Συζήτηση για πώληση καυσόξυλων κατ' όγκον

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134179 από COMMO 21KW

ΣΤΑΜΑΤΗΣ Α. έγραψε: Κοσμίδη καλησπέρα. Δεν είναι έτσι ακριβώς. Δεν έχω ξυλολέβητα που να μην τον χορταίνω ξύλο. Μια ξυλόσομπα έχω καλής ποιότητας μαντεμενια η οποία έχει και πολύ καλή απόδοση. Πράγμα που σημαίνει ότι με 4 ή 5 κυβικά ξύλο βγάζω το χειμώνα. Στην ανάγκη υπάρχει και το πετρέλαιο. Το θέμα είναι να κάνεις το κουμάντο σου από το καλοκαίρι για να προμηθευτείς ξύλο η μπρικετα σε καλή τιμή.


Σταμάτη, άκου τους παλιούς κάτι ξέρουν για να σου λένε...!

Και γω (νέος) στο παρα λίγο να κάνω το λάθος και να βάλω ξυλόσομπα . Καταρχήν έχουν χούγια (ιδιοτροπίες) οι ξυλόσομπές.
Αναλόγως φυσικά το τι καις. Εννοώ πότε πρέπει να την ταίσεις , πότε πρέπει να ανοίξεις τη πόρτα για να μήν καπνίσει , πολύ βρωμιά ,χαμαλίκα ,βαψίματα στο σπίτι(δεν τα γλυτώνεις)κλπ κλπ κλπ .
Προσωπική μου γνώμη χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω είναι οτι όσοι έβαλαν ξυλοσομπα το 90% το μετάνοιωσαν...!
Βάλε μια "μοντέρνα" ξυλόσομπα και γλύτωσες απ'όλα αυτά...! δηλ παλλετόσομπα υδραυλική ή απλή.
Καλές αποφάσεις

Σπύρος
Last edit: 10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134207 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ Α.
Καλησπερα! Δεν αντιλεγω οτι ειναι πιο οικονομικο το πελετ απο το ξυλο, σε καμια περιπτωση. Επελεξα ξυλοσομπα διοτι μου αρεσει η φλογα και η ζεστασια της. Δεν αμφιβαλω για αυτα που λετε, δεν τα εχω δει στην πραξη, ομως δεν τα αμφισβητώ. Για το χαμαλικι που ειπατε, δεν ειναι και τοσο τρομερο να φερω μερικα κιλα ξυλα απο το ισογειο στον Α οροφο που μενω. Απο θεμα καπνας η μαυριλας στο σαλονι(εκει εχω το εργαλειο)δεν εχω δει κατι. Ισως γιατι η δικια μου σομπα εχει πορτακι στο πλαι και απο εκει γινεται το φορτωμα. Η σομπα που εχω ειναι η WIEN της AUSTROFLAMM. Μαντεμενια καλο πραγμα φαινεται. Δεν ειχα και πριν κατι παρομοιο, καλοριφερ ειχα και εχω. Την βρηκα σε πολυ καλη τιμη μου αρεσε της αρεσα και την πηρα.

Του χέστη η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #134210 από kosmidis80
Σταμάτη σκέψου ότι στα 3-4 χρόνια που ασχολούμαι ερασιτεχνικά με το άθλημα έχουν δει τα μάτια μου τρελά πράγματα. Έχω δει σε πολυκατοικία στην Θεσσαλονίκη ο άλλος να δίνει 4 χιλιάρικα για τζάκι και να αποθηκεύει ξύλα στο υπόγειο. Όταν αγόρασε ξύλα έβαλε όλη την οικογένεια να κουβαλάει απευθείας τα ξύλα στην υπόγα, πως κάηκαν αυτά τα ξύλα ο Θεός και η ψυχή του το ξέρει. Είδα άλλον να βγάζει με το έτσι θέλω μπουριά στην πρόσοψη. Είδα να φορτώνουν μπαλκόνια με τόνους ξύλα (επικίνδυνο) κτλ κτλ. Και σε περιοχές που περνάει Φ.Α. η που με μια αερόθερμη σόμπα πελλετ θα έκαναν δουλειά, χωρίς να τους νοιάζει η αποθήκευση και να τρέχουν πάνω κάτω όλη μέρα.

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #134219 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ Α.
Αυτά που περιγράφεις τα έχω δει και γω, είναι ακραίες καταστάσεις! Εδώ μιλάμε να έχεις χώρο να αποθηκεύσεις να το βρεις προϊόν σε καλή τιμή, και γενικότερα να υπάρχουν οι κατάλληλες προϋποθέσεις. Τέλος πάντων αυτό που θέλω να πω εγώ είναι να προσέχουμε τι παίρνουμε και σε ποια τιμή. Πέρυσι την πάτησα γιατί δεν ήξερα. Φέτος είμαι έτοιμος και γνωρίζω τι θα κάνω.

Του χέστη η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #134225 από kosmidis80
Μακάρι να σου βγει και να βρεις ξύλα σε χαμηλή τιμή.

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136178 από ELECTRICALCHIEF
Αγόρασα 2400 kg οξιά κομμένη για σόμπα προς 95/τ. Υγρασία 30-40% μετρημένη δειγματοληπτικά από εμένα. Βγαίνει 54€/κυβικό χύδην. Πόσο μου βγήκε τελικά το ξύλο σε υγρασία σωστή, έχω μπερδευτεί με τους υπολογισμούς.

la nordica svezia
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ