Συζήτηση για πώληση καυσόξυλων κατ' όγκον

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108374 από torture

rivol έγραψε: Όχι δεν είναι διαφήμιση. Τον συγκεκριμένο τον έχουν μέσα στο energ.gr. τιμές ξύλου / Αθήνα

Σχετικό link

Αγόρασα 8 κυβικά αλλά ακόμα δεν τα έχω ντανιάσει σωστά για να δω πόσο με έκλεψαν. Ένα κυβικό στα σίγουρα υπολογίζοντας τα χύδην και φυσικά για απόδειξη ούτε λόγος :blush:


Και εγώ τον βρηκα αυτον. Δεν ισχυουν οι τιμες που εχει καταχωρησει. Εχουν ανεβει 10-15 ευρω.
Ζητησες απόδειξη και δεν σου έδωσε; Αν έχουν και άλλοι τέτοιου είδους εμπειρίες να βγούν να το πούν. Το φόρουμ πρέπει να έχει και αυτόν τον χαρακτήρα. Μην τους αφήνουμε έτσι..

@valsam
Δεν εχω πετρέλαιο. Δεν είχα ποτέ.

@jnet
καλά κάνεις και το διευκρινίζεις. Αλλά να ξέρεις οτι αν δεν ελέγχονται και αναγράφουν αυτοί ότι πληροφορίες θέλουν, τότε μοιραία εκτίθετε και το σαιτ μαζί τους.

Καλό θα ήταν εφόσον χρησιμοποιούν τον παρόν ιστότοπο για προβολή να παρέχουν και κάποιο όφελος στα μέλη. πχ 10% έκπτωση ή μοα σακούλα προσάναμα δώρο. Οχι τόσο για το κόστος αλλά για την ένδειξη καλής θέλησης. Γιατί να βγαίνου αυτοι κερδισμένοι μονομερός;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108411 από rivol
Εγώ τα είχα αγοράσει τον Ιούλιο.

Όσο για την απόδειξη η αλήθεια είναι ότι ξέχασα να την ζητήσω. Πολύ πιθανόν να είχε κόψει γιατί πρώτη φορά ψώνιζα από αυτόν και να ξέχασε να μου την δώσει ο οδηγός B)

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111451 από Gdevil
Καλώς σας βρήκα και πάλι.
Πρώτο post μετά από πολύ καιρό που "χάθηκα" καθώς προσωπικά θέματα με απασχόλησαν αρκετα.
Αλλά ας μπώ στο θέμα μου.
Συζήτηση μεταξύ δύο φίλων.
Α. Βρήκα ξύλα (μεσέ. Για οξιά είναι παρόμοια αλλά όχι ακριβώς ίδια) με 60 ευρώ το κυβικό στοιβαγμένα σε παλλέτα.
Β. Εγώ βρήκα (πάλι μεσέ )με 115 τον τόννο.
Αραγε ποιός από τους δύο έκανε καλλύτερη αγορά?

Δική μου απάντηση.
Φακίρης δεν είμαι αλλά βάση των συνθηκών της αγοράς ο Α έκανε καλλίτερη αγορά.
Ας εξηγήσω λοιπόν το σκεπτικό μου και τι σημαίνει αυτό το βάση των συνθηκών της αγοράς.
Φαντάζομαι λοιπόν και παίρνω σαν δεδομένο ότι ο Β. τα ξύλα που αγόρασε είχαν υγρασία ΠΑΝΩ από 30%.
(60% έχουν μόλις κοπούν. Μετά από κάποιο διάστημα σχετικά μικρό πέφτουν στο 50%, Στο 40$ μετά από κανά δίμηνο, στο 30% μετά από κανά εξάμηνο, στο 20% μετά από κανά χρόνο. Για αυτά τα χρονικά διαστήματα δεν είμαι καθόλου σίγουρος αλλά αυτήν την εντύπωση έχω αποκομμίσει και παρακαλώ όποιον γνωρίζει στα σίγουρα να με διορθώσει)

Συνεχίζω λοιπόν το σκεπτικό μου.
σαν δεδομένα έχουμε το εξής
Α) σημειώστε εδώ το νούμερο 360 .
Τόσα κιλά έχει ένα κυβικό μεσέ με μηδέν υγρασία.
(αυτό δεν είναι ουσιαστικά σωστό μιάς και κάτω από το 20% υπάρχει συρίκνωση του όγκου των ξύλων ΑΛΛΑ εάν μιλάμε για ξύλα με υγρασίες πάνω από 20% αυτό το 360 είναι ένα νούμερο που μας βοηθάει στους υπολογισμούς και στο μνημονικό μας.)
Β) είτε από τον πίνακα που έχει αναφερθεί προηγουμένως είτε από το 360 που γράφω παραπάνω βγαίνουν τα εξής
1 κυβικό στοιβαγμένα ξύλα με μηδέν υγρασία έχει 360 κιλά.
Αν ζυγίζει 450 κιλά τότε έχουν προστεθεί (450 μείον 360) 90 κιλά νερό
Δηλαδή
στα 450 κιλά υπάρχουν 90 κιλά νερό.
στα 100....................χ? (πόσο?)
χ=20%

Αν ζυγίζει 514 κιλά τότε έχουν προστεθεί (514 μείον 360) 154 κιλά νερό
Δηλαδή
στα 514 κιλά υπάρχουν 154 κιλά νερό.
στα 100....................χ? (πόσο?)
χ=30%

Αν ζυγίζει 600 κιλά τότε έχουν προστεθεί (600 μείον 360) 240 κιλά νερό
Δηλαδή
στα 600 κιλά υπάρχουν 240 κιλά νερό.
στα 100....................χ? (πόσο?)
χ=40%

Αν ζυγίζει 720 κιλά τότε έχουν προστεθεί (600 μείον 360) 360 κιλά νερό
Δηλαδή
στα 720 κιλά υπάρχουν 360 κιλά νερό.
στα 100....................χ? (πόσο?)
χ=50%

Γ) Αν λοιπόν τα ξύλα που αγόρασε ο Β ήταν κομμένα πριν από λίγο διάστημα τότε έχουν υγρασία 50%
δλδ για να πιάσει την τιμή 60 ευρώ το κυβικό τότε θα έπρεπε να τα έχει αγοράσει με 83 ευρώ τον τόννο.
Πως γίνεται ο υπολογισμός?
1 κυβικό μέτρο ξύλα (υγρασίας 50%)
είναι 720 κιλά και κοστίζει 60 ευρώ
τα 1000 κιλά ............ χ? πόσο?
χ=83 ευρώ ο τόννος.
Πάνω από αυτό το 83 πιάστηκε κορόιδο (αν τα ξύλα είχαν 50% υγρασία)

ο ίδιος υπολογισμός υποθέτωντας ότι τα ξύλα που αγόρασε είχαν 40% υγρασία
Τότε (πάλι για να πιάσει την τιμή 60 ευρώ το κυβικό) θα έπρεπε να τα έχει αγοράσει κάτω από 100 ευρώ τον τόννο. ακολουθεί ο υπολογισμός
1 κυβικό μέτρο ξύλα (υγρασίας 40%)
είναι 600 κιλά και κοστίζει 60 ευρώ
τα 1000 κιλά ............ χ? πόσο?
χ=100 ευρώ ο τόννος.
Πάνω από αυτό το 100 πιάστηκε κορόιδο (αν τα ξύλα είχαν 40% υγρασία)

Θεωρόντας ότι τα ξύλα του Β είχαν υγρασία 30% το αντίστοιχο νούμερο που βγαίνει είναι 116 ευρώ ο τόννος.
Εκεί (στο 30% υγρασία) έρχεται μία ή άλλη αλλά και πάλι ο Α τα αγόρασε τακτοποιημένα σε παλλέτες οπότε πάλι κερδισμένος βγήκε.
Ολα τα παραπάνω ξανατονίζω πως βγαίνουν με υπολογισμούς που το μόνο που αρκούν για να γίνουν είναι το νούμερο 360. Μετά γίνονται συγκρίσεις με βάση το πόσο πουλάει ο έμπορος το κυβικό, πόσο τον τόννο ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΊΤΗΤΑ κάποια έστω και ένδειξη του πόσο υγρασία έχουν τα ξύλα
Ας κάνω και ένα άλλο παράδειγμα.
Ο Valsam αναφέρει για κάποιον έμπορο που πουλάει 60 ευρώ τα στοιβαγμένα ξύλα το κυβικό και 95 τον τόννο.
Ο έμπορος αυτός για μένα είναι σωστός. Πουλάει στην ίδια τιμή. Τα ξύλα του είναι στο 50% υγρασία (το λέει ο ίδιος πως είναι φρέσκα κομμένα). Θα έπρεπε λοιπόν να τα πουλάει (βλ παράγραφο Γ παραπάνω) 83 ευρώ τον τόνο. Βάλε και τα εργατικά για το στοίβαγμα. Βάλε πως ίσως να είναι και λίγο πιο στεγνά (αλλά πάντως όχι στο 40$ και πιο κάτω). Το κάνει 95 ευρώ ο τόννος λοιπόν.

Παραθέτω τον πίνακα μιας και η επανάληψη είναι μήτηρ της μάθησης αλλά ξανατονίζω πως για τον μεσέ το 360 είναι "το μόνο που θυμάμαι"


ΥΓ σόρρυ για το μακροσκελές του ποσταρίσματος αλλά όποιοι με θυμούνται ξέρουν πως εχμ.. να... με πιάνει ώρες ώρες και γράφω πολλά :)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111452 από Gdevil
Όλα τα παραπάνω που γράφω σχετικά με το 360 είναι σωστά και συμφωνούν με τον πίνακα βάρους και όγκου ξύλων (και τον έχω και εγώ στο ακριβώς σε προηγούμενα πόστ) για τον μεσέ ΜΟΝΟ για υγρασίες πάνω από 20%.
Τι γίνεται όμως για υγρασίες πιό κάτω?
Γιατί ένα κυβικό μεσέ γράφει ο πίνακας πως ζυγίζει όχι 360 αλλά 410 κιλά?

Η απάντηση είναι στο γεγονός ότι κάτω από 20% υγρασία τα ξύλα συρικνώνονται.
Αρα ένα κυβικά θα ζυγίζει παραπάνω.
Πόσο ακριβώς παραπάνω?
O Doom έβαλε ένα σχεδιάγραμμα που λέει ακριβώς αυτό.
Και στην στήλη oak (δρυς... μεσές) γράφει 13%
Δηλαδή κάτω από 20% και μέχρι το μηδέν υγρασία ο μεσές συρικνώνεται κατά 13%
Αρα τα 360 κιλά θα γίνουν όχι ένα κυβικά αλλά 13% λιγότερο.
Θα γίνουν 0,88 κυβικά.
Το ένα κυβικό με μηδέν υγρασία λοιπόν θα ζυγίζει
τα 0,88 κυβικά ζυγίζουν 360 κιλά
το ένα κυβικό......... χ? πόσο?
χ=409 κιλά
Ο πίνακας όγκου - βάρους ξύλων γράφει 410
:)

Το σχεδιάγραμμα που έβαλε σε προηγούμενο πόστ ο Doom


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111453 από Stavrax
Βρε καλώς τον Γιώργο, τον anti-Λάκωνα.
Καλό χειμώνα να έχουμε B)


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111455 από Gdevil
Aloha Stavrax :)
Χαίρομαι που σε βλέπω "στις επάλξεις" (όπως και άλλα μέλη για τα οποία είχα αποκτήσει θετική εικόνα τα βλέπω να παραμένουν ενεργά)
O χειμώνας καλός θα είναι. (Η Ελλάδα αποκτά κλίμα ήπιο τροπικό αντί για εύκρατο που ξέραμε πριν κάτι χρόνια)
Εμείς πως θα είμαστε δεν ξέρω.... :huh: :(

Αλλά (ας βγει και η αισιόδοξη μου πλευρά) όσο υπάρχει διάθεση ο ένας να βοηθάει τον άλλον κάτι θετικό θα βγεί


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ