Σόμπα ΗΡ24Α - Παρουσίαση & Συμβουλές

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67593 από παλτακης

Fokion έγραψε: Να "φορεθει" το δικο μας λογισμικο.. καθοτι ειχε παλιό..


Γεια σου Φωκιων ;) ενημερωμενος :woohoo:

Ακριβως επειδη η δικη μου σομπα ηταν περσυνο μοντελο ο αντιπροσωπος μου ζητησε να του το στειλω για την αναβαθμιση του με το νεο μεντελο χωρις χρεωση φυσικα ...μια διαδικασια τριων ημερων αποστολη ,αναβαθμιση ,παραλαβη .

Σορρυ για το αργο της απαντησης ειμαι στην δουλεια .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stoikon

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67762 από love.bacardi
δηλαδη εγω που πειρα φετος 2012 την ΗΡ22 δεν χρειαζεται λογικα αναβαθμιση..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72846 από παλτακης
Διαβαζω συνεχεια το φορουμ και προσπαθω να κατανοησω καποια πραγματα και επειδη δεν θελω καθε τρις και λιγο να παιρνω τηλ να ρωταω τον αντιπροσωπο θελω να κανω καποια ερωτηση εδω πρωτα .

Οταν η σομπα δουλευει στην λειτουργια θερμοκρασιας δουλευει στο μαξ .Σε αυτη τη λειτουργια εχω καταναλωση 1,33 κιλ/ωρα .
Η καταναλωση αλλαζει στην χειροκινητη λειτουργια στην μαξ λειτουργια ;

Επισης εχω μειωση την ταχυτητα των καυσαεριων στην μαξ σκαλα στο 130ν στην λογικη οτι οσο πιο χαμηλη ταχυτητα του ανεμιστηρα καυσαεριων εχουμε καλυτερη αποδοση ,σωστο ή λαθος ;

Το ιδιο εχω κανει και στην 3 σκαλα και στην δυο αλλα παραλληλα εχω ανεβασει και στις τρεις περιπτωσεις τον ανεμιστηρα ανακυκλωσης στο 230 ν για να σπρωχνει τον αερα ο ανεμιστηρας με δυναμη .
Δεν θελω προς το παρον να μπω στην λογικη να πειραξω κοχλια και κρυφες ρυθμισεις απλα θελω να καταλαβω τα πιο πανω .Δλδ χαμηλη ταχυτητα ανεμιστηρα καυσαεριων καλυτερη αποδοση και μεχρι ποσο χαμηλα .Στο ξεκινημα που το δοχειο ειναι γεματο πελλετ η φλογα ειναι παρα πολυ μεγαλη στην συνεχεια εχει καποια δυναμη χωρις να χωρευει καρσιλαμα δλδ δεν ειναι η φλογα τζακατη .
Αν καποιος εχει την ιδια σομπα και μπορει ας μου δωσει τις τιμες του ανεμιστηρα καυσαεριων .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72865 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπα ΗΡ24Α - Παρουσίαση & Συμβουλές

παλτακης έγραψε: Διαβαζω συνεχεια το φορουμ και προσπαθω να κατανοησω καποια πραγματα και επειδη δεν θελω καθε τρις και λιγο να παιρνω τηλ να ρωταω τον αντιπροσωπο θελω να κανω καποια ερωτηση εδω πρωτα .

Οταν η σομπα δουλευει στην λειτουργια θερμοκρασιας δουλευει στο μαξ .Σε αυτη τη λειτουργια εχω καταναλωση 1,33 κιλ/ωρα .
Η καταναλωση αλλαζει στην χειροκινητη λειτουργια στην μαξ λειτουργια ;

Επισης εχω μειωση την ταχυτητα των καυσαεριων στην μαξ σκαλα στο 130ν στην λογικη οτι οσο πιο χαμηλη ταχυτητα του ανεμιστηρα καυσαεριων εχουμε καλυτερη αποδοση ,σωστο ή λαθος ;

Το ιδιο εχω κανει και στην 3 σκαλα και στην δυο αλλα παραλληλα εχω ανεβασει και στις τρεις περιπτωσεις τον ανεμιστηρα ανακυκλωσης στο 230 ν για να σπρωχνει τον αερα ο ανεμιστηρας με δυναμη .
Δεν θελω προς το παρον να μπω στην λογικη να πειραξω κοχλια και κρυφες ρυθμισεις απλα θελω να καταλαβω τα πιο πανω .Δλδ χαμηλη ταχυτητα ανεμιστηρα καυσαεριων καλυτερη αποδοση και μεχρι ποσο χαμηλα .Στο ξεκινημα που το δοχειο ειναι γεματο πελλετ η φλογα ειναι παρα πολυ μεγαλη στην συνεχεια εχει καποια δυναμη χωρις να χωρευει καρσιλαμα δλδ δεν ειναι η φλογα τζακατη .
Αν καποιος εχει την ιδια σομπα και μπορει ας μου δωσει τις τιμες του ανεμιστηρα καυσαεριων .


ο ελαχιστος αερας καυσαεριων δεν σημαινει βελτιστη αποδοση .
επιπλεον στανταρ τιμες δεν υπαρχουν για κανενα ...εξαρταται απο το μηκος και τον ελκυσμο της καμιναδας ...αρα δοκιμες ...ιδανικα θα γινοταν με μετρητη καυσαεριων αλλα κατανταει πολυτελεια :)
αυτο με το μισοαδειο δοχειο ..ισως εχει καποια σχεση (αλλη σομπα εχω και δεν τοχω παρατηρησει) αλλα ο κατασκευαστης μου το αναφερει να μην μενει αδειο κατω απ την μεση .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": παλτακης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #73325 από παλτακης
Συνεχεις αποριες :cheer:

Ολοι λετε οτι μια σομπα αεροθερμη 12KW μπορει να δουλεψει σαν 9 KW αλλα δεν μπορει να γινει λετε το αντιθετο μια 9αρα να λειτουργησει σαν 12αρα .


Ερωτηση λοιπον :
Ποια στοιχεια ειναι αυτα που κανουν την διαφορα ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #73334 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Σόμπα ΗΡ24Α - Παρουσίαση & Συμβουλές
Πρώτο και καλύτερο το σώμα της σόμπας και ο σχεδιασμός των φλογοαυλών! Μπορεί να αντέξει τόσο υψηλές θερμοκρασίες και να τις αποβάλει με αποδεκτή ταχύτητα στο μέσο θέρμανσης ή θα υπερθερμανθεί και θα σκευρώσει;

Ο ανεμιστήρας επαρκεί για να παρέχει μεγαλύτερη ποσότητα αέρα που χρειάζονται 33% περισσότερα πέλλετ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ