Αγορά καναλάτης αερόθερμης σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62565 από mastoras
Αλλαγή θέσης της σόμπας με "πλάτη" σε μπαλκόνι, για τοποθέτηση μικρής καμινάδας, και εξαγωγή από έξω. Πρόσβαση για μερεμέτισμα στις οπές, πυράντοχο υλικό κτλ.

Για 2 τρύπες πρόκειται 8 και 5 cm ......είναι υπερβολή να σκεφτόμαστε πιθανή ζημία στην μόνωση.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62569 από klaz
μα και το μπαλκονι προσφατως το σφραγισα ολοκληρο με ζελατινα.900 ευρω μου εφυγαν και εκει.
να ρωτησω.γιατι δεν σου αρεσει το παλιο συστημα που εχω..?θα περασω το νεο μπουρι μεσα στιν παλια τρυπα(φ120?κατι τετοιο πρεπει να ειναι) της καμιναδας.
οσο για την τρυπα της αναπνοης της σομπας μου ειπες πως χρειαζεται,και βλεπω πως επιμενεις ισως για τον λογο να μηνμου ξηραινει τον χωρο...?γιατι αν ειναι γιαυτο εγω το θελω να μου τον ξηρανει τον αερα.εχω μεγαλο ενυδρειο και εχω προβλημα υγρασιας ακομη και με το μονωμενο σπιτι.δουλευω μερα-νυχτα αφυγραντηρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62577 από γιαννης-δραμα
Το θεμα ειναι να μην σου γυριζει πισω τα καυσαερια(μαλλον αυτο εννοει ο μαστορας),αλλα αν παει μεχρι επανω η καινουργια καμιναδα δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62578 από mastoras
Καμιά σχέση η αφύγρανση του χώρου με την αερόθερμη λειτουργία της σόμπας, από την είσοδο φρέσκου αέρα που χρειάζεται για την καύση της φωτιάς.

Οσο για το μπουρί, κανένας κατασκευαστής δεν συστήνει μεγάλο μήκος καμινάδας. Έχουν δοθεί πολλές εξηγήσεις για αυτό το θέμα εδώ στο φόρουμ.

Υπάρχουν αρκετές θεωρίες, αλλά και μερικά γεγονότα, για εκδήλωση φωτιάς στο σιλό, λόγω ανεπαρκούς "τραβήγματος" της καμινάδας, γύρισμα τα καυσαέρια μέσα στο σπίτι [απο την είσοδο φρέσκου αέρα] σε περίπτωση διακοπή ρεύματος, κτλ.

Εαν υπάρχει οικογένεια στο σπίτι θα πρέπει όλα αυτά να υπολογιστούν....εάν είσαι μόνος, τότε το παλεύεις, και μπορείς να ρισκάρεις.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": klaz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62581 από klaz
και παλι ευχαριστω.τελικα δεν μου εφτανε οτι δεν μπορω να επιλεξω το τετλικο προιον για μενα,ειναι και τοσοι αλλοι σημαντικοι παραγοντες που και παλι εχω θεμα...
θα δω τι θα κανω.ουφφφ.καλο σας βραδι,τα λεμε αυριο παιδια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112451 από johann

Fokion έγραψε: χωρις να ξερω την διαρυθμιση του σπιτιου, μηπως μπορεις να ριξεις το κοστος με μια κινεζα αεροθερμη και για το διπλα δωματιο κατι τετοιο??






( οκ ειμουν καφρος στο τρυπημα)

και τελικά ετσι?



Τι 8ερμοκρασια να βαλω να αναβει το μοτερακι στον θερμοστατη του ? 25βα8μουσ?
Ευχαριστω

John Lambrakis
email: lambrakisjohn at hotmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ