Συζήτηση για πώληση καυσόξυλων κατ' όγκον

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106047 από glf
και μη ξεχνάμε ότι και στις παλλετες αμα θέλει σε κλέβει με χάλια στίγμα εσωτερικα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107508 από ippomas
Tελικα πηρα και για φετος τα ξυλα μεσεδες που σου τα πουλανε με το κυβικο και τα πληρωνης με τον τοννο Ελλας το μεγαλειο σου οτι θελουν κανουν αλλα σου δειχνουν αλλα σου κουβαλανε, σε οτι κλιμακα και να τα αγορασης το κλεψιμο ειναι μεσα και μην μου πει καποιος το αντιθετο. Με 110ε τον τοννο τα πληρωσα και φυσικα παρ ολο οτι τα προτεινουν για προσηλεια και τραβηγμενα δεν θελει να εχεις τελειωση πανεπιστημιο για να καταλαβης τι γινετε. Τελος καλο ολα καλα, αφου μας καταντησαν ετσι εχουμε ζηση και χειροτερα μονο μην τα ξαναζησουμε.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107509 από OANNHSEA
Εξηγήστε μου κάτι γιατί μάλλον είναι από άλλο πλανήτη...

Εφόσον έχετε πόσα προβλήματα με τα ξύλα, γιατί δεν αγοράζεται μπριγκέτες ή να βάλετε πέλετ ή ακόμα και αντλία θερμότητας;
Γιατί αυτός ο μαζοχισμός με τα ξύλα;
Σας κλέβουν στην ποσότητα, σας πουλάνε υγρά ξύλα, κάνετε τον κόπο της αρκούδας στην διαχείριση τους και όμως!!! εξακολουθείτε να αγοράζετε ξύλα!!! :woohoo:
Αυτό φτάνει στα όρια του μαζοχισμού!!! B)

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107510 από soureal
Μάλλον γιατί ακόμα και έτσι είναι το πιο φθηνό καύσιμο(ακόμη) φίλε OANNHSEA.

Θέλω να ρωτήσω παλιούς "πολεμιστές" του ξύλου μιας και εγώ ασχολούμαι τον τελευταίο μόλις χρόνο.

Πήρα σε πολύ καλή τιμή (80€ τον τόνο) φρέσκο δρυ κομμένο μόλις 2 ημερών στις αρχές Ιουνίου.

Τα έχω σε σκεπασμένο μέρος (πιλοτή)που κάνει πάντα ένα αεράκι λόγο ενός διαδρόμου που υπάρχει και στενεύει σε κάποιο σημείο η πιλοτή

Τα ξύλα βλέπω σιγά σιγά να σκίζονται μόνα τους και όταν πηγαίνω κοντά ακούγεται ένας συνεχόμενος ήχος "κρακ" σαν να ραγίζει κάτι.

Από ότι ξέρω αυτό είναι σημάδι ότι ξεραίνονται. Πιστεύετε ότι μέχρι τον Νοέμβριο που θα αρχίσει η καύση θα έχω καλό ποσοστό υγρασίας στα ξύλα;
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by soureal.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107511 από valsam

OANNHSEA έγραψε: Εξηγήστε μου κάτι γιατί μάλλον είναι από άλλο πλανήτη...

Εφόσον έχετε πόσα προβλήματα με τα ξύλα, γιατί δεν αγοράζεται μπριγκέτες ή να βάλετε πέλετ ή ακόμα και αντλία θερμότητας;
Γιατί αυτός ο μαζοχισμός με τα ξύλα;
Σας κλέβουν στην ποσότητα, σας πουλάνε υγρά ξύλα, κάνετε τον κόπο της αρκούδας στην διαχείριση τους και όμως!!! εξακολουθείτε να αγοράζετε ξύλα!!! :woohoo:
Αυτό φτάνει στα όρια του μαζοχισμού!!! B)

Φιλε παρε εσυ πελλετ με 300 και 350 ευρω τον τονο και μπριγκετα με 250-300 και ασε εμας να μαζοχιζομαστε!
Εδω Θεσ/νικη ειναι σχεδον βεβαιο οτι το υγρο το ξυλο θα το βρεις να το πουλανε με τον τονο και το στεγνο με το κυβικο ,αν βρει καποιος υγρο ξυλο και δεν εχει σκοπο να το καψει φετος και αν η τιμη του ειναι αυτη που αναφερει ο ippomas δηλ. στα 110 ευρω ο τονος(και φυσικα δεν σε κλεψει στο ζυγη ο ξυλας,γι'αυτο απο πανω του οταν ζυγηζει και ξανα ζυγισμα αδειος!),ουσιαστικα αγοραζει καποιος 700-800 κιλα(οταν θα στεγνωσει του χρονου το ξυλο τοσσο θα ειναι ο τονος)με 110 ευρω καιετσι ο πραγματικος στεγνος τονος θα μας βγει 150- 160 ευρω οταν στεγνωσει,απ' την αλλη τωρα,δηλ. αγορα με το κυβικο, σημερα βρισκει κανεις το στιβαχτο 70 ευρω,καποιος για να παρει εναν τονο θα πρεπει να αγορασει 2,2 κυβικα αρα θα δοσει 154 ευρω αρα ουσιατικα στην ιδια τιμη τα εχουν κανει να βγαινουν ειτε αγορα με τον τονο ειτε αγορα με το στιβαχτο κυβικο,αυτα βεβαια αν ισχυουν οι αναλογια οπως στις παραπανω τιμες που εγραψα, δηλ.ο τονος 110 και το στιβαχτο κυβικο 70!
Τωρα καταλαβες φιλε OANNHSEA γιατι μαζοχιζομαστε?
Αλλο τα 150-160 ευρω ο τονος(πραγματικος!) τα ξυλα και αλλο τα 300-350 του πελλετ και τα 250-300 της μπριγκετας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107518 από OANNHSEA
Τα μαθηματικά λένε άλλα.... :evil:

Το ξύλο με υγρασία 10% έχει κατά μέσο όρο 4,5Kw/Kg...
Το ξύλο με υγρασία 50% έχει κατά μέσο όρο 2 Kw/Kg...
(50% έχει απλά το φρέσκο ξύλο - το άμεσα κομμένο μπορεί να έχει και 60% υγρασία!!!)
Το πετρέλαιο θέρμανσης έχει κατά μέσο όρο 9,85 Kw/Kg...
Το πέλετ έχει κατά μέσο όρο 4,85 Kw/Kg - με αυτό των 250 ευρώ να πέφτει στα 3,5Kw/Kg...

Με λίγα λόγια πληρώνετε 80 με 110 ευρώ τον τόνο για να σας δώσει μόλις την μισή ενέργεια από το κακό πέλετ!!! Κερδίζετε ελάχιστα δουλεύοντας σαν τους Είλωτες για να ντανιάζετε και για να μεταφέρετε τα ξύλα...
Χώρια βέβαια που εάν αγοράσετε το πέλετ το καλοκαίρι θα το πάρετε και σε τιμή στα 250 με 275 ευρώ τον τόνο...
Χώρια ότι σας κλέβουνε ασύστολα στα ξύλα!!!

Δεν μιλάμε για εδώ στην Αθήνα που το ξύλο φτάνει και στα 180 ευρώ ο τόνος και οι γελοίοι πάνε και το αγοράζουν.... :ohmy:
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ