Συζήτηση για πώληση καυσόξυλων κατ' όγκον

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136189 από john88s

ELECTRICALCHIEF έγραψε: Αγόρασα 2400 kg οξιά κομμένη για σόμπα προς 95/τ. Υγρασία 30-40% μετρημένη δειγματοληπτικά από εμένα. Βγαίνει 54€/κυβικό χύδην. Πόσο μου βγήκε τελικά το ξύλο σε υγρασία σωστή, έχω μπερδευτεί με τους υπολογισμούς.


Από τα 2400 κιλά το 40% είναι νερό. Δηλαδή τα 960 κιλά είναι νερό. 2400-960=1440κιλά καθαρό ξύλο απαλλαγμένο απο υγρασία. Με λίγα λόγια έδωσες 228 ευρώ και θα έχεις ουσιαστικά 1440 κιλά καύσιμης ύλης.

Βέβαια ούτε το πέλλετ έχει 0% υγρασία αλλά σκέψου ότι με τα ίδια λεφτά θα αγόραζες 1 τόνο πέλλετ...Στάνταρ υγρασία , και λιγότερο κουβάλημα....

Σου βγήκε ένα 10-15% φτηνότερα από το πέλλετ τώρα....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136202 από PRIMUS 45

ELECTRICALCHIEF έγραψε: Αγόρασα 2400 kg οξιά κομμένη για σόμπα προς 95/τ. Υγρασία 30-40% μετρημένη δειγματοληπτικά από εμένα. Βγαίνει 54€/κυβικό χύδην. Πόσο μου βγήκε τελικά το ξύλο σε υγρασία σωστή, έχω μπερδευτεί με τους υπολογισμούς.

Να κάνω μια ερώτηση?
Υγρασία 30-40% με τα ξύλα κομμένα στην μέση ή ολόκληρα?
Γιατί σε κάτι ξύλα που μέτρησα άλλη είχαν έξω και άλλη μέσα :whistle:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136208 από ELECTRICALCHIEF
Μετρημενη εσωτερικα η υγρασια σε σκισμενο ξυλος στη δυσμενεστερη θεση. Εξωτερικα ειναι χαμηλη. Το πελετ σε αυτη τη τιμη ειναι καλο και θα αξιζε. Ασοψετε ομως που εχω καινουργια ενεργειακη ξυλοσομπα και χωρο σχετικα για ξυλεια. Μου λειπουν τα χρηματα ομως για τη τοποθετηση λεβητα πελετ. 228€ τιμη πελετ, τί πελετ ειναι αυτο? νομιζω στη χαμηλη κατηγορια ποιοτητας.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136870 από liakjim
Αναφορά:
Αναζήτηση καυσόξυλων στην περιοχή μου με τα εξής αποτελέσματα:
1. Τιμή ελιάς 110€/μ3
2. Τιμή Δρύς 100ε/μ3
3. Τιμή Οξιάς 100/μ3

Τσακώθηκα / έδειξα αναλογίες όγκου / βάρους από το έντυπο του υπουργείου (www.cres.gr/kape/Firewood_handbook.pdf) , "μα θέλω μεροκάματα για να τα στοιβάξω" , "μαζί σου αλλά κ όχι ο πελάτης να πληρώνει 30€/μ3 την στοίβαξη" κτλ

Οπότε επειδή είχα κ το μηχανάκι μαζί μου , βρήκα θεόξερα ξύλα (περσινά) με υγρασίες σχεδόν 1~5% και όχι πάνω από 9~10% κατέληξα στα εξής συμπεράσματα :

Αγορά δρυ/οξιάς με το βάρος όπου πήρα με 160€/τόνο
και αγορά ελιάς πάλι με βάρος όπου πήρα 170€/τόνο

(Μεταξύ μας το ψιλομετάνιωσα γιατί με τιμή μπρικέτας 250€/τόνο μάλλον έπρεπε να πάρω μπρικέτες - ούτε κόψιμο , ούτε βρωμιές κτλ)

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136871 από Savvas
Οι υγρασίες που αναφέρεις είναι εξωπραγματικά χαμηλές. Ή που δε μετράς σωστά, ή που το υγρασιόμετρο σου έχει πρόβλημα.
Ξύλα (και μάλιστα μόλις 1 έτους δεν γίνεται να έχουν τόσο χαμηλή υγρασία. γύρω στο 20-23% είναι πιο πιθανό. Και οι ελιές ακόμα χειρότερα, αργούν σημαντικά περισσότερο).
Εδώ η τεχνική ξυλεία που περνάει απο ξηραντήρια και με το ζόρι είναι στο 15-16%. Μέτρα π.χ. το ξύλο μια παλέτας σε καλή κατάσταση και θα δεις.

Το ξύλο σε φυσική ξήρανση πολύ δύσκολα να πέσει κάτω απο 18% (και αυτό με ευνοϊκές συνθήκες αποθήκευσης σε ορίζοντα 2ετίας).
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136873 από stergiosbik
Εδω και πολυ καιρο,οταν καποιοι εγραφαν οτι εχουν θεοξερα ξυλα με υγρασια κατω του 20-15% και καμαρωναν για τις αγορες τους,εγω "φωναζα" οτι τετοια δεν υπαρχουν και οτι ειναι ασχετοι με το "αθλημα" και ημουν κακος.Καποιοι πιασανε ξυλο στα χερια τους πριν 1-2 χρονια και γινανε ειδικοι διαβαζοντας και 2-3 μαλακιες στο internet.
Δεν παει το σχολιο για τον liakjim.Απλως με αφορμη το ποστ του εγραψα τα παραπανω.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ