Υπολογισμός παραμέτρων αερόθερμης σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75696 από Tzortz
καλησπέρα φίλοι και φίλες
μπορω κάπου να βρω τις ρυθμισεις ανεμιστήρα καυσαερίων και ανεμιστήρα προώθησης ζεστού αέρα για την HP-22;καιω πέλλετ Αλφαwood

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75699 από dimlyk
καλησπερα Tzortz ριξε μια ματια στο νημα με τις κινεζικες σομπες ... ξερω ειναι μεγαλο :)
αλλα κατι θα βρεις .... προσοχη ομως γιατι οι ιδιες ρυθμισεις δυσκολα εφαρμοζονται σε καθε σομπα μια και εξαρταται απο την εγκατασταση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Tzortz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75700 από stoikon

Tzortz έγραψε: καλησπέρα φίλοι και φίλες
μπορω κάπου να βρω τις ρυθμισεις ανεμιστήρα καυσαερίων και ανεμιστήρα προώθησης ζεστού αέρα για την HP-22;καιω πέλλετ Αλφαwood


Αν πατήσεις στο μενού: Εργοστασιακές ρυθμίσεις θα ρυθμιστούν μόνες τους. Αν δεν κατάλαβα καλά και θέλεις κάτι άλλο, γράψε να στο εξηγήσω. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75705 από Tzortz
Την σομπα την πήρα πριν πεντε μέρες,την λειτουργησα με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και δεν έιχα κανενα πρόβλημα,η καμιναδα μου ειναι του Μόσχαλη ,το ερώτημα μου ειναι Αν αλλάξω τις ρυθμισεις θα γίνει καλυτερη η καυση ή οικονομικότερη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75725 από stoikon

Tzortz έγραψε: Την σομπα την πήρα πριν πεντε μέρες,την λειτουργησα με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και δεν έιχα κανενα πρόβλημα,η καμιναδα μου ειναι του Μόσχαλη ,το ερώτημα μου ειναι Αν αλλάξω τις ρυθμισεις θα γίνει καλυτερη η καυση ή οικονομικότερη;


Αν δεν έχεις πρόβλημα μην την πειράζεις. Για οικονομία θέλει να αλλάξεις ρυθμίσεις του κοχλία. Αλλά γιατί δεν έχεις μάθει ακόμα καλά την σόμπα και οι ρυθμίσεις αυτές είναι μέσα στον πίνακα και θέλει προσοχή. Μετά από 20 -30 μέρες ζήτα να τις ρυθμίσουμε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Tzortz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144821 από Billys
καλησπερα σας,εχω μια σομπα Royal clima 9 (Leroy Merlyn) εκαιγα τα Golden Nugget (πολυ καλα) και φετος πειρα πιο φθηνα οξιας και μαυρα,κοινως παρα πολα υπολειμματα!ετσι αρχιζε να γεμιζει το δοχειο με ακαυτα πελλετ.Αγανακτησα και την καθαρισα μπρος,πισω,καμιναδες ολα και πλεον λυθηκε το προβλημα με το παραγεμισμενο ποτηρακι και απεκτησα καινουριο με υποτροφικο ποτηρακι.Η σομπα εχει φλογα εντονη για 1 λεπτο και μετα λουφαζει και ταυτοχρονα καθαριζει το ποτηρακι και ξανα γινεται εντονη και ξανα λουφαζει με αποτελεσμα να εχει μειωθει η αποδοση στο χωρο.Εκει που ανεβαινει και παει να ζεστανει το χωρο,πεφτει και μαζι και η θερμοκρασια.Καποια ιδεα κανεις??? ξερει καποιος πως ρυθμιζεται στη συγκεκριμενη σωμα η ενταση του αερα και πως η ποσοτητα πελλετ στις "απαγορευμενες" ρυθμισεις του τεχνικου γιατι δε γινεται οποτε αλλαζω πελλετ να φερνω και τεχνικο να τα ρυθμιζει αναλογως. οσο πιο αναλυτικα,τοσο πιο καλα! Ευχαριστω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ