οχι καλη καυση

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151761 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα οχι καλη καυση
δεν κοιταξα την σομπα σου αλλα το V2 λογικα ειναι δευτερο καναλι και οχι ο αερας καυσαεριων
δεν ξερω αν διαβασες καθολου εδω μεσα αλλα γενικα σε βλεπς σε πολυ σωστη κατευθυνση ...το πιασες αμεσα το σχετικο με τον αερα...ισως γι αυτο ο προηγουμενος ειχε ανεβασει την τροφοδοσια (το θεμα ειναι η σωστη αναλογια πελλετ/αερα)
στο εγχειριδιο που σου δωσαν εχει και τους κωδικους ...πριν κανεις ομως οτιδηποτε αν μπεις στο μενου τσεκαρισε τα νουμερα που εχ4ει το μανιουαλ με αυτα της οθονης ενα-ενα ...μπας κι εχει πειραξει τιποτα αυτος η ο τεχνικος
κι αν αρχισεις να σκαλιζεις παντα ενα ενα πειραζουμε και περιμενουμε γιατι θελει χρονο να ανταποκριθει η σομπα ...και κατα προτιμηση στην σκαλα 4 ...μετα ασχολεισε με τις αλλες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151773 από kots66
Απαντήθηκε από kots66 στο θέμα οχι καλη καυση

dimlyk έγραψε: δεν κοιταξα την σομπα σου αλλα το V2 λογικα ειναι δευτερο καναλι και οχι ο αερας καυσαεριων
δεν ξερω αν διαβασες καθολου εδω μεσα αλλα γενικα σε βλεπς σε πολυ σωστη κατευθυνση ...το πιασες αμεσα το σχετικο με τον αερα...ισως γι αυτο ο προηγουμενος ειχε ανεβασει την τροφοδοσια (το θεμα ειναι η σωστη αναλογια πελλετ/αερα)
στο εγχειριδιο που σου δωσαν εχει και τους κωδικους ...πριν κανεις ομως οτιδηποτε αν μπεις στο μενου τσεκαρισε τα νουμερα που εχ4ει το μανιουαλ με αυτα της οθονης ενα-ενα ...μπας κι εχει πειραξει τιποτα αυτος η ο τεχνικος
κι αν αρχισεις να σκαλιζεις παντα ενα ενα πειραζουμε και περιμενουμε γιατι θελει χρονο να ανταποκριθει η σομπα ...και κατα προτιμηση στην σκαλα 4 ...μετα ασχολεισε με τις αλλες


Απο την στιγμη που ξεκινησα να κοιταω για εναλλακτικο τροπο θερμανσης διαβαζω το φορουμ και μπορω να πω με εχει βοηθησει πολυ, ειναι πολυ χρησιμο και η βοηθεια σας σημαντικη!! τωρα οσον αφορα την αποδοση της σομπας υποθετω οτι κατι τρεχει με τον αερα των καυσαεριων για αυτο και ζηταω την βοηθεια σας γιατι δεν ειμαι σιγουρος ουτε εχω προηγουμενη εμπειρια με τετοια σομπα...το v2 μου φαινεται ειναι το μοτερ των καυσαεριων γιατι το συγκεκριμενο μοντελο δεν εχει δευτερο καναλι αερα, στο μανιουαλ του κατασκευαστη έχει δυο ρυθμισεις που μπορεις να πειράξεις τον αέρα, το V1 -Regulation of the front air percentage & V2 Regulation of the ducted air percentage οποτε μαλλον το V2 πρεπει να ειναι, αμα έχει κάποιος ιδια μαρκα - μοντελο μπορει να μου πει - θα με βοηθησει πολυ!!
το μανιουαλ που μου στειλατε θελει λιγο ψαξιμο και γενικα προσοχη, νομιζω οτι το καλυτερο πριν πειραξω το οτιδηποτε που δεν νιωθω και πολυ βολικα με αυτο - θα ήταν όπως λες να δω τουλαχιστον εαν ειναι οι ιδιοι παραμετροι όπως με το μανιουαλ!
Δεν ψαχνω την τελειοτητα ουτε θελω να ασχολουμαι συνεχεια με την σομπα, θελω να βρω μια ρυθμιση που να ειναι καλη και μετα να την αφησω. Επειδη δεν εχω εμπειρια πριν πειραξω το οτιδηποτε ηθελα να ρωτησω εαν οι θερμοκρασιες των καυσαεριων που βλεπω απο το info ειναι ενδεικτικες τις αποδοσης για να καταλαβω πρωτα απ ολα αν οντως υπαρχει θεμα ή απλά έτσι λειτουργει η συγκεκριμενη σομπα...στο 3 η θερμοκρασια καυσαεριων ειναι γυρω στους 170 βαθμούς, στο 4 γυρω στους 190 και στο 5 κατι παραπανω απο 205 βαθμούς!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151774 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα οχι καλη καυση
οι θερμοκρασιες σου ειναι καλες μαλλον (αν σου εδωσε ολα τα χαρτια ο προηγουμενος καπου αναφερει η εταιρεια θερμοκρασιες) αν κι εχεις αυξησει το πελλετ
το V2 δεν κανει τιποτα σ εσενα απλα το λογισμικο ειναι ιδιο για ολες τισ σομπες της εταιρειας και για τις καναλατες ρυθμιση καυσαεριων εχεις μονο απ το κρυφο μενου
δοκιμασε το πελλετ το πρασινο της αλφα με ρυθμιση πελλετ στο 0 και δες θερμοκρασιες ...φυσικα πρςτα θα τις δεις με αυτο που καις τωρα αλλα με το πελλετ στο 0
και μην φοβασαι τις ρυθμισεις ....ευκολες ειναι :)

υγ διαβασε και λιγο στο θεμα με την viviana plus ειναι παρομοιο με το δικο σου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151984 από kots66
Απαντήθηκε από kots66 στο θέμα οχι καλη καυση
καλημερα σε όλους, διαβαζοντας το μανιουαλ για τον προγραμματισμο, ειδα πρωτα απ ολα οτι τα νουμερα στο general data ειναι ιδια με αυτα του μανιουαλ οποτε δεν εχει πειραξει τεχνικος ή ο προηγουμενος κατι!

αυτο που εκανα ειναι το εξης, μπηκα στο technic set υστερα στο installer και μειωσα κατα 15% την ροη των καυσαεριων - fumes speed (P101)...φανταζομαι αυτο ειναι το σωστο...τωρα θα δειξει..... ισως το ποσοστο να ειναι λιγο, θα το αφησω μια μερα να δουλεψει ετσι και ισως το μειωσω και αλλο να δω εαν εχει καποια διαφορα!
να ρωτησω μερικα πραγματα, την ρυθμιση αυτην την εκανα κατα την διαρκεια που δουλευε και ηταν στο Ρ4, πειραζει εαν δουλευει και κανω ρυθμισεις? για να καταλαβω πως δουλευει - την ρυθμιση αυτη την πηρε αποκλειστικα και μονο για την σκαλα Ρ4? Επισης, οταν μειωνεις την ροη των καυσαεριων αυτο αυτοματως κανει μονο του αλλες προσαρμογες βαση της νεας ρυθμισης? Μαζι με την μειωση των καυσαεριων χρειαζεται να κανω καποια αναλογη ή αντιστροφα αναλογη ρυθμιση σε αλλα παραμετρο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151985 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα οχι καλη καυση
σωστα εκανες ...η ρυθμιση αυτη εφαρμοζεται σε ολες τις σκαλες ...δυστυχως η σομπα δεν εχει ρυθμιση για καθε σκαλα χωριστα ...οχι δεν πειραζει να κανεις ρυθμισεις οσο λειτουργει ...και δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο ....δοκιμασε να μειωσεις κι αλλο τον αερα -20 η και παραπανω ....αλλα ταυτοχρονα κοιτα και τις αλλες σκαλες κυριως την 5 και την 1 ...αν στην 1 σου βγαλει σφαλμα μετα απο καποια ωρα κι εφοσον σομπα και μπουρια ειναι καθαρα θα πρεπει να αυξησεις λιγο τον αερα ...πειραματισου λιγο με προσοχη χωρις να πειραξεις αλλες ρυθμισεις εκτος του ινσταλερ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #152152 από kots66
Απαντήθηκε από kots66 στο θέμα οχι καλη καυση

dimlyk έγραψε: σωστα εκανες ...η ρυθμιση αυτη εφαρμοζεται σε ολες τις σκαλες ...δυστυχως η σομπα δεν εχει ρυθμιση για καθε σκαλα χωριστα ...οχι δεν πειραζει να κανεις ρυθμισεις οσο λειτουργει ...και δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο ....δοκιμασε να μειωσεις κι αλλο τον αερα -20 η και παραπανω ....αλλα ταυτοχρονα κοιτα και τις αλλες σκαλες κυριως την 5 και την 1 ...αν στην 1 σου βγαλει σφαλμα μετα απο καποια ωρα κι εφοσον σομπα και μπουρια ειναι καθαρα θα πρεπει να αυξησεις λιγο τον αερα ...πειραματισου λιγο με προσοχη χωρις να πειραξεις αλλες ρυθμισεις εκτος του ινσταλερ[/quote

Τον μείωσα τον αερα καυσαερίων όσο πήγαινε - δηλαδή -30 απο το κρυφο μενου, μετα απο μερες που το εχω δουλέψει νομίζω υπαρχει μια μικρη βελτιωση στην φλογα κυριως - δηλαδη ειναι πιο ψηλά και αυτο το λεο γιατι ευκολα μπορεις να νομιζεις οτι κατι βελτιωθηκε απλα γιατι ειναι η ιδεα μου αλλα ειδα οτι η ασπρη θολουρα που κανει στο τζαμι σαν να αναιβηκε πιο πανω οποτε οντως η φλογα ειναι πιο ψηλα. το δουλεψα σε ολες τις σκαλες δεν βγαζει καποιο alert αλλα πχ στην σκαλα 1 και 2 μετα το μισαωρο βγαζει modulation και το κραταει εκει μονιμως (αυτο βεβαια το εκανε και πριν). Αλλαγες ή βελτιώσεις στις θερμοκρασιες των καυσαεριων δεν ειδα, πιανει πανω κατω τις ιδιες θερμοκρασιες που επιανε και πιο πριν γυρω στους 170 στην 3, γυρω στους 190 στην 4 και μεταξυ 200-210 στην 5 !
Πάντως αυτο που μου την δινει είναι ότι σαν να μην ανταποκρινεται στις ρυθμισεις....μειωση 30% στον αερα δεν ειναι λιγο..
Mετα, με 0% στα πελλετ οπως το ειχα και πριν και -30 στον αερα καυσαεριων ειπα να αυξησω παλι απο το κρυφο μενου τον αερα μπροστά αν κατάλαβα καλά (installer - P102) να δω ρε παιδι μου τι κανει ....τιποτα....
Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ