Συμβουλές για αγορά αερόθερμης σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75360 από GPAP
Φιλαρακια καλησπέρα καλός σας βρήκα είμαι καινούργιος και έχω περιπου τα ίδια ερωτήματα με τον zevooazaz.
Το σπίτι μου μονοκατοικία κατασκευή 1986 είναι 135 τμ. Σύνολον, με σαλόνι και κουζίνα 90 τμ. και 2 κρεβατοκαμαρες. Μου είπανε για μια ελληνικη σομπα καναλιζάτη σχετικα με αυτα που βλεπω παραπανω φτηνη (1680)ευρω και με τα εξης χαρακτηριστικα:
Αποδοση ισχύος: 14,5 Kw. Θερμαινομενος όγκος: 395m3 .
Αποδοση: 90,9% - 93,7%. Χωρητικοτητα δεξαμενης πέλετ: 24 Kg.
Κατανάλωση πέλετ : 0,92 Kg/h min - 2,8 Kg/h max.
Αυτονομια: 26/h max - 8.5/h min. Αερας σε άλλους χώρους: 230 m3/h max 130 °C ρυθμιζομενος.
Ψηφιακή οθονη ελέγχου αφής: fumis.gr. Θόρυβος : min 24db max 50db
Κρύσταλλο : Πυριμαχο κεραμικο 750 °C. Βαφη θαλαμου:Πυρίμαχη ηλεκτροστατικη.
Θαλαμος καύσης: Ατσαλινος χαλυβας 4mm & 5mm. Θωρακιση: Γαλβανιζέ. Καλωδιωση: Σιλικονης υψηλης αντοχης.
M/B controller: fumis.gr Διαστάσεις (mm): 780x42x990. Βάρος: 133Kg. Καύσιμα: πελλετ Ø6mm
Σύνδεση σωληνα καυσαεριων: Ø80mm. Σύνδεση αεραγωγού ζεστού αερα σε άλλους χώρους: Ø75mm
Αποσταση ασφαλειας απο εύφλεκτα υλικα : 150mm Εβδομαδιαιο και ημερησιο προγραμμα.
Θερμοστατης χώρου. Αεροκουρτινα. Φίλτρο αερος. Αυτοματη και χειροκινητη λειτουργια.
Ήθελα την γνώμη σας και εάν πιστεύεται ότι θα με καλυψη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75408 από Fokion
Ενα σχεδιακι του σπιτιου θα βοηθουσε...
και αν η περιοχή εχει πολλα κρυα..
ποιοτητα μονωσεων....

φτυνη 1700.... με τοσα πηρα 2....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75413 από spyroskosmas

GPAP έγραψε: Φιλαρακια καλησπέρα καλός σας βρήκα είμαι καινούργιος και έχω περιπου τα ίδια ερωτήματα με τον zevooazaz.
Το σπίτι μου μονοκατοικία κατασκευή 1986 είναι 135 τμ. Σύνολον, με σαλόνι και κουζίνα 90 τμ. και 2 κρεβατοκαμαρες. Μου είπανε για μια ελληνικη σομπα καναλιζάτη σχετικα με αυτα που βλεπω παραπανω φτηνη (1680)ευρω και με τα εξης χαρακτηριστικα:
Αποδοση ισχύος: 14,5 Kw. Θερμαινομενος όγκος: 395m3 .



Εφόσον έχεις μονοκατοικία και άρα ανεξαρτησία, γιατί δε βάζεις μια σόμπα - λέβητα; Οικονομικά δεν θα έχεις διαφορά στο συνολικό τελικό ποσό..
Σόμπα καναλάτη + κανάλια + τοποθέτηση + πιθανές γυψοσανίδες + μπογιατζής
Σόμπα - λέβητας + σωληνώσεις + υδραυλικός

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75414 από N1k0s

GPAP έγραψε: Φιλαρακια καλησπέρα καλός σας βρήκα είμαι καινούργιος και έχω περιπου τα ίδια ερωτήματα με τον zevooazaz.
Το σπίτι μου μονοκατοικία κατασκευή 1986 είναι 135 τμ. Σύνολον, με σαλόνι και κουζίνα 90 τμ. και 2 κρεβατοκαμαρες. Μου είπανε για μια ελληνικη σομπα καναλιζάτη σχετικα με αυτα που βλεπω παραπανω φτηνη (1680)ευρω και με τα εξης χαρακτηριστικα:
Αποδοση ισχύος: 14,5 Kw. Θερμαινομενος όγκος: 395m3 .
Αποδοση: 90,9% - 93,7%. Χωρητικοτητα δεξαμενης πέλετ: 24 Kg.
Κατανάλωση πέλετ : 0,92 Kg/h min - 2,8 Kg/h max.
Αυτονομια: 26/h max - 8.5/h min. Αερας σε άλλους χώρους: 230 m3/h max 130 °C ρυθμιζομενος.
Ψηφιακή οθονη ελέγχου αφής: fumis.gr. Θόρυβος : min 24db max 50db
Κρύσταλλο : Πυριμαχο κεραμικο 750 °C. Βαφη θαλαμου:Πυρίμαχη ηλεκτροστατικη.
Θαλαμος καύσης: Ατσαλινος χαλυβας 4mm & 5mm. Θωρακιση: Γαλβανιζέ. Καλωδιωση: Σιλικονης υψηλης αντοχης.
M/B controller: fumis.gr Διαστάσεις (mm): 780x42x990. Βάρος: 133Kg. Καύσιμα: πελλετ Ø6mm
Σύνδεση σωληνα καυσαεριων: Ø80mm. Σύνδεση αεραγωγού ζεστού αερα σε άλλους χώρους: Ø75mm
Αποσταση ασφαλειας απο εύφλεκτα υλικα : 150mm Εβδομαδιαιο και ημερησιο προγραμμα.
Θερμοστατης χώρου. Αεροκουρτινα. Φίλτρο αερος. Αυτοματη και χειροκινητη λειτουργια.
Ήθελα την γνώμη σας και εάν πιστεύεται ότι θα με καλυψη.


έχεις ήδη καλοριφέρ ; πως ζεσταίνεσαι τώρα ; έχεις ήδη ένα τεράστιο χώρο ενιαίο , ενώ τα κανάλια τα προτείνουν σε χώρους με πολλά δωμάτια , όπως και το καλοριφέρ ... η ισχύς είναι κάτι που πάντα φοβάσαι ... Αν έχεις λέβητα , δες πόση ισχύ έχει.

Αν έχεις χώρο για τα ξύλα , βάζεις τζάκι με κανάλια , μεγαλύτερης ισχύος στα ίδια χρήματα.

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by N1k0s.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zevooazaz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75621 από zevooazaz

dimlyk έγραψε: προσωπικα δεν εχω ασχοληθει με τετοιες αγορες και ειμαι επιφυλακτικος ...εσυ που εχεις παρει τον αερα προχωρα :)


:)
για να καταλάβεις πως προχωράω ....
στην φωτο που έχω εδω
s14.postimage.org/smhimlepd/IMG_0988.jpg
θα δεις ένα ψευτικο τζάκι (οταν λεω ψευτικο εννοώ ψευτικο.. δεν παει πουθενα το πάνω μέρος) το οποίο είχα αρχικά σκεφτεί να το κάνω ενεργειακό με ξύλο, με έξοδο καυσαερίων να φευγει απο δεξια όπως βλεπουμε την φωτο, που είναι ο φωταγωγος (απόσταση σχετικά μικρή.. είμαι στον τέταρτο και μονο ένα διαμέρισμα είναι μεταξύ μου και της τάρατσας)..
την λύση αυτη την είχα απορρίψει γιατι χρειαζόμουν 1450 αυτο που είχα βρει + 600 (γυψοσανιδα,τοποθέτηση,αεραγωγοι,μονοσεις, σπασίματα στον φωταγωγό κλπ)+400 υλικά καμινάδας= 2450 και τα ψιλα ...2800 να είσαι μέσα.

η επόμενη σκέψη μου ήταν κασέtα pellet ... (για να αξιοποιηθεί ο χώρος απο την χαζομάρα της μάνας μου που έχω έναν κόπανο να τρώει τόσο χώρο)... αλλά τα κόστη απαγορευτικά, ακόμα ποιο πολυ μονο για αγορά του μηχανήματος....

μετά η έρευνα της σόμπας.... τα ξέρετε .. να μην επαναλαμβάνουμε...

και χθες το βράδυ βγαίνει ο Δαβρής στο extra και διαφημίζει αυτο εδω

www.sunfire.gr/product.asp?catid=1677

και λεώ 1260+φπα = 1562.... + μπουρια + τοποθέτηση (οχι απο φωταγωγό αλλά στο μπαλκόνι αριστερά όπως βλέπουμε) = γύρω στα 1800 (λεω εγω ... αυριο θα πάρω τηλ για να έρθουν να το δούν).

-μου έχει κάνει εντύπωση η τιμή του (ακόμα και η αρχική) ... αλλά είναι σίγουρα κινεζίκο -ως προς τα εξαρτήματα- και εμένα μου φαίνεται στην όψη σε διαστάσεις ίδιο με το hp22 χωρίς τις πλαινές μονώσεις
:)

αν μπορώ να το βάλω ώστε να μην φάω αλλο χώρο στο σπίτι μπορεί και να το επιχειρήσω.... (ξέρω.. είναι 9KW αλλά έχει καλή απόδοση και ίσως .. λέω ίσως να είνα μια λύση... ) αυτος εγγυάται προσωπικά για τα 120 τμ ενιαίου (δηλαδή πες 80τμ με μικρές "δυσκολιες" οπως εγώ στο σχέδιο στην σελίδα 1 - με την διαφορά ότι πλεόν η θέση αλλάζει και είναι στον αριστερό τοίχο του σαλονιού όπως το βλέπουμε) .

μου αρέσει το πέλλετ σαν ιδέα και απο πλευράς ευκολίας και απο πλευράς καυσαερίων....
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by zevooazaz.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75629 από GPAP
Το σπίτι ήδη έχει καλοριφέρ και δεν το λειτουργώ γιατί θέλει αλλαγη ο λέβητας έχει τριπηση, αλλά και να λειτουργούσε το πετρελαιο στοιχιζει. Δεν βάζω λέβητα πελλετ, διότι δεν έχω καθόλου χώρο επίσης στοιχίζει και αυτός πολύ περισσότερο και έχει και αυτο πολλά μερεμέτια. τζακι εχω αλλα εδω που ειμαι (αθηνα πεντελη) τα ξυλα ειναι ποιο ακριβα απο το πετρελαιο. Ενω το πελλετ το βρισκο 4.50 ευρω τα 15kg. Και γιαυτο τον λογο παω στην καναληζατη 14,5 kw με 1680+90 = 1770 ευρω. και το κυριοτερο ειναι ελληνικη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.170 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ