Συζήτηση για πώληση καυσόξυλων κατ' όγκον

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #136875 από liakjim
Δεν θέλω να σε αμφισβητήσω αλλά το έχω τσεκάρει στο εργαστήριο με μείγματα νερού/οινοπνεύματος όπου κάθε φορά η απόκλιση ήταν κάτω από 1%.

(πάντως για να είμαι κ απόλυτα ειλικρινής , κάποια σχισμένα κούτσουρα ελιάς , εξωτερικά μου έδειξαν 30~40% αλλά εσωτερικά ήταν κάπου στο 15~20%, αλλά σε αριθμό ήταν λίγα οπότε δεν τα ανέφερα).

Επίσης ο ξυλάς μου είπε ότι τα συγκεκριμένα ξύλα που εντόπισα ήταν 4ετίας (μάλλον χλωμό) κ μάλιστα νευρίασε που όταν συμφωνήσαμε να πουλήσει με βάρος , μετά έβγαλα το μηχανάκι (του το είχα πει ότι έχω κ θα μετρήσω) κ του τα ξετρύπωσα.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #136876 από Savvas
Αρά αφού ξέρεις ότι το μηχάνημα δείχνει σωστά, τότε είναι 100% σίγουρο ότι μετράς λάθος.
Οποιαδήποτε μέτρηση δεις κάτω απο 18% σε φυσικό ξύλο, μην τις δίνεις και πολύ σημασία.
Μετράμε πάντα σε φρεσκοσχισμένη επιφάνεια απο το εσωτερικό του ξύλου και καρφώνουμε με δύναμη όσο πιο βαθιά γίνεται τις ακίδες του μετρητή (παίζει σπουδαίο ρόλο, αν απλά το ακουμπήσεις, παίρνεις λάθος τιμές).

Έτσι για πλάκα πήρα τώρα ένα περσινό κουτσουράκι πεύκου που είχα και το μέτρησα.
Εξωτερικά έδειχνε 9%. Καρφώνοντας με δύναμη στα 2mm τις ακίδες πήγε στο 17% και όταν το έσκισα και μέτρησα στο κέντρο 25%.
Κούτσουρο ελιάς απο το 2007 (!!!) 18% (απο τις ελιές που μας είχαν καεί στο χωριό στις μεγάλες τότε πυργαγιές. Έχω ακόμα μια ποσότητα για σουβενίρ)

Παλέτα οξιάς 14%
Παλέτα λευκής ξυλείας 15%
Παλέτα πεύκου 14%

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #136877 από liakjim
Και για να πω την εργαστηριακή μέτρηση :
δίσκοι με γνωστή αναλόγια νερού/οινιπνεύματος όπου μέτρησα με βήματα 10% (στα πρώτα 10% έβαλα κ μία στα 5%) και σταμάτησα στα 50%.
Κάθε φορά εβάπτιζα τα pins.

Τώρα όταν μετρώ ξύλα , τα pins πόσο βαθιά πρέπει να μπουν στο ΄ξυλο?
Εγώ απλά πίεζα κ ανάλογα την σκληρότητα λογικά θα εισχωρούσαν 2~3mm.
Επίσης αν ο τρόπος μέτρησης , μου δίνει αντιστοιχία στο ξύλο με τις κυτταρικές μεμβράνες να παρεμβάλλονται πραγματικά δεν ξέρω).

Η αλήθεια είναι ότι μάλλον θα το δω στην πράξη. Θα δοκιμάσω μόνο ξερά (με το μηχάνημα ξύλα στο τζάκι) κ αν δω να αφρίζει (πολύ) κάποια μ@λακία κάνω.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #136878 από liakjim
Οκ, Savvas όλες οι μετρήσεις μου είναι σε ήδη σχισμένα ξύλα. Θα δοκιμάσω κ σε νεοσχισμένο.

΄Ολη αυτή η μανούρα κ αφού τα ξύλα έχουν ~20% νερό άρα αγόρασα και 200κιλά νεράκι στον τόνο , ήτοι :
212,5€/τόνο καθαρής καύσιμης ύλης ελιάς και
200€/τόνο καθαρής καύσιμης ύλης δρυ/οξιάς
με κάνουν να αναρωτιέμαι αν έπρεπε να πάρω μπρικέτες όπου αυτές με 8~10% υγρασία (πλάκα πλάκα όντως είναι δυνατόν ξύλα να έχουν μικρότερη?)άραμε τιμή 272€/τόνο καθαρής καύσιμης ύλης (με υγρασία 8%)
(ή με τόσο ακριβά ξύλα να κάψω πετρέλαιο χαχαχα)

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137132 από pontios74
Βρήκα πορτοκαλιά ξερή (τη μέτρησα και είχε υγρασία 17%)βέβαια το ρίσκαρα,γιατι δέ γνωρίζω τί καύση κάνει,όταν την κάψω θα σας πώ εντυπώσεις!
Ο έμπορας μου είπε πως έχει διάρκεια σαν την ελιά και δίνει και φλόγα!
Επίσης έκοψα και μία τζιτζιφιά που άρχιζε να σαπίζει...ελπίζω να μην καεί σαν το κυπαρίσι....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141752 από panosv
Λοιπόν παιδιά ακούω γνώμες.
Σε όσους έχω ρωτήσει για ξύλα όλοι έχουν το κυβικό κοντά στα 90-110 ευρώ και φυσικά όλοι με κάποιο μαγικό τρόπο έχουν περσινά και ξερά.
Επειδή θέλω να πάρω ξύλο εκτός από μπρικέτα βρήκα κάποιον που έχει τα εξής:
2 Big Bags που είναι από ένα κυβικό και ένα τσουβάλι ακόμα δώρο και 5 κιλά δαδί όλα μαζί 160 ευρώ με μεταφορά. Γράφει στο site οτι οι δύο σάκοι είναι περίπου 1,6 κυβικά δηλαδή δε το πουλάει ως κανονικό κυβικό που μου έχει τύχει και αυτό. Υπάρχει και στοιβαγμένο σε παλέτα με δώρο το τσουβαλάκι δαδί με 100 ευρώ.
Οι τιμές είναι με μεταφορά και στοίβαξη στο χώρο σου. Με λίγα λόγια το κανονικό στοιβαγμένο κυβικό το έχει στα 100 ευρώ με το δωράκι του και τη μεταφορά του. Μέχρι στιγμής τόσο βρίσκω το χύδην.
Αυτός βρίσκεται στο Πειραιά δε ξέρω μήπως έχει ψωνίσει κανείς από εκεί και έχει άποψη. Πάντως και αυτός λέει οτι φέρνει μόνο περσινό ξύλο και ξερό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ