Αγορά υδραυλικής ξυλόσομπας...

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41921 από giorgos3924
Απαντήθηκε από giorgos3924 στο θέμα Αγορά υδραυλικής ξυλόσομπας...
Φυσικά! Γιαυτό ψάχνω ένα καλό κατάστημα με έμπειρους τεχνίτες.
Αλλίως χτυπούσα μία και απ το ebay (που λέει ο λόγος)! :lol:

Και δεν ψάχνω μια απλή σόμπα, αλλά ξυλόσομπα νερού. Σόμπα-λέβητα δηλαδή.

Σε έναν που ρώτησα μου είπε πως η σόμπα συνδέεται σε κλειστό κύκλωμα.
1200 ευρώ μόνο η σόμπα.

Ο ξυλολέβητας σίγουρα κάνει καλύτερη δουλειά (μεγαλύτερη απόδοση) αλλά με τη ξυλόσομπα νερού μην ξεχνάμε ότι καταργούμε ένα σώμα. γιατί το δωμάτιο θα ζεσταίνεται από την παρουσία της σόμπας.
Πχ σαλοκουζίνα (ο μεγαλύτερος χώρος).
Ε μετά δεν θα μπορέσουμε να ζεστάνουμε 3 δώματια + μπάνιο με το νερό της σόμπας;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giorgos3924.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41922 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Αγορά υδραυλικής ξυλόσομπας...
Νικο τα λιγα λιτρα που σημειωνεις εχεις δικιο!

Αλλά η σομπα εχει και ακτινοβολια που στους λεβητες δεν υπαρχει. Αν λοιπον η σομπα μπει σε εναν ενιαιο χωρο πχ σαλονι τοτε ανετα κοβεις απο εκει τα τριγυρω σωματα και σε καλυπτει χαλαρα η σομπιτσα.

Αν μιλαμε για μεζονετα ομως, εγω ειμαι καθετα αρνητικος στην επιλογη της σομπας!!! Βασει εμπειριας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41924 από giorgos3924
Απαντήθηκε από giorgos3924 στο θέμα Αγορά υδραυλικής ξυλόσομπας...

kosmidis80 έγραψε: Νικο τα λιγα λιτρα που σημειωνεις εχεις δικιο!

Αλλά η σομπα εχει και ακτινοβολια που στους λεβητες δεν υπαρχει. Αν λοιπον η σομπα μπει σε εναν ενιαιο χωρο πχ σαλονι τοτε ανετα κοβεις απο εκει τα τριγυρω σωματα και σε καλυπτει χαλαρα η σομπιτσα.

Αν μιλαμε για μεζονετα ομως, εγω ειμαι καθετα αρνητικος στην επιλογη της σομπας!!! Βασει εμπειριας

Σωστά!
Ένα πάτωμα είναι. Και η σόμπα αν θα μπεί θα μπεί σε ενιαίο χώρο σαλοκουζίνα. Εκεί υπάρχουν 3 σώματα + τζάκι (το τζάκι δεν θα καίει).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41925 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Αγορά υδραυλικής ξυλόσομπας...

giorgos3924 έγραψε: Φυσικά! Γιαυτό ψάχνω ένα καλό κατάστημα με έμπειρους τεχνίτες.
Αλλίως χτυπούσα μία και απ το ebay (που λέει ο λόγος)! :lol:

Και δεν ψάχνω μια απλή σόμπα, αλλά ξυλόσομπα νερού. Σόμπα-λέβητα δηλαδή.

Σε έναν που ρώτησα μου είπε πως η σόμπα συνδέεται σε κλειστό κύκλωμα.
1200 ευρώ μόνο η σόμπα.



Σε τι σομπα αναφερεται ο κυριος? Γιατι αν σου μιλαει για Βουλγαρες ή Ελληνικες οι τιμες ειναι πολυ πιο κατω! Με αυτα τα λεφτα αγοραζεις αεροθερμη πελλετ!

Το ανοιχτο ή κλειστο κύκλωμα θα το δεις με τον εγκαταστατη σου. Γενικα αν σε βολευει το σπιτι για ανοιχτο, να το προτιμησεις!


Ενα αλλο θεμα που θελω να βαλω και κανεις απο τους νεους στον χωρο δεν σκεπτονται :

τι ακριβως σκοπευεις να καψεις στην σομπα? Ξύλα? που θα βρεις τωρα ξυλα να καιγονται? σε τι τιμη αν θα βρεις ξηραντηριου, το εψαξες? Αν θα καψεις μπρικετα, επισης εψαξες τιμες?

Μηπως τελικα σε περιπτωσεις οπως την δικια σου συμφερει καλυτερα μια πελλετοσομπα? Εκει δεν θα εχεις κοστος εγκαταστασης, θα την ρυθμιζεις να δουλευει οπως θελεις, δεν θα εχεις βρωμια, οχι τοσο αναγκη να στοκαρεις μεγαλες ποσοτητες καυσιμου κα.

Βεβαια αν βολευει και η διαρυθμιση του σπιτιου ολα αυτα,ε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41927 από giorgos3924
Απαντήθηκε από giorgos3924 στο θέμα Αγορά υδραυλικής ξυλόσομπας...

kosmidis80 έγραψε: Σε τι σομπα αναφερεται ο κυριος? Γιατι αν σου μιλαει για Βουλγαρες ή Ελληνικες οι τιμες ειναι πολυ πιο κατω! Με αυτα τα λεφτα αγοραζεις αεροθερμη πελλετ!

Το ανοιχτο ή κλειστο κύκλωμα θα το δεις με τον εγκαταστατη σου. Γενικα αν σε βολευει το σπιτι για ανοιχτο, να το προτιμησεις!


Ενα αλλο θεμα που θελω να βαλω και κανεις απο τους νεους στον χωρο δεν σκεπτονται :

τι ακριβως σκοπευεις να καψεις στην σομπα? Ξύλα? που θα βρεις τωρα ξυλα να καιγονται? σε τι τιμη αν θα βρεις ξηραντηριου, το εψαξες? Αν θα καψεις μπρικετα, επισης εψαξες τιμες?

Μηπως τελικα σε περιπτωσεις οπως την δικια σου συμφερει καλυτερα μια πελλετοσομπα? Εκει δεν θα εχεις κοστος εγκαταστασης, θα την ρυθμιζεις να δουλευει οπως θελεις, δεν θα εχεις βρωμια, οχι τοσο αναγκη να στοκαρεις μεγαλες ποσοτητες καυσιμου κα.

Βεβαια αν βολευει και η διαρυθμιση του σπιτιου ολα αυτα,ε!

Έχω είδη 10 τόνους ξύλα. Το τζάκι έχει φάει λίγο. 9,5+ τόνοι έχουν μείνει σίγουρα!

Η σόμπα που είδα ήταν τσέχικη. Θα ψάξω να την βρώ και θα την ποστάρω.
Το αν είναι καλύτερο το ανοιχτό ή το κλειστό κύκλωμα δεν το γνωρίζω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41935 από giorgos3924
Απαντήθηκε από giorgos3924 στο θέμα Αγορά υδραυλικής ξυλόσομπας...
Η τσέχικη σόμπα με τα 1200 ευρώ ήταν αυτή
hsflamingo.trustpass.alibaba.com/product...th_water_jacket.html

Ο λέβητας πετρελαίου δεν ξέρω πόσα kW είναι.
Αλλα Καίει γύρω στα 360-370 λίτρα το μήνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ