Αναζήτηση φίλτρου σόμπας πριν το βάψιμο

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84514 από theoilia
Ρόλο παίζει και ο προσανατολισμός του μπαλκονιού

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84523 από dimlyk
προς το παρον μονο πιστοποιημενο εχω καψει ...
αν αυτο εχει διαφορα και ποση δεν το ξερω ,,,η καυση σιγουρα εχει
αλλα καυση χωρις ξυλου χωρις στερεα στην καμιναδα δεν νοειται
κι οποιος θελει να δει τον καπνο ,,,μπορει μ ενα φακο :)
αυτα μεταξυ μας ομως :P


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84620 από γιαννης-δραμα
Δεν υπαρχει συσκευη καυσης βιομαζας που να μην βγαζει μικροσωματιδια(ppm),εξαλου για να παρουν πιστοποιηση αν δε κανω λαθος εχουν και ποσα ppm βγαζει η καθε συσκευη και πανω απο ενα οριο(δεν ξερω ποσο ειναι αλλα καποτε στο αλλο φορουμ ειχε αναλυθει αυτο με τα ppm)δεν περνανε τα τεστ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84694 από DOOM_NX
ppm = parts per million = 1/1.000.000

particles ή particulate matter (PM) = σωματίδια

Για να είναι νόμιμο ένα μηχάνημα θα πρέπει η συγκέντρωση των σωματιδίων στα καυσαέρια να είναι κάτω από 150 mg/m3 σε κανονική λειτουργία.

Ο εγκαταστάτης οφείλει να παρέχει τη σχετική βεβαίωση με κάθε λέβητα που πουλάει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84697 από DOOM_NX

dimlyk έγραψε: προς το παρον μονο πιστοποιημενο εχω καψει ...
αν αυτο εχει διαφορα και ποση δεν το ξερω ,,,η καυση σιγουρα εχει
αλλα καυση χωρις ξυλου χωρις στερεα στην καμιναδα δεν νοειται
κι οποιος θελει να δει τον καπνο ,,,μπορει μ ενα φακο :)
αυτα μεταξυ μας ομως :P

Δηλαδή εσύ βλέπεις καπνό στην καμινάδα; Και με φακό; Εγώ μόνο κατά το άναμα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92987 από andreas72

ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 έγραψε: Δουλευω σχεδον τωρα τρεις μηνες τη σομπα viviana μονο με σχεδον 1μ οριζοντιο τμημα σωληνα και μετα κατευθειαν σε αυτοσχεδιο φιλτρο νερου κατω στο μπαλκονι.Η σομπα δουλευει τελεια χωρις ποτε αλαρμ ,καθολου καπνα στο μπαλκονι κατω ,τιποτε στο ταβανι πανω,κανενα ιχνος σε μαυριλα πουθενα στους τοιχους.Η γυναικα απλωνει ρουχα στο μπαλκονι καθημερινα δεν μυριζουν το παραμικρο και δεν εχουν ιχνος καπνας.Το μπαλκονι κατω ειναι τελειως πεντακαθαρο για μηνες και δεν υπαρχει κανενα προβλημα τουλαχιστον μεχρι τωρα στη σομπα.
Κοστος φιλτρου:τενεκες απο τυρι φετα 0€,μια βρυση στο κατω μερος του τενεκε για αδειασμα 5€ και ενα βαψιμο για να ειναι οπτικα στο χρωμα του τοιχου με σπρει3€.Ησυχαζεις για ολα.Βαζεις και απορρυπαντικο μεσα στο νερου ή κυβους πλυντηριου και μοσχοβολαει ο τοπος .......Συμπληρωνω μια φορα την εβδομαδα νερο με ενα μπουκαλι νερου που εχω μεσα και απορρυπαντικο ενα μπουκαλι την εβδομαδα το πολυ.
Αστε τις καμιναδες μην αχγωνεστε για ακριβα φιλτρα ,εκτος αν σας περισσευουν βαλτε τα σιγουρα ειναι καλυτερα.Με αυτο που προτεινω εγω θα γλιτωσετε και τη λερωμενη φατσα του σπιτιου και τη γκρινια της γυναικας για τις σταχτες και τα περιεργα βλεμματα των γειτονων.
Αυτο το φιλτρο δεν ατμιζει δε γουργουριζει δε λερωνει και ειναι τζαμπα.
Αφου αναγκαστηκαμε οι περισσοτεροι να διαβασουμε ξανα οπως στο πανεπιστημιο για να μαθουμε τη σομπα πελλετ(μια ηλετρονικη ξυλοσομπα)και ακουσαμε οτι μπορεις να φανταστεις γυρω απο το πελλετ και περασαμε βραδιες διαβαζοντας φορουμ και ψαχνοντας στο google ας ηρεμησουμε και ας απολαυσουμε τη γλυκεια θαλπωρη που μας προσφερει, με ευκολες δοκιμασμενες απο μελη και απλες -φθηνες λυσεις.Αρκετα πληρωσαμε για την αγορα της.Καλησπερα απο Γιαννενα.

.
ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 να είσαι καλά βρε παλικάρι, διάβασα αυτά που έγραψες πριν αρκετό καιρό, και το έκανα και εγώ, μπορώ να πω ότι ΜΕ έσωσες, κόστος ούτε 25!! ( σε ευχαριστώ )

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ