Συζήτηση για πώληση καυσόξυλων κατ' όγκον

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105947 από house
12 selides και παλι δεν βγαζει κανεις ακρη τι και πως λετε !!!!

Δεν αφήνουμε την θεωρία , να μιλήσει κανεις με πραγματικες μετρήσεις ????

Προσωπικα σε ξυλα περσινα , πανω των 12 μηνων .... και σε ασκιστο ξυλο 20 ποντων μετρησαμε υγρασια στο κεντρο 34 % (αφου το σκίσαμε)
σε θετινο θρεσκο 40-43 %

απορώ που μετράτε και που βρίσκετε ξυλα με 25 % υγρασια και κατω ! Εκτος αν ειναι αποθηκευμένα πανω απο 2 χρονια και παλι παίζεται να πέσει στο 20 % !!!

Μενουμε και στο κεντρο της ελλαδας με θερμοκρασιες γαματα 30+ για χαβαλε την εχουμε την "ζεστα" στην λαρισα !!! και ολι μερα τα ξυλα στον ηλιο , οχι σε αποθηκη !


εγω παντος το ειπα και στον λεφ , οτι οταν κανει το μεσημερι 30+ να τα ριχνει λιγο νερο με το πιεστικο , για να σκίσουν, μηπος και βγαλουν την υγρασια ποιο ευκολα απο μεσα τους ! κουφο , αλλα αμα το δεις λογικα , οταν η υγρασια του νερου εξατμιστει γρηγορα , τοτε μπορει να τραβιξει λιγη παραπανω υγρασια απ το ξυλο !!! Ιδομεν στις μετρισεις κατα το χειμωνα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105948 από stergiosbik
Εμ οταν μπαινει ο εγωισμος στην μεση πως να καταλαβει ο αλλος οτι αλλο η θεωρια κ αλλο η πραξη! ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105952 από DOOM_NX
Πολλές μπηχτές πετάς, Στέργιο, και δε μ'αρέσει. Όπως δε σου τη μπαίνω, φρόντισε να μην μου τη μπαίνεις κι εσύ.
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105954 από glf

είχα την ευκαιρία να... παίξω με το υγρασιόμετρο στην τοπική μάντρα με καυσόξυλα.
κάναμε μετρήσεις σε ξύλα που είναι κομμένα και λιάζονται εδώ και 4 μήνες.

ενώ στην όψη φαίνονται ξερά, έχουν ανοίξει στις άκρες κτλ, οι μετρήσεις να τι έδειξαν
στην κάθετη τομή είναι το πιο ξερό σημείο. με το ζόρι μπήκαν οι ακίδες και έδειξε 10-12%
στην μακριά σχισμένη πλευρά οι μετρήσεις ήταν κάπου στο 16-20%

αυτά χωρίς να το έχουμε σκίσει περισσότερο. όπως ήταν ήδη κομμένο και σκισμένο εδώ και μήνες.

το ίδιο κομμάτι λοιπόν το ξανασκίσαμε μια φορά. ε με το που έπιανες το φρέσκο σκίσιμο καταλαβαίνεις ότι έχει υγρασία ενώ και οι ακίδες μπήκαν πιο εύκολα. υγρασία στο κέντρο 45% !!!!

μόνο 3-4 εκατοστά πριν τη... φλούδα η υγρασία είχε πέσει....

το ίδιο δοκιμάσαμε σε 2-3 διαφορετικά κούτσουρα, κόψαμε ένα κορμό σε νέα τομή και ξαναμέτρησα. πάντα εκεί 45-47% στις φρέσκιες τομές.

το πιο κουφό τώρα. είχε και μια μικρή στοίβα από περυσινά ξύλα. είχε μαυρίσει κιόλας το ξύλο.
κατάξερο από έξω, τι να μετρήσω, δεν έμπαινε η ακίδα.
το σκίζουμε και μετράω πάλι στη μέση. 42% !!!!!!!!!!!!!
και ένιωθες την υγρασία..

υπάρχει περίπτωση να είχαν "ρουφήξει" υγρασία από τις πολλές βροχές του προηγούμενου μήνα; μας πέθανε στην Κοζάνη στη βροχή..

αλλιώς καλά λέμε, μέσα δεν στεγνώνουν καθόλου εύκολα..



αυτά έγραψα σε άλλο θέμα. αυτά έγιναν προχθές. και γι'αυτό και έκατσα και ξαναέσκισα τα πιο χοντρά κούτσουρα, για να το βοηθήσω στο στέγνωμα μιας και από αυτά θα κάψω φέτος, τα περυσινά μου είναι λίγα.

αν και σκέφτηκα το εξής. τις μετρήσεις τις έκανα παράλληλα με τα νερά του ξύλου, οπότε το 45% στο κέντρο του κορμού ίσως να ήταν μικρότερο αν έβαζα το οργανάκι κάθετα στα νερά του ξύλου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105965 από stergiosbik

DOOM_NX έγραψε: Πολλές μπηχτές πετάς, Στέργιο, και δε μ'αρέσει. Όπως δε σου τη μπαίνω, φρόντισε να μην μου τη μπαίνεις κι εσύ.


Παναγιωτη αν νομιζεις οτι εσυ υπαρχεις μονο στο φορουμ ευγε.
Εγω μιλουσα γενικα.Αν εσυ το προσλαμβανεις ως μπηχτη λυπαμαι.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105989 από valsam
Ο κουμπαρος αγορασε 5 κυβικα χυδην απο τον προην ξυλεμπορα μου προς 60 ευρω το κυβικο(και για αποδηξη ουτε καν συζητηση φυσικα !) και αφου τα στιβιαξε και τα κυβισε ειναι 3,2 κυβικα τελικα,300 ευρω παρακαλω για 3 και κατι ψιλα κυβικα,αυτο ειναι το θεμα μας!
186 ΕΥΡΩ ΤΑ 3,4 στιβαχτα εγω(μαζι με το κλαρκ που μου τα καβαντζοσε εκει που ηθελα) 300 τα 3,2 ο κουμπαρος και κουβαλησε κιολας!
Αρπαχτη του θανατα και χαρα του Ελληνα ξυλεμπορα η πώληση καυσόξυλων κατ' όγκον!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ