Συζήτηση για πώληση καυσόξυλων κατ' όγκον

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107519 από THEOJJ

soureal έγραψε: Μάλλον γιατί ακόμα και έτσι είναι το πιο φθηνό καύσιμο(ακόμη) φίλε OANNHSEA.

Θέλω να ρωτήσω παλιούς "πολεμιστές" του ξύλου μιας και εγώ ασχολούμαι τον τελευταίο μόλις χρόνο.

Πήρα σε πολύ καλή τιμή (80€ τον τόνο) φρέσκο δρυ κομμένο μόλις 2 ημερών στις αρχές Ιουνίου.

Τα έχω σε σκεπασμένο μέρος (πιλοτή)που κάνει πάντα ένα αεράκι λόγο ενός διαδρόμου που υπάρχει και στενεύει σε κάποιο σημείο η πιλοτή

Τα ξύλα βλέπω σιγά σιγά να σκίζονται μόνα τους και όταν πηγαίνω κοντά ακούγεται ένας συνεχόμενος ήχος "κρακ" σαν να ραγίζει κάτι.

Από ότι ξέρω αυτό είναι σημάδι ότι ξεραίνονται. Πιστεύετε ότι μέχρι τον Νοέμβριο που θα αρχίσει η καύση θα έχω καλό ποσοστό υγρασίας στα ξύλα;


O δρυς για να καψει σωστα και να ξεραθει σωστα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 1 χρονου, αν τα ειχες σε μερος που να τα χτυπαει και ο ηλιος θα ηταν αισθητα καλυτερα.
Τωρα και η εποχη που τα πηρες καλη ειναι για το ποσο θα ξεραθουν θα δειξη το χειμωνα που θα τα καψεις.
Η οξια στεγνωνη λιγο πιο ευκολα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": soureal

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107527 από soureal

THEOJJ έγραψε:

soureal έγραψε: Μάλλον γιατί ακόμα και έτσι είναι το πιο φθηνό καύσιμο(ακόμη) φίλε OANNHSEA.

Θέλω να ρωτήσω παλιούς "πολεμιστές" του ξύλου μιας και εγώ ασχολούμαι τον τελευταίο μόλις χρόνο.

Πήρα σε πολύ καλή τιμή (80€ τον τόνο) φρέσκο δρυ κομμένο μόλις 2 ημερών στις αρχές Ιουνίου.

Τα έχω σε σκεπασμένο μέρος (πιλοτή)που κάνει πάντα ένα αεράκι λόγο ενός διαδρόμου που υπάρχει και στενεύει σε κάποιο σημείο η πιλοτή

Τα ξύλα βλέπω σιγά σιγά να σκίζονται μόνα τους και όταν πηγαίνω κοντά ακούγεται ένας συνεχόμενος ήχος "κρακ" σαν να ραγίζει κάτι.

Από ότι ξέρω αυτό είναι σημάδι ότι ξεραίνονται. Πιστεύετε ότι μέχρι τον Νοέμβριο που θα αρχίσει η καύση θα έχω καλό ποσοστό υγρασίας στα ξύλα;


O δρυς για να καψει σωστα και να ξεραθει σωστα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 1 χρονου, αν τα ειχες σε μερος που να τα χτυπαει και ο ηλιος θα ηταν αισθητα καλυτερα.
Τωρα και η εποχη που τα πηρες καλη ειναι για το ποσο θα ξεραθουν θα δειξη το χειμωνα που θα τα καψεις.
Η οξια στεγνωνη λιγο πιο ευκολα.


Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ελπίζω λοιπόν σε ότι καλύτερο.Θα ενημερώσω όταν έρθει η ώρα της καύσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107532 από valsam

OANNHSEA έγραψε: Τα μαθηματικά λένε άλλα.... :evil:

Το ξύλο με υγρασία 10% έχει κατά μέσο όρο 4,5Kw/Kg...
Το ξύλο με υγρασία 50% έχει κατά μέσο όρο 2 Kw/Kg...
(50% έχει απλά το φρέσκο ξύλο - το άμεσα κομμένο μπορεί να έχει και 60% υγρασία!!!)
Το πετρέλαιο θέρμανσης έχει κατά μέσο όρο 9,85 Kw/Kg...
Το πέλετ έχει κατά μέσο όρο 4,85 Kw/Kg - με αυτό των 250 ευρώ να πέφτει στα 3,5Kw/Kg...

Με λίγα λόγια πληρώνετε 80 με 110 ευρώ τον τόνο για να σας δώσει μόλις την μισή ενέργεια από το κακό πέλετ!!! Κερδίζετε ελάχιστα δουλεύοντας σαν τους Είλωτες για να ντανιάζετε και για να μεταφέρετε τα ξύλα...
Χώρια βέβαια που εάν αγοράσετε το πέλετ το καλοκαίρι θα το πάρετε και σε τιμή στα 250 με 275 ευρώ τον τόνο...
Χώρια ότι σας κλέβουνε ασύστολα στα ξύλα!!!

Δεν μιλάμε για εδώ στην Αθήνα που το ξύλο φτάνει και στα 180 ευρώ ο τόνος και οι γελοίοι πάνε και το αγοράζουν.... :ohmy:
.

Φιλε τα μαθηματικα δεν λενε αλλα αλλα αυτο που λεω εγω,μαλον χρειαζεσε φροντηστηριο στα μαθηματικα σου λοιπον!
Το γραφω ξεκαθαρα "αν βρει καποιος υγρο ξυλο και δεν εχει σκοπο να το καψει φετος" δηλ. να το καψει του χρονου που θα εχει αυτα τα 4-4,5 kw/kg το ξυλο που αναφερεις και εσυ,ετσι θα του εχουν μεινει αυτουνου που αγορασε φετος εναν τονο ξυλα του χρονου 700 κιλα ξερα ξυλα, δηλ. ο τονος τα ξερα του χρονου θα του εχουν κοστισει 150-160 ευρω,βρε αντε να σου βαλω και ενα 10-15% πιο πανω αποδοση που εχει το πελλετ ως καυσιμο και ο λεβητας του απ'οτι το ξυλο αντε πηγαμε στα 180-185 ευρω να μας κοστιζει το να παρουμε τις ιδιες kw με ξυλο απ'οτι με πελλετ (για το καλο,το ακριβο πελλετ που λες και εσυ μιλαω!)!
Ολα τα παραπανω βεβαια ειναι με το ξυλο στα 110 ο τονος οπως ειπα(και φυσικα χωρις κλεψιμο οπως το αναφερα επισης),με 180 στην Αθηνα αστο καλυτερα !
Με 110 το υγρο ξυλο ο τονος(το ξαναλεω που θα καει του χρονου η του παραχρονου!) και με 300 το καλο πελλετ εχουμε μια διαφορα τιμης 120 ευρω χονδρικα λιγοτερα στον τονο για τα ξυλα,για καποιον που καιει 5 τονους πελλετ η τα αντιστοιχα ξυλα την χρονια λοιπον το κερδος με τα ξυλα ειναι 5Χ120=600 ευρω,1500 ευρω με πελλετ και 900 ευρω με το ξυλο την σαιζον ,ακομη αναρωτιεσε γιατι κουβαλαει και ντανιαζει ο κοσμος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107545 από jimopoulos
αν και ειμαστε εκτος θεματος,θα πω την αποψη μου
η οξια στα ιωαννινα κοστιζει(ολοι πουλανε με πανω απο 40% υγρασια)130-140 ο τονος.65 ευρω το κυβικο.
για να παρεις 15% υγρασια απο την οξια θα πρεπει να αγοραασεις 3κυβικα σημερα,για να μεινουν 2 καθαρα(1 τονος) του χρονου...65χ3=195ευρω 1 τονος οξια με 15% υγρασια=4kw/kg
η μπρικετα καθαρη οξια 1 τονος με 6-8% υγρασια(5kw/kg) κοστιζει 240 ευρω
το καθε ειδος εχει τα πλεονεκτηματα του,ο καθενας μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του....
καθε χρονο και μικραινει η διαφορα..

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107547 από tas
Φίλε Valsam, η διαφορά στην τιμή ξύλου (4,2kw/kg με 20% υγρασία) -μπρικέτας (5 kw/kg) είναι 80-90 ευρώ μάξιμουμ.
Κι από την άλλη, πόσοι έχουν τη δυνατότητα να πάρουν ξύλα, που ίσως χρειαστεί όπως λες κι εσύ, να περιμένουν δυο χρόνια πριν τα κάψουν;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107549 από OANNHSEA

Φίλε Valsam, η διαφορά στην τιμή ξύλου (4,2kw/kg με 20% υγρασία) -μπρικέτας (5 kw/kg) είναι 80-90 ευρώ μάξιμουμ.
Κι από την άλλη, πόσοι έχουν τη δυνατότητα να πάρουν ξύλα, που ίσως χρειαστεί όπως λες κι εσύ, να περιμένουν δυο χρόνια πριν τα κάψουν;


Μία μικρή διόρθωση: είναι 4,5 Kw/Kg με 10% υγρασία - με υγρασία 20% πέφτει στα 4,0 Kw/Kg.
Τα νούμερα που γράφω είναι ο μέσος όρος.
Π.χ. το αμπέλι και η ελιά είναι παραπάνω και το πεύκο παρακάτω...

Για να το κάνω πιο λιανά:
Το ξύλο που πουλάνε πάντα έχει υγρασία πάνω από 40%, γιατί αλλιώς δεν κερδίζουν...
Στην Αθήνα πουλάνε το πάνφρεσκο, το οποίο έχει υγρασία πάνω από 50% αναλόγως του είδους, στα 140 ευρώ περίπου.
Αυτό σημαίνει ότι εάν το κάψεις αμέσως παίρνεις μόνο 2,0 Kw/Kg και θέλεις 5 τόνους ξύλα για να αντισταθμίσεις 1000 lt πετρελαίου, γιατί τα νούμερα ισχύος που παραθέτουμε είναι για καύση και όχι για συνολική απόδοση.
Εάν το πετρέλαιο έχει θεωρητική απόδοση 1, η καύση ξύλου έχει κάτω από 0,8%...
(Χώρια το κλέψιμο στο ζύγι...)
Άρα θέλεις 6,25 τόνους ξύλων κατά μέσω όρο για κάθε 1000 lt πετρελαίου!!!
6,25 x 140 ευρώ μας κάνουν 875 ευρώ.
Ένα καλό πελετ κάνει 300 ευρώ ο τόνος, αλλά θέλουμε 2,5 τόνους για κάθε 1000 lt πετρελαίου.

Ποιό είναι λοιπόν το πιο φτηνό;;;


Εάν όμως το αφήσω μία χρονιά για να ξεραθεί, δεν κερδίζω σχεδόν τίποτα...
2,0 Kw/Kg με 50% υγρασία - 1000 κιλά - 140 ευρώ κόστος ο τόνος - 6,25 τόνοι για ισοδύναμο τόνο πετρελαίου = συνολικό κόστος 875 ευρώ.
4,5 Kw/Kg με 10% υγρασία - 600 κιλά - 233,3 ευρώ κόστος ο τόνος - 2,73 τόνοι για ισοδύναμο τόνο πετρελαίου = συνολικό κόστος 637 ευρώ.

Τα μαθηματικά δεν λένε ψέματα...

Εάν τώρα εγώ το βρω πιο φτηνά το ξύλο (π.χ. στα 80 ευρώ ) τότε μόνο είναι πιο φτηνό από το πέλετ.
Με λίγα λόγια είναι απλά γελοίοι όσοι καίνε ξύλα στην Αθήνα με 140 ευρώ τον τόνο και νομίζουν ότι κάνουν οικονομία... :P
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ