Συμβουλές για αγορά αερόθερμης σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68819 από zevooazaz

Tzortz έγραψε: Καλή χρονιά σε όλους και όλες του forum
ενδιαφέρομαι να πάρω μια σόμπα πελλετ ,για το διαμερισμά μου γυρω στα 12kw (100τμ) και θέλω να σας ρωτήσω εαν μπορειτε να μου προτείνετε κάποια συγκεκριμμένη.Διαθέτω γυρω στα 2000€ (αγορα-τοποθέτηση-φίλτρο)


θα σου πω εγω φίλε μου.. ο ειδήμων!!! :lol:

HP22 και ξερό ψωμί...αν παρακολουθήσεις την συζήτηση αυτη θα καταλάβεις. (αστειέυομαι... η σόμπα είναι καλή και δοκιμασμένη απλά είναι λίγο τεράστια).....
υπάρχει η προσφορά που θα δείς σε προηγουμενο post και λογικά όλο το κόλπο με το φίλτρο θα σου πάει γύρω στα 1700. (γιατι μην ξεχνας και την μεταφορά)..

αν θες ποιο design ανεβαίνεις σε τιμές, η σόμπα μονο απο 1400 και άνω αλλά είναι πολύ ωραίες.

Όσο για τα KW καλό ειναι να κοιτάξεις και 13KW και 15KW... όπως τα έχω καταλάβει εγώ ο εξής πολλάπλασιασμος πρέπει να δίνει έναν μπούσουλα (KW X 100 x ποσοστό απόδοσης)
δηλαδή για την HP22 για παράδειγμα έχουμε 12 χ 100 χ 88% = 105.60 τμ
Τώρα αν σε βαράνε οι άνεμοι,έχεις πολλούς τοίχους-στροφές που θα δυσκολέψουν την κυκλοφορία του αέρα ή πιθανόν να μην έχεις καλή μόνωση κλπ παίζει και να μήν σε καλύψει.
Πιθανόν να χρειάζεσαι αεραγωγούς αν έχεις δύσπρόσιτα σημεία (μιλάμε για άλλη σόμπα πλέον). Με τα 2000 θεωρώ ότι κάτι γίνεται με λίγο ψάξιμο όμως γιατι εμένα για τα 90τμ και 2 αεραγωγούς για βάλουν μια ravelli μου ζητήσαν 2500 και έφυγα τρέχοντας....(έτρεξα γιατι δεν τα είχα τα λεφτά... όχι για τιποτα άλλο).

Επίσης ένα δευτερο χαρακτηριστικό που παρατηρώ είναι να σου την τοποθετήσουν σωστά, για να δουλέψει και σωστά... (θα μου πείς και τι ξέρουμε εμείς απο σωστή εγκατάσταση). Στο forum τα παιδιά έχουν και φωτο και οδηγίες για την σωστή εγκατάσταση (τουλάχιστον έχεις μια φωτο στην περίπτωση που το συνεργείο αρχίσει να σου κάνει βλακείες με τα μπουριά).


Εγω έκατσα μισή ωρα στο paint και έφτιαξα ένα σχέδιο του σπιτιού και απο τότε μόνο σε αφίσα δεν το έχω βγάλει στους δρόμους μπας και μου πουν καμια νέα ιδέα. Το έδειξα και σε μαγαζί που πήγα και τις είδα έτσι για να έχουμε για μια ιδέα γιατι μιλάμε με τον άνθρωπο εκεί αλλά μην πολυστηρίζεσαι σε μια τέτοια συζήτηση γιατι και ο άλλος να πουλήσει θέλει. Αλλά τα παιδιά εδώ με το που έδειξα το σχέδιο αμέσως αρχισαν να μου προωθούν πληροφορίες (να'στε καλά)....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Tzortz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68851 από Tzortz
για ποια προσφορα αναφέρεσαι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68867 από zevooazaz

Tzortz έγραψε: για ποια προσφορα αναφέρεσαι;

αυτη εδω

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...5&id=56513&Itemid=53
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Tzortz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68886 από Tzortz
τι λες αξιζει τον κοπο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68892 από dimlyk
Tzortz καλως ηρθες και καλη χρονια
ο φιλος αν και νεος μας ηρθε διαβασμενος και καλα στα ειπε
αυτο με τα κιλοβατ και τα μ2 ειναι λιγο τρυκ
αν θες πιο ουσιαστικη βοηθεια θα πρεπει να δωσεις περισσοτερα στοιχεια
εγω εχω αλλη σομπα αλλα αξιζει τον κοπο μονο και μονο απο την βοηθεια που θα βρεις εδω μια και πολλοι εχουν τετοιες σομπες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zevooazaz, Tzortz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68898 από zevooazaz

Tzortz έγραψε: τι λες αξιζει τον κοπο;

αν ρωτάς εμένα που έχω και μικρότερο budget απο το δικό σου και βέβαια αξίζει...
φαντάσου αυτην εδω στην Αθήνα την HP22 μου την δίνουν 1300 και 250 η τοποθέτηση με τα μπουριά. Την σκούπα την δίνουν 45 ευρω.

απλά αν βάλεις τις διαστάσεις της σόμπας (62χ66χ91) σε σχέση με άλλες στα 12KW θα καταλάβεις τι σου λέω..

για βάλε το μέτρο και μέτρα στο σημείο που έχεις σκεφτεί να δεις τι ογκο θα σου πιάσει.
για την εταιρία που την πουλά, έχω ακούσει τα καλύτερα εδω στο forum. έχω στείλει και mail
για κάποιες ερωτησούλες που είχα, αλλά θεωρω θα το δουν αυριο Δευτέρα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Tzortz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.324 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ