Συζήτηση για πώληση καυσόξυλων κατ' όγκον

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129215 από soureal
Νομίζω ότι έχεις δίκιο.

Τελικά με τους ξυλάδες που μπλέξαμε συμφέρει η μπριγκέτα.

Ξέρεις υγρασία και βάρος και είσαι ήσυχος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129230 από liakjim
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του Kunena

soureal έγραψε: Την βοήθειά σας αδέρφια.

Βρήκα ξερό ξύλο ξηραντηρίου με υγρασία μετρημένη 13-15% στην τιμή των 125€ ανά κυβικό.

Μου φαίνονται ακριβά.Η γνώμη σας;

Η άλλη επιλογή είναι ξύλο άγνωστης υγρασίας με 140€ ανά τόνο.

Έχω μπερδευτεί λίγο με τις μονάδες μέτρησης.

Πάντως μπορώ να περιμένω να στεγνώσουν τα ξύλα που πωλούνται με τον τόνο(νομίζω ότι είναι φρέσκα) μιας και η αγορά θα γίνει για του χρόνου.


Άκου πως αγοράζω ξύλα εγώ .
Καταρχάς έχω εκτυπώσει αυτό www.cres.gr/kape/Firewood_handbook.pdf
Είναι μόνο 9 σελ και είναι της γραμματείας εμπορίου.
Στην σελ 6 στον πίνακα 2.3.2 υπάρχουν οι αντιστοιχίες όγκου-βάρους συναρτήσει την υγρασία και το είδος.
Αυτό διότι οι "έμποροι" κοροιοδέυουν τον κόσμο ισχυριζόμενοι ότι πχ 1κυβικό στιβαγμένο πχ δρυ ζυγίζει 600κιλά!!! ενω στον πίνακα για 20% φαίνεται οτι ζυγίζουν μόνο 453κιλά!!!
Παίρνω λοιπόν και ανά χείρας αυτό και ξεκινώ και κάνω μια γύρα στους εμπόρους της περιοχής.
Όπου βρω ξερά ξύλα (τα μετρώ με το μηχάνημα) πχ κάτω από 18% τους δείχνω τον πίνακα και ξεκινώ διαπραγματεύσεις .
Πχ το καλοκαίρι αγόρασα δρυ με 150€ τον τόνο και υγρασία 17%. Επίσης μου τα έδινε 70€ το κυβικό άρα μία η άλλη οπότε για να μην με κλέψει στο ζύγι , μέτρησα με την μεζούρα τους κύβους που είχε να είναι 1Χ1Χ1μ και όλα οκ.

Εσύ δεν λές ξύλα αλλά ας πάρουμε το ποιο βαρύ ξύλο δλδ την ελιά , με 15% υγρασία η ελιά έχει 583κιλά το κυβικό δλδ αγοράζεις 1000/583 Χ 140 = 240€ ο τόνος που είναι εξοργιστικά ακριβό . ΔΕν λες από που είσαι αλλά πχ μια φυσιολογική τιμή στην Αττική είναι 170€ ο τόνος...

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129244 από Gdevil

soureal έγραψε: Την βοήθειά σας αδέρφια.

Βρήκα ξερό ξύλο ξηραντηρίου με υγρασία μετρημένη 13-15% στην τιμή των 125€ ανά κυβικό.

Μου φαίνονται ακριβά.Η γνώμη σας;

Η άλλη επιλογή είναι ξύλο άγνωστης υγρασίας με 140€ ανά τόνο.

Έχω μπερδευτεί λίγο με τις μονάδες μέτρησης.

Πάντως μπορώ να περιμένω να στεγνώσουν τα ξύλα που πωλούνται με τον τόνο(νομίζω ότι είναι φρέσκα) μιας και η αγορά θα γίνει για του χρόνου.

Ενα κυβικό ξύλα (μεσές - οξιά) υγρασίας 20% έχει 450 κιλά. ΚΑΙ ΚΑΙΓΟΝΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ...
Στο 15% ένα κυβικό έχουν 430 κιλά. Με τιμή 125 ευρώ σημαίνει πως είναι σαν να αγοράζεις ξύλα 15% υγρασίας με τιμή 290 ευρώ τον τόννο. ΔΛΔ ΠΑΑΑΑΑΑΝΑΑΑΑΑΑΑΑΚΡΙΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

Αν όλο και όλο έχεις αυτές τις δύο τιμές να διαλέξεις θα πάρεις τα ξύλα αγνωστης υγρασίας με 140 ευρώ τον τόννο. Θα σε πιάσουν κώτσο αλλά δε θα σε ξεφτιλίσουν κιόλας.....
ΘΕωρητικά γύρω στο 110 με 120 μπορείς να βρείς ξύλα υγρασίας 20 με 30% και πάλι ακριβά είναι.
Όσο για το πως θα καταφέρεις να κάψεις τα υγρά ξύλα σου λέω πως αν σε ένα τζάκι κλειστό βάζεις σε απόσταση 10 εκατοστών από την πόρτα τα ξύλα 1 ώρα πριν να τα ρίξεις μέσα θα γίνονται μπαρούτια.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129290 από soureal
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Η αγορά είναι για του χρόνου οπότε μπορώ να περιμένω να στεγνώσουν.

Αν είναι κομμένα αυτή την εποχή δεν έχουν λιγότερη υγρασία;Έτσι μου έχει πει φίλος γεωπόνος.

Αν έχει γύρω στο 30% υγρασία από ότι κατάλαβα συμφέρει με τον τόνο στα 140€.

@liakjim , ευχαριστώ για τη λίστα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129419 από Gdevil
Aν έχεις μόνο αυτές τις 2 επιλογές τότε ναι, το 140 τον τόννο είναι συμφερότερο.
ΑΛΛΑ δεν είναι και ότι καλλίτερο μπορείς να βρείς...
Αλλο το 140 τον τόννο με 45% υγρασία και άλλο το 110 τον τόννο με 20% υγρασία...
Ψάξου καλλίτερα πριν αγοράσεις...
Ειδικά αν τα θες για του χρόνου.
Στο ελληνικό καλοκαίρι κομμένα και καλά ντανιασμένα ξύλα βγάζουν μιά χαρά την υγρασία τους.
Οπότε γιατί βιάζεσαι να πάρεις τώρα που έχεις μόνο αυτές τις επιλογές που λές?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #129692 από panosv
Εγώ πάλι αναγκάστηκα να αγοράσω ξύλο ξηραντηρίου με 125 ευρώ που λέει και ο φίλος το κυβικό. Δεν είχα άλλη επιλογή γιατί έχω σχετικά μικρό χώρο και στεγνό ξύλο δεν έβρισκα.
Όσοι λέτε για τιμές κατηγορίας 140 τον τόνο και με σχετικά λίγη υγρασία φαντάζομαι αναφέρεστε σε επαρχία και όχι Αθήνα σωστά? Πραγματικά δεν βρίσκω πουθενά τέτοιες τιμές και με τέτοια υγρασία.
Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μου στείλει μήνυμα. Στη Μαρούσι μένω.
Ευχαριστώ πολύ αν μπορέσει να βοηθήσει κάποιος γιατί ΄κοντεύει να βγει το ξύλο όσο το πετρέλαιο :ohmy:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ