Συζήτηση για πώληση καυσόξυλων κατ' όγκον

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105242 από DOOM_NX
Κι όμως, είναι εύκολο για τα ξύλα να πιάσουν το 15 με φυσικό αερισμό... Εξάλλου οτιδήποτε με υγρασία πάνω από 20% αντεδείκνυται για κάψιμο. Τώρα αν εσύ θες να τα αγοράσεις Σεπτέμβρη και Οκτώβρη να τα κάψεις, ε όχι, δεν θα είναι έτοιμα :)

Από το εγχειρίδιο του CRES:



Ήδη από το πρώτο εξάμηνο και μετά, τα ξύλα αποκτούν υγρασία κάτω του 20%...
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by DOOM_NX.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Στέλιος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105249 από stergiosbik
Αντε παλι με το εγχειριδιο.
Ρε χριστιανε μου εχεις ασχοληθει ποτε με ξυλα;Εχεις εμπειρια;Εχεις παρει ποτε φρεσκοκομμενο ξυλο να το ντανιασεις κ να δεις ποσο ξερο η χλωρο ειναι μετα απο 5-6 μηνες;
Αν εφταναν τα ξυλα σε υγρασια 15% με φυσικο τροπο μεσα σε 6 μηνες τοτε μ@λ@κες ειναι αυτοι με τα εργοστασια πελλετ που χρησιμοποιουν ακομα κ το καλοκαιρι ξηραντηριο για να φτιαξουν το πελλετ;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Στέλιος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105250 από Στέλιος

stergiosbik έγραψε: Αντε παλι με το εγχειριδιο.
Ρε χριστιανε μου εχεις ασχοληθει ποτε με ξυλα;Εχεις εμπειρια;Εχεις παρει ποτε φρεσκοκομμενο ξυλο να το ντανιασεις κ να δεις ποσο ξερο η χλωρο ειναι μετα απο 5-6 μηνες;
Αν εφταναν τα ξυλα σε υγρασια 15% με φυσικο τροπο μεσα σε 6 μηνες τοτε μ@λ@κες ειναι αυτοι με τα εργοστασια πελλετ που χρησιμοποιουν ακομα κ το καλοκαιρι ξηραντηριο για να φτιαξουν το πελλετ;


φαντάζεσαι μια εταιρία πέλετ να περιμένει να ξεραθούν τα ξύλα με φυσικό τρόπο για να φτιάξει πελετ και να το πουλήσει
τι αποθήκες χρειάζεται ; τι ξυλιά πρέπει να δεσμεύσει ; τι χρήματα πρέπει να αφήσει στην άκρη για 6 μήνες;
ενώ με τεχνητή ξήρανση αφενός στοκάρει πολύ λιγότερο πράμα και αφετέρου το φτάνει σε ποσοστά υγρασίας που είναι πολύ δύσκολο να τα πιάσει, με φυσικό τρόπο τουλαχιστον..... σε ενα εξάμηνο
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Στέλιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105262 από DOOM_NX

stergiosbik έγραψε: Αντε παλι με το εγχειριδιο.
Ρε χριστιανε μου εχεις ασχοληθει ποτε με ξυλα;Εχεις εμπειρια;Εχεις παρει ποτε φρεσκοκομμενο ξυλο να το ντανιασεις κ να δεις ποσο ξερο η χλωρο ειναι μετα απο 5-6 μηνες;
Αν εφταναν τα ξυλα σε υγρασια 15% με φυσικο τροπο μεσα σε 6 μηνες τοτε μ@λ@κες ειναι αυτοι με τα εργοστασια πελλετ που χρησιμοποιουν ακομα κ το καλοκαιρι ξηραντηριο για να φτιαξουν το πελλετ;

1ον) Δε γεννήθηκα χθες. Νομίζεις μεγαλώνοντας δεν πρόλαβα την ξυλόσομπα; Νομίζεις ότι δεν κουβάλησα κι εγώ ξύλα μικρός; Άσχετη όμως η ερώτηση που μου κάνεις, γιατί αν δε βάλεις υγρασιόμετρο δεν μπορείς να ξέρεις το νούμερο, ξέρεις απλώς ότι είναι "ξερά".
Οι τύποι, όμως, που έχουν βγάλει το εγχειρίδιο δεν έγραψαν τα νούμερα στην τύχη ξέρεις. Δεν μπορείς να σνομπάρεις έτσι κάθε επιστημονική έρευνα χωρίς να έχεις στοιχεία για το αντίθετο.

2ον) Τα πέλλετ δε γίνονται από πριονίδι υγρασίας 15%, αλλά 3%. ΑΥΤΟ, δεν μπορείς να το πετύχεις χωρίς ξηραντήριο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105264 από kosmidis80
1ον Πριονιδι με 3% υγρασια ΔΕΝ πατιεται στην πρεσα! Η τιμη που ειπε ο Στεργιος ειναι σωστη κατα μεσο ορο βεβαια
2ον Ξυλα για να πεσουν κατω της υγρασιας της ατμοσφαιρας? απλα ξεχαστε το με φυσικο τροπο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105268 από stergiosbik
Το 3% υγρασια για να γινει πελλετ το πριονιδι το διαβασες σε κανενα εγχειριδιο κι αυτο;
Θοδωρε πες τα εσυ γιατι εμενα μαλλιασε η γλωσσα μου. :(

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.117 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ