Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92530 από FanOfLife
Απαντήθηκε από FanOfLife στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει

Nasikas έγραψε:

FanOfLife έγραψε: Έχω θέσει σε λειτουργία εδώ και 4 ημέρες τη σόμπα Laminox Elisa Ghost, 10.5 kw. Ο χώρος
που είναι τοποθετημένη είναι ένα υπόγειο καθαρού εμβαδού 60 τ.μ. Μετά από 3 ώρες λειτουργίας
στη βαθμίδα 5 η θερμοκρασία ανεβαίνει από τους 14.5 στους 18 βαθμούς και αυτό είναι όλο!

Είναι δυνατόν να είναι τόσο ανεπαρκής μια τέτοια σόμπα για το χώρο αυτό; Η εξωτερική θερμοκρασία
αυτή την περίοδο είναι 12 βαθμούς Κελσίου!

Επισυνάπτω και σχετικό βιντεάκι με τη σόμπα σε λειτουργία. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη! Ελπίζω
να βρεθεί κάποια λύση, γιατί είναι πολύ σημαντικό το ποσό που δαπάνησα! )=:


Διάβασα την 1η και 9η σελίδα μόνο.
ΝΟΜΙΖΩ ότι το μεγάλο πρόβλημα είναι ο αέρας και ο ελκυσμός.
Η φλόγα δεν έχει δύναμη, δεν έχει γλώσσα- παραπαίει.
Δες ενα απο τα πειράματά μου που έκλεινα σταδιακά την έξοδο (μειώνοντας ελκυσμό)




Στην θέση σου θα δοκίμαζα αρχικά να αφαιρέσω τον σωλήνα που τραβάει αερα απο έξω.(να δω πως παει)
Αλλο βήμα να αυξήσω το βιντυλατερ εξόδου καυσαερίων. Μπήκες με Α9 έγραψες. Πόσα βήματα έχει το μενού ? (Αν έχει πχ 28 θα σου πω ποιά να αυξησεις σταδιακά.)


Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση. Σε πρώτη φάση θα δοκιμάσω απλώς άλλο πέλλετ (που είναι και το πιο εύκολο).

Εγώ σκέφτομαι το θέμα της καμινάδας. Έχει μήκος 10 μέτρα. Σύμφωνα με το manual της σόμπας δεν επιτρέπεται πάνω από 4.5 μέτρα μήκος:



Τόσο ο αντιπρόσωπος όσο και ο εγκαταστάτης όμως, με διαβεβαίωναν ότι δεν θα υπάρξει απολύτως κανένα πρόβλημα με την καμινάδα.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by FanOfLife.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92535 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει
Δεν φταίει νομίζω το πελλετ στην συγκεκριμένη περίπτωση.
Το πρόβλημα ακούει στο όνομα ΑΕΡΑΣ- σωστή περίσσεια.
Αν η καμινάδα έχει ΚΑΘΕΤΗ διαδρομή, χωρίς πολλές γωνιές, δεν υπάρχει θεμα.
Εχουμε ανεβασει ορόφους και ορόφους.
Εκτός αν έχει βουλώσει μα κατι.
Αλλα και εκεί επεμβαίνουμε με ανέβασμα στροφών στο βιντυλατερ εξοδου καυσαερίων.

ΒΓΑΛΕ προς το παρόν ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ τον σωλήνα που παίρνεις αέρα απο έξω να δούμε αν υπάρχει εκεί το θέμα.


Αυτο το είδες ;


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92540 από FanOfLife
Απαντήθηκε από FanOfLife στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει

Nasikas έγραψε: Δεν φταίει νομίζω το πελλετ στην συγκεκριμένη περίπτωση.
Το πρόβλημα ακούει στο όνομα ΑΕΡΑΣ- σωστή περίσσεια.
Αν η καμινάδα έχει ΚΑΘΕΤΗ διαδρομή, χωρίς πολλές γωνιές, δεν υπάρχει θεμα.
Εχουμε ανεβασει ορόφους και ορόφους.
Εκτός αν έχει βουλώσει μα κατι.
Αλλα και εκεί επεμβαίνουμε με ανέβασμα στροφών στο βιντυλατερ εξοδου καυσαερίων.

ΒΓΑΛΕ προς το παρόν ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ τον σωλήνα που παίρνεις αέρα απο έξω να δούμε αν υπάρχει εκεί το θέμα.


Αυτο το είδες ;


Η καμινάδα μου έχει δύο γωνίες 90 μοιρών και άλλες δύο 45 πάνω πάνω για να μπορέσω να
φύγω πάνω από μια μαρκίζα. Το οριζόντιο τμήμα δεν είναι πάνω από 60-70 εκ.

Οκ θα το δοκιμάσω και αυτό. Στο βίντεο κλείνεις τον αέρα εισαγωγής;

Τον αέρα τον παίρνω απ' έξω με φ40. Τόσο είναι και το στόμιο εισαγωγής της σόμπας. Γιατί να υπάρχει πρόβλημα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92550 από leon 20vt
Απαντήθηκε από leon 20vt στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει
Καλησπέρα σε όλους.
Φίλε μου κατά πάσα πιθανότητα καίμε το ίδιο πέλλετ που είναι σίγουρα από τα πολύ καλά.
Ξεσύνδεσε εντελώς, για δοκιμή, τον σωλήνα εισαγωγής. Αμέσως η φλόγα σου θα φτιάξει και δεν θα έχεις στάχτη στο τασάκι. Η σόμπα σου είναι καλή. Και η καμινάδα το ίδιο. Απλά δεν έχει αέρα να δουλέψει. Μπορώ να σε βοηθήσω κατά πάσα πιθανότητα και στο κρυφό μενού. Είμαι Πάτρα, έχω flumenfire gessica idro 24kw και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": FanOfLife

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92595 από FanOfLife
Απαντήθηκε από FanOfLife στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει

leon 20vt έγραψε: Καλησπέρα σε όλους.
Φίλε μου κατά πάσα πιθανότητα καίμε το ίδιο πέλλετ που είναι σίγουρα από τα πολύ καλά.
Ξεσύνδεσε εντελώς, για δοκιμή, τον σωλήνα εισαγωγής. Αμέσως η φλόγα σου θα φτιάξει και δεν θα έχεις στάχτη στο τασάκι. Η σόμπα σου είναι καλή. Και η καμινάδα το ίδιο. Απλά δεν έχει αέρα να δουλέψει. Μπορώ να σε βοηθήσω κατά πάσα πιθανότητα και στο κρυφό μενού. Είμαι Πάτρα, έχω flumenfire gessica idro 24kw και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.


Ευχαριστώ για την απάντηση. Θέλω πρώτα να δοκιμάσω με έναν διαφορετικό τύπο πέλλετ (μου το έχουν προτείνει κάποιοι συμφορουμίτες). Το επόμενο που θα κάνω είναι αυτό (είναι το επόμενο απλούστερο πράγμα ;) )

Γιατί όμως να υπάρχει πρόβλημα με τον αέρα εισαγωγής αφού μπορεί ανεμπόδιστα να ρουφήξει από τον φ40 που έχω βάλει; Έχω ελέγξει το σωλήνα εισαγωγής, που μόλις τοποθετήθηκε άλλωστε, και δεν έχει κάποιο εμπόδιο στην είσοδο.

Αααα, και αν έχεις κάποιο tip για προμήθεα ποιοτικού πέλλετ στην πόλη μας, μπορείς να στείλεις κάποιο pm;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #92606 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Laminox Elisa Ghost: δεν ζεσταίνει
Κατα την γνωμη μου το προβλημα βρισκεται οπως ειπαν και οι υπολοιποι στην εισαγωγη του αερα.Μπορει ο κατασκευαστης να δινει φ40 αλλα ο αερας για να μπει κανει μεγαλη διαδρομη και μπαινει απο ψηλοτερο σημειο.Θα επρεπε να ηταν μεγαλυτερη ισως.Μπορεις να αυξησεις τις στροφες του ανεμιστηρα των καυσαεριων αφου εχεις επιλογη απο το μενου,ωστε να αυξησεις την υποπιεση στην εισαγωγη.Παντως ειναι θεμα καυσης,για αυτο εχεις και πολλα καταλοιπα.Παρατηρησε την καυση απο αλλες σομπες πελλετ.Η σομπα το σπιτι σου το εχει πολυ ανετα πιστευω,και λογω μονωσης που εχεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.132 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ