Τα νέα των Καυσόξυλων

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36101 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Τα νέα των Καυσόξυλων
Αφού είναι πεταμένα σε κάδους κλπ, δεν σε εμποδίζει κανείς να τα μαζέψεις. Τις κολώνες της ΔΕΗ να τις αφήσεις ήσυχες, γιατί έχουν υποστεί επεξεργασία με βαριά χημικά (χρώμια κλπ) και είναι άκρως ρυπογόνες και επικίνδυνες για την δημόσια υγεία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36113 από Yiomato Tasaki
Απαντήθηκε από Yiomato Tasaki στο θέμα Απ: Τα νέα των Καυσόξυλων
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Ξέρει κανένας τι παίζει με τη μεταφορά καυσοξύλων; Ας πούμε ότι είμαι Χαλκιδική και έχω βρεί/κόψει κάποια ξύλα όπως αυτά που αναφέρω παραπάνω. Θα έχω πρόβλημα αν τα μεταφέρω Θεσσαλονίκη με το Ι.Χ.;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36146 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Τα νέα των Καυσόξυλων

Yiomato Tasaki έγραψε: Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Ξέρει κανένας τι παίζει με τη μεταφορά καυσοξύλων; Ας πούμε ότι είμαι Χαλκιδική και έχω βρεί/κόψει κάποια ξύλα όπως αυτά που αναφέρω παραπάνω. Θα έχω πρόβλημα αν τα μεταφέρω Θεσσαλονίκη με το Ι.Χ.;


Καταρχήν καλωσήρθες στο φόρουμ!

Ωραίο nickname, τι σημαίνει, καπνιστής στα Γιαπωνέζικα? :P


Θα σου πω 2 πράγματα χοντρά - χοντρά, χωρίς να μπορώ να σε κατατοπίσω απόλυτα, για να πάρεις μια ιδέα:

Αν είναι εμφανές ότι πρόκειται για ξυλεία προερχόμενη πχ από παλέτες και όχι προϊόντα υλοτομίας, εννοείται πως δεν τρέχει τίποτα.

Αν φαίνονται όμως ως προϊόντα υλοτομίας, είναι εν μέρει λιγάκι μπέρδεμα.

Είχα ρωτήσει και εγώ δασικό πριν από λίγο καιρό και μου είχε πει πως ότι είναι ξερό μπορείς να το κόψεις χωρίς άδεια, οπουδήποτε, αλλά μπορείς να το μεταφέρεις μόνο εντός της ίδιας περιοχής, στην οποία είναι το σπίτι σου. Μπορείς λοιπόν θεωρητικά να πας σε άλλη περιοχή και να κόψεις ξερά, πχ Χαλκιδική από Θεσσαλονίκη που μένεις, αλλά απαγορεύεται να τα μεταφέρεις Θεσσαλονίκη, μόνο Χαλκιδική και μάλιστα κοντά στον τόπο υλοτομίας.

Οπότε για να το προσαρμόσουμε στην περίπτωσή σου, άντε να πέσεις σε έλεγχο από κανένα τυπικό και να πρέπει να τον πείσεις ότι τα βρήκες πεταμένα και δεν τα έκοψες (υποτιθέμενη νόμιμη υλοτομία και παράνομη μεταφορά...).


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36152 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Τα νέα των Καυσόξυλων
Έχω εξοχικό στην Χαλκιδική και τα φέρνω λίγα λίγα στο σπίτι μου στην Θεσσαλονίκη θα πει και δεν μπορούν να του κάνουν τίποτα. Φαντάζομαι μιλάμε για κάνα τρέιλερ ξύλα, όχι για τριαξονικό...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36159 από Yiomato Tasaki
Απαντήθηκε από Yiomato Tasaki στο θέμα Απ: Τα νέα των Καυσόξυλων

GT έγραψε: Καταρχήν καλωσήρθες στο φόρουμ!

Ωραίο nickname, τι σημαίνει, καπνιστής στα Γιαπωνέζικα? :P


Καλως σας βρήκα. Σας διαβάζω αρκετό καιρό και αποφάσισα να γραφτώ.

GT έγραψε: Θα σου πω 2 πράγματα χοντρά - χοντρά, χωρίς να μπορώ να σε κατατοπίσω απόλυτα, για να πάρεις μια ιδέα:

Αν είναι εμφανές ότι πρόκειται για ξυλεία προερχόμενη πχ από παλέτες και όχι προϊόντα υλοτομίας, εννοείται πως δεν τρέχει τίποτα.


Λογικό.

GT έγραψε: Αν φαίνονται όμως ως προϊόντα υλοτομίας, είναι εν μέρει λιγάκι μπέρδεμα.

Είχα ρωτήσει και εγώ δασικό πριν από λίγο καιρό και μου είχε πει πως ότι είναι ξερό μπορείς να το κόψεις χωρίς άδεια, οπουδήποτε, αλλά μπορείς να το μεταφέρεις μόνο εντός της ίδιας περιοχής, στην οποία είναι το σπίτι σου. Μπορείς λοιπόν θεωρητικά να πας σε άλλη περιοχή και να κόψεις ξερά, πχ Χαλκιδική από Θεσσαλονίκη που μένεις, αλλά απαγορεύεται να τα μεταφέρεις Θεσσαλονίκη, μόνο Χαλκιδική και μάλιστα κοντά στον τόπο υλοτομίας.

Οπότε για να το προσαρμόσουμε στην περίπτωσή σου, άντε να πέσεις σε έλεγχο από κανένα τυπικό και να πρέπει να τον πείσεις ότι τα βρήκες πεταμένα και δεν τα έκοψες (υποτιθέμενη νόμιμη υλοτομία και παράνομη μεταφορά...).



Αυτό είναι το πρόβλημα. Ας πούμε ότι έχω δυό δέντρα στην αυλή μου στη Χαλκιδική που θέλω να τα κόψω. Δεν μπορώ μετά να μεταφέρω τα ξύλα στη Θεσσαλονίκη;

Asteris έγραψε: Έχω εξοχικό στην Χαλκιδική και τα φέρνω λίγα λίγα στο σπίτι μου στην Θεσσαλονίκη θα πει και δεν μπορούν να του κάνουν τίποτα. Φαντάζομαι μιλάμε για κάνα τρέιλερ ξύλα, όχι για τριαξονικό...


Ούτε καν τρέιλερ, στο πόρτ μπαγκάζ του ΙΧ τα βάζω, 100-200 κιλά κατά περίπτωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36160 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Τα νέα των Καυσόξυλων
Ε, τι συζητάμε τότε, πιό πιθανό είναι να πιάσεις το τζόκερ, παρά να σου κάνει έλεγχο μικτό κλιμάκιο σε ιδιωτικό αυτοκίνητο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ