Συζήτηση για πώληση καυσόξυλων κατ' όγκον

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141756 από Savvas
Νομίζω το Leroy στην Αθήνα έχει καυσόξυλα προς 75€/μ³ στοιβαχτό σε παλέτα. Αν δεν κάνω λάθος 1,6μ³/ανα παλέτα
Εχω ξαναπεί τη γνώμη μου, ότι τιμές 90-100€ χύδην είναι εξωφρενικές, έπρεπε να είναι περίπου στη μισή τιμή απο αυτή το χύδην. Και το 100€/μ³ στοιβαχτό είναι επίσης πάρα πολύ ακριβό.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141760 από panosv
Συμφωνώ οτι είναι ακριβό αλλά αν χρειάζεσαι ξύλο ψάχνεις το πιο, ας πούμε, οικονομικό και ποιοτικό.
Στο Leroy είχα δει πέρσι ξύλο αλλά πριν λίγες μέρες που πήγα για μπρικέτα δεν είδα και ξέχασα να ρωτήσω. Έχω δει και σε φυλλάδιο του Praktiker αλλά δε θυμάμαι τιμή. Αλήθεια έχει δοκιμάσει κανείς ξύλα από Leroy ή Praktiker να μας πει γνώμη?
Παρεμπιπτόντως στο Leroy η μπρικέτα του Ταγκλή έχει 1,60 η συσκευασία των 7 κιλών. Η παλέτα είναι ένα τόνο και έχει 143 τέτοιες συσκευασίες και κοστίζει 1,60x143 = 225 μαζί με μεταφορικά μου είπαν 255 ο τόνος. Όσο βγαίνει δηλαδή και από το εργοστάσιο που είχα πάρει και είχα ρωτήσει για να παραγγείλω. Προφανως συμφέρει ένας τόνος από αυτή τη μπρικέτα παρά το ξύλο που είπα πιο πάνω αλλά χρειάζεται και λίγο ξύλο. Σξέτη μπρικέτα δε γίνεται. Η μπρικέτα του Ταγκλή καλή μου φάνηκε που πήρα δοκιμαστικά αλλά νομίζω άφησε πολύ στάχτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146171 από pontios74
Όπως ανέφερα και πιο πάνω σχετικά με την πορτοκαλιά ήταν πολύ καλο ξύλο και με έβγαλε παληκάρι ειδικά με τα χιόνια.Θα έλεγα πως είναι ένα ξυλο με την αντοχη της ελιάς και τη φλόγα της οξυάς....και απο μουτζουρωμένο τζάμι ξεχαστε το...με κλειστο τον αέρα,το πρωι μαυριζε λίγο αλλα με απλό χαρτι εφευγε αμέσως η μαυριλα δεν ηταν μαυριλα π.χ. απο ελια ή δρυς που δεν φευγει εύκολα!!!Δυστυχώς τελείωσε και επειδή δεν βρίσκω ξερό ξύλο,καίω μπρικέτες του Ταγκλή!Πέρυσι είχα αγοράσει μια παλέτα οξυά απο το leroy και είχε πάρα πολύ υγρασία 40%....επίσης δεν ήταν όλα τα ξύλα σε καλό μέγεθος ευτυχώς που έχω αλυσοπρίονο και τσεκούρι και έσκισα καποια κομμάτια..απο Απρίλη-Μάη πάντως, αν κάνετε μια γύρα θα δειτε ξυλα σε πολυ χαμηλότερη τιμή απο το Leroy!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146178 από mallik
την Κυριακη αγορασα πευκο απο ξυλεμπορα στην Ραφηνα , μεγαλα κομματια.
Ο μετρητης υγρασιας της Einhell που εχω οταν τον καρφωνα εξωτερικα στο ξυλο εδειχνε 20 . Ανοιξα καποια ξυλα με τσεκουρι και μετρησα στην μεση , δηλαδη στην επιφανεια που μολις ειχε σκιστει . Εδειξε 40 !!! Καλα δεν χρειαζονταν υγρασιομετρο και με το χερι αμα το επιανες ενιωθες την υγρασια . Σπουδαια επιτυχια. Τωρα μαλλον θα τα αφηδω για του χρονου και θα παρω αλλα. Το κακο ειναι οτι τα πληρωσα και με το κιλο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146194 από pontios74

mallik έγραψε: την Κυριακη αγορασα πευκο απο ξυλεμπορα στην Ραφηνα , μεγαλα κομματια.
Ο μετρητης υγρασιας της Einhell που εχω οταν τον καρφωνα εξωτερικα στο ξυλο εδειχνε 20 . Ανοιξα καποια ξυλα με τσεκουρι και μετρησα στην μεση , δηλαδη στην επιφανεια που μολις ειχε σκιστει . Εδειξε 40 !!! Καλα δεν χρειαζονταν υγρασιομετρο και με το χερι αμα το επιανες ενιωθες την υγρασια . Σπουδαια επιτυχια. Τωρα μαλλον θα τα αφηδω για του χρονου και θα παρω αλλα. Το κακο ειναι οτι τα πληρωσα και με το κιλο!

Τώρα έμαθες!!! Μη το βάλεις για καυση αστο για του χρόνου...αλλα το πεύκο είναι το χειροτερο ξύλο ειδικά για ενεργειακα τζάκια!!!καλυτερα να προτιμησεις την οξυα!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146198 από etsa67
Πόσο τα αγόρασες?
Τέτοια εποχή δεν αγοράζουμε σε καμία περίπτωση ξύλα παρά μόνο ελιές από μάντρα ή οξιές που τις έχει από το καλοκαίρι.
Να προτιμάς ασπρόπευκα , κουμαριές και φυσικά ελιές και να τις ανακατεύεις με μπρικέτες.
Εγώ που μένω στην Β. Εύβοια καίω μόνο πεύκα και ελιές με μπρικέτες.
Είναι πολύ καλό, και το πιο δυνατό με πολύ μεγάλη φλόγα, ξύλο το πεύκο αλλά πρέπει να πετύχεις σε παρτίδα με άσπρα. Ανεβάζουν θερμοκρασία για πλάκα και διαρκούν σαν τις οξιές αλλά μουτζουρώνουν περισσότερο.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ