Συζήτηση για πώληση καυσόξυλων κατ' όγκον

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27871 από δημητριαδης
και δεν δεχοντε να ζυγιστουν τα ξυλα τους. τι ενοοω θα τα επερνα με δικο μου φορτηγο και δεν
δεχοντε να τα ζυγισω μετα ττο φορτομα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27872 από mastoras
Αλλα ρε συ μάστορα μη γράφεις πως του χρόνου είναι σίγουρο ότι θα πάνε εκεί οι τιμές. Αυτό είναι αισχροκέρδεια και δεν πρέπει να τη δεχόμαστε αβίαστα..


Συμφωνώ ότι είναι αισχροκέρδεια.

Αλλά θέλω να μου πεις σε ποιόν θα την χρεώσουμε αυτήν την αισχροκέρδεια. :dry:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #27873 από sta1
Ο νόμος της αγοράς παιδιά , το έχουμε ξαναπεί....
Οταν υπάρχει αυξημένη ζήτηση το κόστος ανεβαίνει
Δε πα να πάει το ΦΠΑ στο 5% δε πα να πάει και 60% (παράδειγμα δίνω) ο καταναλωτής θα πληρώσει τόσο ώστε απλά να ΤΟΝ συμφέρει σε σχέση με το πετρέλαιο. Βγαίνουν τα κομπιουτεράκια....... :whistle:
Το πετρέλαιο θα πάει 1,40 οπότε , ΘΑ ΞΗΛΩΘΟΥΜΕ!!!!!!!
Αυτό λέει ο νόμος και δεν έχουμε επιλογή.
Είμαστε στο έλεός τους.... :whistle:

ΥΓ. Γι'αυτό δεν ασχολήθηκα εγώ με το φπα στο πέλλετ.Διότι αν χαμηλώσουν το φπα θα πέσει πρόσκαιρα το πέλλετ αλλά βλέποντας το κράτος ότι χάνει , θα βάλει άλλο φόρο (για να πάρει πίσω το χαμένο ΦΠΑ) και τότε θα βρουν αφορμή οι ΕΠΙΤΗΔΙΟΙ , θα εκτοξευτεί η τιμή και επειδή θα έχουμε τις σόμπες-λεβητες πέλλετ κτλ θα αναγκαστούμε να παίρνουμε πέλλετ και ας έχει σχεδόν εξισωθεί με το πετρέλαιο.....
Μια χαρά είμαστε κι'ετσι λοιπόν ;)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27893 από GeoTa

mastoras έγραψε: Αλλά θέλω να μου πεις σε ποιόν θα την χρεώσουμε αυτήν την αισχροκέρδεια. :dry:


Δεν ξερω πού το πας αλλα δίνω ένα παράδειγμα:

Φέτος πηρες από ξυλέμπορα/παραγωγό που ανήκει σε συνεταιρισμό και υποθέτω δεν υπάρχει άλλος μεσάζοντας μεταξύ εσού και εκεινού. Αν στα πουλησε φετος Χ και του χρονου 2Χ, εεε αυτο ειναι αισχροκέρδεια και χρεώνεται σε αυτόν ρε αδερφε (εκτός και αν το κράτος του διπλασιασε και αυτουνου το κόστος για την ξυλευση)

Τωρα αν πάρεις απο έμπορο/μεταπωλητή ειναι άλλη ιστορία. Εκεί μπορεί και αυτός να πλήρωσε παραπάνω οπότε αυτο θα μετακυλήσει στον αγοραστή. Αλλά στην τελική ο έμπορος/μεταπωλητής δε πρεπει να ψαχτεί και αυτός και να βρει καλή τιμή??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27896 από erimitis

GeoTa έγραψε: Το ποστ του ερημίτη το είχα δει και του είπα την άποψη μου. Ο "επαγγελματίας" που πουλά τόσο είναι της λογικής "όπου σε βρω" και στο χέρι των καταναλωτών είναι να του δώσουν την κατάλληλη απάντηση..

Αλλα ρε συ μάστορα μη γράφεις πως του χρόνου είναι σίγουρο ότι θα πάνε εκεί οι τιμές. Αυτό είναι αισχροκέρδεια και δεν πρέπει να τη δεχόμαστε αβίαστα...



Παιδια αυτη την στιγμη στην Λητη υπαρχουν δυο ξυλαδες οι οποιοι εχουν παλλετες κυβικου ΚΑΤΑΞΕΡΕΣ και ειναι στα 130 ευρω.Πριν απο λιγο καιρο αγορασα και γω παλλετα που ηταν ενας τονος οταν ηρθε τον απριλη στα 120 ευρω.Βεβαια τα ξυλα ειναι μπαρουτι.
Δηλαδη αγοραζουν με το κιλο και πουλαν με το κυβικο.Γαματο ετσι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #27897 από ACIDBLACK
δεν καθισα να διαβασω καθολου το ποστ ...ειμαι κουρασμενο εχιε και 30 βαθμους.
αλλα....επειδη α ξυλα τα εχω γφαει στην μουρη τσοα χρονια πανω κατω στην σερβια μαυροβουνιο
ας βαλουμε και εμει το μυαλο μας να δουλεψει
πουλανε και αγοραζουν ξυλα εδω και 40 περιπου χρονια με το μετρο
εμεις γιατι δεν μπορουμε ?
πληρωσα το μετρο 30 ευρω κομμενα και σχιζεμενα ετοιμα για ξυλοσομπα
φετος το καλοκαιρι στο μαυροβουνιο ...τα αφησαμε δεκα μερες τσοη ηλιο και μετατα κταχωνιασαμε στο υπογειο
απλα πραγματα .

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ