα. Δεν ξέρω αν αυτό επιρεάζει με κάποιο τρόπο :huh:

HP60 10,5kw
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Nick the Greek.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61404 από koupanos
Απαντήθηκε από koupanos στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Καλησπερα παιδια εχει 2-3 βδομαδες που πηρα και εγω μια hp22 απο τον Μοσχαλη και εχει 2 μερες που ακουω ενα θορυβο σαν κατι να χοροπηδαει μεσα στον ανεμιστηρα καυσαεριων οταν παιζω με τις ταχυτητες σταματαει και περιοδικα το ακουω ξανα ιδικα σε χαμηλες στροφες

Υπαρχει περιπτωση να εχει περασει πελλετ κομματακι και να εχει μεινει μεσα εκει;


Ευχαριστω πολυ Πανος απο Δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61421 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

koupanos έγραψε: Καλησπερα παιδια εχει 2-3 βδομαδες που πηρα και εγω μια hp22 απο τον Μοσχαλη και εχει 2 μερες που ακουω ενα θορυβο σαν κατι να χοροπηδαει μεσα στον ανεμιστηρα καυσαεριων οταν παιζω με τις ταχυτητες σταματαει και περιοδικα το ακουω ξανα ιδικα σε χαμηλες στροφες

Υπαρχει περιπτωση να εχει περασει πελλετ κομματακι και να εχει μεινει μεσα εκει;


Ευχαριστω πολυ Πανος απο Δραμα


Καλός ήρθες Πάνο. Γιατί όπως καταλαβαίνεις είναι λίγο δύσκολο να ξέρω τη έχει μέσα ο ανεμιστήρας καυσαερίων, ίσως να είναι πέλλετ, ίσως καμία ροδέλα ξεχασμένη κατά την συναρμολόγηση,εγώ λέω να ανοίξουμε τον ανεμιστήρα να δούμε τη έχει μέσα και να το διορθώσουμε.
Περισσότερες πιθανότητες δίνω να έχει τερματίσει το παξιμάδι που σφίγγει τον έλικα χωρίς να τον σφίξει καλά με αποτέλεσμα στις χαμηλές στροφές να παίζει. Αν είναι αυτό θα χρειαστεί μια ροδέλα.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by stoikon.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61469 από koupanos
Απαντήθηκε από koupanos στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Ωραια σημερα θα την ανοιξω και θα σας ανεβασω φωτο ελπιζω μεχρι το βραδυ αν ανοιγει ευκολα οποιαδηπωτε συμβουλη δεκτ :)

Ευχαριστω πολυ και χαρηκα που σας βρηκα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61478 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

koupanos έγραψε: Ωραια σημερα θα την ανοιξω και θα σας ανεβασω φωτο ελπιζω μεχρι το βραδυ αν ανοιγει ευκολα οποιαδηπωτε συμβουλη δεκτ :)

Ευχαριστω πολυ και χαρηκα που σας βρηκα


Αν θέλεις να σε δώσω οδηγίες πως να φτάσεις στο άνοιγμα του ανεμιστήρα για να μην ψάχνεσαι. Το κυριότερο βγάλε το καλώδιο του ρεύματος από την πρίζα πριν ξεκινήσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.214 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ