Σύνδεση καμινάδας σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29078 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Σύνδεση καμινάδας σόμπας pellet

spiross έγραψε: Να συμπληρώσω ότι και άλλος ένα μύθος είναι ότι με μια σόμπα μπορείς να ζεστάνεις όλους τα δωμάτια του σπιτιού. Αυτό που θα ζεστάνεις είναι τον ενιαίο χώρο. Η θερμοκρασία δεν μπορεί να κατανεμηθεί ομοιόμορφα σε ένα σπίτι με μια μόνο εστιά θερμότητας.

Το έψαχνα καιρό με αυτές τις σόμπες και λόγο ότι μένω και εγώ σε διαμέρισμα κατέληξα ότι αυτή η λύση θέρμανσης δυστυχώς δεν κάνει δια διαμέρισμα αλλά μόνο για μονοκατοικίες η για ρετιρέ.

Έλα μολις χειμωνιασει να σε παω σε σπιτια που ζεσταινονται ομοιόμορφα με καναλιζάτες.



Τελικά, μετα απο τοσο ψαξιμο που έριξες...με τι θα ζεσταθείς φίλε μου ;

Θα ανοιξεις κανενα νημα για ηλεκτρικά ...θαυματα -ιοντογενη, υπερυθρογενη, αιρκοντισιονογενη...- που εξαπλασιαζουν την ενεργεια..., αλλά στην Γερμανια , Αγγλια, Σουηδία δεν τα έχουν μαθει ακόμα και μονον εμεις οι Ελληνάρες τα ξέρουμε...
Επίσης να σε πληροφορήσω ότι μεχρι και βενζινοπωλες έχουν βαλει πελλετ στα σπιτια τους (δεν εισαι βενζινάς εσύ)

Το να λες ότι δεν θερμαινει μια καναλιζάτη ενα σπιτι, έχει τόση αληθοφάνεια, όση....η φραση /...."ο θρυνος θα κερδίσει σε λίγες ωρες την Αρσεναλ " :P παω να παιξω στοιχημα... :whistle:


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29086 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Σύνδεση καμινάδας σόμπας pellet

Το να λες ότι δεν θερμαινει μια καναλιζάτη ενα σπιτι, έχει τόση αληθοφάνεια, όση....η φραση /...."ο θρυνος θα κερδίσει σε λίγες ωρες την Αρσεναλ " :P παω να παιξω στοιχημα... :whistle:


Βλέπω οτι το συνεχιζεις,μετα το αλλο φορουμ,το FB,τωρα και εδω ;) ;)
παντως αν προλαβαινεις παιξτο 4-6 γκολ,γιατι τοσα θα φαμε.. :(
Παντως εγω πηρα κανα 100αρι απο τον βλαχο που δεν θα κανει παρελαση,και περιμένω κανα 200αρι μεχρι τα χριστουγεννα να εχετε μαζεψει κανα δυο βαθμους :evil: :evil:

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29202 από spiross
Απαντήθηκε από spiross στο θέμα Σύνδεση καμινάδας σόμπας pellet
ειλικρινά δεν έχω βρει κάποια λύση μέχρι στιγμής να είναι οικονομική και να μην έχει τα προβλήματα που ανέφερα.
Σε καινούργιο διαμέρισμα δεν θα πέταγα ποτέ πάντως μπουρί σε μπαλκόνι χύμα και δεν νομίζω να ζεστάνει σε βαρύ χειμώνα ένα σπίτι 120 τμ με διάφορα δωμάτια.
Σαν λύση κοιτάω τώρα τους ηλεκτρικούς λέβητες αλλά και εκεί γνωρίζω ότι έχουν και κόστος εγκατάσασης και κόστος λειτουργίας τουλάχιστον αρκετά υψηλότερο από μια σομπα πέλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29209 από nithom
Απαντήθηκε από nithom στο θέμα Σύνδεση καμινάδας σόμπας pellet
Καλημέρα σε όλους και σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας,

το σπίτι είναι 70τμ άδειο, οπότε ας υπολογίσουμε ότι έχει καθαρά 65τμ μέγιστο και αναλογικά ακόμα λιγότερο όγκο αέρα, λόγω ντουπαπιών, εσωτερικών τοίχων και επίπλων.
Σκέφτομαι να πάρω καναλάτη 9kw. Το σπίτι έχει διπλούς τοίχους, είναι ισόγειο και μπορώ να χειριστώ εύκολα το κρύο του χειμώνα, όπως και την ζέστη του καλοκαιριού. Αν είχα νέας γενιάς αλουμίνια, ενδεχομένως να μην χρειαζόταν καν καναλάτη, παρά μόνον απλή αερόθερμη!

Όσο εύκολο είναι να μπει στην καμινάδα του καλοριφέρ, τόσο εύκολο είναι να το οδηγήσω και σε εξωτερικό χώρο, απλά θα είχα καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα στην πρώτη περίπτωση, για αυτό κυρίως το σκέφτομαι.

Σχετικά με την θερμοκρασία αέρα, αναφερόμουν στην έξοδο από την σόμπα στην αρχή του καναλιού και όχι στο τέλος του καναλιού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29248 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Σύνδεση καμινάδας σόμπας pellet
βαρεθηκα να διαβαζω οτι με την αεροθερμη σομπα δε μπορεις να ζεστανεις ολοκληρο το σπιτι η το διαμερισμα.. Εχω διαμερισμα 110τετ. το θεμα ειναι να εχεις ενιαιους χωρους και ανοιχτες τις πορτες.. ΠΟΛΥ καλα ζεσταινει η σομπα ΟΛΟ το σπιτι μου χωρις κανενα προβλημα...!!! Μη γραφετε σχολια που απλα ΣΑΣ εχουν πει κλπ... Να γραφετε σχολια που ανταποκρινονται στη πραγματικοτητα και παντα εκ πειρας..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29305 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Σύνδεση καμινάδας σόμπας pellet
συμφωνω μιχαλη και εγω ζεσταινω οροφοδιαμερισμα 115 τ.μ με τρομερες απωλιες αφου ειναι εκταιθιμενω απο παντου.χωρις να χρεισημοποιω τα καναλια.απλα με σωστη τοποθετηση της σομπας στον χωρο του σπιτιου.ολοι θυμομαστε τον περσινο χειμωνα στην μακεδονια το σπιτι ειχε σταθερα 22 βαθμους στην σαλοκουζινα και 19 στα δωματια με εξωτερικες στο -5.και ολα αυτα χωρις να δουλεψει η σομπα ποτε στο τερμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ