Συζήτηση για πώληση καυσόξυλων κατ' όγκον

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104985 από valsam
Ας μου εξηγησει καποιος γνωστης ρε παιδια το εξης:
Γιατι συμφωνα με τον παραπανω πινακα αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι και μουσκεμα με 50% υγρασια να ειναι τα ξυλα καρασυμφερει η αγορα με τον τονο!
Αγορασα λεμε π.χ ξυλα με 40% υγρασια τα οποια απ'οτι καταλαβαινω πιανουν ογκο 578 χ.κ.μ στιβαχτα, τα ξυλα αυτα οταν θα φτασουν να εχουν υγρασια 20% θα πιανουν 453 χ.κ.μ,δηλ. τα αγορασα τα ξυλα με το κυβικο και μετα απο 5-6-10 μηνες εχω μεινει με 22% λιγοτερα ξυλα(νερο),αν ειναι ετσι τοτε συμφερει η αγορα με τον τονο γιατι τωρα οι περισοτεροι πωλουν 100 ευρω τον τονο τα υγρα(40% υγρασια)και 50-70 το χυδην η 70-80 το στιβαχτο,δηλ. αγοραζω 1 τονο ξυλα με τον τονο και οταν στεγνωουν το 20% θα εχω δοσει 100 ευρω για 800 κιλα η καλυτερα θα μου εχει κοστισει 125 ευρω ο στεγνος τονος,δηλ. εστω και με 55 ευρω που πηρα εγω ας πουμε το στιβαχτο κυβικο δηλ. 121 ευρω τα 2,2 κυβικα που βγαινει ο στεγνος τονος,μεσα μπαινω με τα μπουνια γιατι αυτα τα 2,2 στην πραγματικοτητα ειναι 1,72 κυβικα(οταν στεγνωουν και συρικνοθουν)αρα τα 2,2 στεγνα κυβικα μου κοστιζουν 157 ευρω!
Ετσι ειναι η κανω καποιο τραγικο λαθος στου υπολογισμους μου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104987 από tas
Κάπως έτσι είναι (χονδρικά).
Ο έμπορος αν στα έφερνε ζυγισμένα, θα φόρτωνε σε 10-15 λεπτά. Αν πρέπει να τα βάλει σε παλέτα, χρειάζεται κάποιες ώρες και ανεβαίνει το εργατικό κόστος.
Ως πελάτης, αν ήταν με τον τόνο, θα είχες το χαμαλίκι, αφού θα τα έκανε ανατροπή και θα έπρεπε να τα στοιβάξεις.
Σε παλέτα, πίνεις καφεδάκι και γλυτώνεις τη γυμναστική. Επιλέγεις δηλαδή αν το έξτρα κόστος που λες, αξίζει για να αποφύγεις την ταλαιπωρία.
Ασε που έχει απαγορευτεί η πώληση κατά βάρος... :sick:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105000 από Savvas
Ναι κάνεις ένα λάθος στον υπολογισμό. Η συρίκνωση που αναφέρεις του χωρικού κυβικού μέτρου δεν είναι άξια αναφοράς.
Έτσι αν με 40% υγρασία αγοράσεις 1.000kgr ξύλα τότε όταν φτάσουν στο 20% θα έχεις 800kgr ξύλου κατάλληλου για καύση
Αν αγοράσεις 2,2 χ.κ.μ. τότε όταν αυτά χάσουν το 20% της υγρασίας τους, θα έχεις ΠΑΛΙ σχεδόν 2,2 χ.κ.μ. (και όχι 1,72) ξύλου κατάλληλου για καύση
(το λάθος που κάνεις είναι ότι η συρίκνωση λογω αφυδάτωσης είναι αμελητέα σε σχέση με τα υπάρχοντα κενά του στοιβαχτού.
Τέλος λάβε υπόψη σου ότι 20% απώλεια βάρους λόγω εξάτμισης νερού, δε σημαίνει και 20% μεταβολής του όγκου -στο συμπαγές κυβικό, στο χωρικό είναι ακόμα λιγότερο άξιο αναφοράς- καθώς το ειδικό βάρος του απολύτως ξερού ξύλου, είναι σημαντικά μικρότερο απο του νερού. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105006 από valsam

Savvas έγραψε: Ναι κάνεις ένα λάθος στον υπολογισμό. Η συρίκνωση που αναφέρεις του χωρικού κυβικού μέτρου δεν είναι άξια αναφοράς.
Έτσι αν με 40% υγρασία αγοράσεις 1.000kgr ξύλα τότε όταν φτάσουν στο 20% θα έχεις 800kgr ξύλου κατάλληλου για καύση
Αν αγοράσεις 2,2 χ.κ.μ. τότε όταν αυτά χάσουν το 20% της υγρασίας τους, θα έχεις ΠΑΛΙ σχεδόν 2,2 χ.κ.μ. (και όχι 1,72) ξύλου κατάλληλου για καύση
(το λάθος που κάνεις είναι ότι η συρίκνωση λογω αφυδάτωσης είναι αμελητέα σε σχέση με τα υπάρχοντα κενά του στοιβαχτού.
Τέλος λάβε υπόψη σου ότι 20% απώλεια βάρους λόγω εξάτμισης νερού, δε σημαίνει και 20% μεταβολής του όγκου -στο συμπαγές κυβικό, στο χωρικό είναι ακόμα λιγότερο άξιο αναφοράς- καθώς το ειδικό βάρος του απολύτως ξερού ξύλου, είναι σημαντικά μικρότερο απο του νερού. ;)

Γιάυτο που λες εισαι σιγουρος φιλε δηλ. για την συρίκνωση λογω αφυδάτωσης οτι είναι αμελητέα ,γιατι εγω τις παλετες μου μερα με την μερα τις βλεπω να ξεξουφιαζουν,εχουν καθισει δηλ. παρα πολυ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105010 από tas
Ακόμη κι αν ο όγκος δεν μειώνεται σε μεγάλο βαθμό, η απώλεια βάρους είναι δεδομένη.
Και το πόσα ξύλα θα χρειαστείς τελικά, μπορεί να υπολογιστεί μόνο κατά βάρος, αφού με αυτόν τον τρόπο μετρούν την κατανάλωση οι κατασκευαστές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105013 από stergiosbik
Τι ειναι ρε παιδια τα ξυλα;Μπαλονια να αυξομειωνουν τον ογκο τους αναλογα με το ποσοστο νερου που εχουν;
Ελαχιστη διαφορα στον ογκο εχουν τα ξυλα ειτε ειναι υγρα,ειτε ξερα. ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ