Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8799 από foxsat
Ηρθαν οι σποροι απο Αμερικη.
Θα φυτεψω μερικους σε γλαστρακια και θα τους βαλω πανω απο τα ντουλαπια της κουζινας που εχουμε και ζεστη.
mastora τι λες? ειναι σωστο αυτο που σκεφτομαι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8809 από mastoras
Kαλημέρα.

Οι σπόροι από ότι διάβασα θέλουν φως, και αδιάφορο η ζέστη.

Και μην ξεχάσεις την επιφανειακή σπορά.

Καλή τύχη ! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8814 από kakos

mastoras έγραψε: 80 στρέμματα ? :ohmy: .....και κάθονται :ohmy:

Εμείς έχουμε 5 στρέμματα και κάνουμε όνειρα για το μέλλον αγαπητέ μου :)

Η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται στην αρχή ένα γερό σκούντημα, χίλιες γυμνόριζες ανά στρέμμα κοστίζουν. Βάλε και τα εργατικά για τρύπες, κοπριά, φύτεμα κτλ.....και λίγο νεράκι μόνο τον πρώτο χρόνο.

Αλλά μετά από 5 χρόνια έχεις το δικό σου δάσος, που όσο κόβεις αυτό φυτρώνει όλο και περισσότερο, και στήνονται στην ουρά οι αγοραστές, απεσταλμένοι από εργοστάσια στην Βουλγαρία που επεξεργάζονται αυτό το ξύλο, για να στο αγοράσουν. :)

Για ψάξτε.



Θα μπορουσες να μου δωσεις μια ταξη μεγεθους του κοστους ανα στρεμα μια και το εχεις επιχειρησει.;
;

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8817 από mastoras
Τώρα το επιχειρώ ........ :cheer:

Πάντως στο 1 στρέμμα φυτεύουμε 80-100 δένδρα....λάθος που έγραψα πιο επάνω χίλια δενδρα το στρέμμα. :blush:

Η τιμή του δένδρου σε γυμνόριζα 50 εκατοστα είναι 2,5ευρώ αλλά μόνο σε ποσότητα άνω των 100τεμαχ. και παραγγελία από τον Αντεμισάρη στην Αθήνα.

Εγώ αγόρασα σε γλαστράκι δένδρο ύψους 1μ και πλήρωσα 5 ευρώ το ένα, από φυτώριο στην Ορμύλια.

Τρύπες, κοπριά, και εργατικά φύτεψης δεν γνωρίζω, γιατί θα τα φτιάξω μόνος μου. :)
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8847 από XAALAARAA

mastoras έγραψε: Τώρα το επιχειρώ ........ :cheer:

Πάντως στο 1 στρέμμα φυτεύουμε 80-100 δένδρα....λάθος που έγραψα πιο επάνω χίλια δενδρα το στρέμμα. :blush:

Η τιμή του δένδρου σε γυμνόριζα 50 εκατοστα είναι 2,5ευρώ αλλά μόνο σε ποσότητα άνω των 100τεμαχ. και παραγγελία από τον Αντεμισάρη στην Αθήνα.

Εγώ αγόρασα σε γλαστράκι δένδρο ύψους 1μ και πλήρωσα 5 ευρώ το ένα, από φυτώριο στην Ορμύλια.

Τρύπες, κοπριά, και εργατικά φύτεψης δεν γνωρίζω, γιατί θα τα φτιάξω μόνος μου. :)


Μάστορα μήπως παίζει και καμιά καλή επιδότηση ?
1 στρέμμα τι ποσότητα ξυλείας σου δίνει κάθε χρόνο και από πιο έτος και μετά?

Όταν καλλιεργείται για βιομάζα με σχεδιάγραμμα 2x0,5 μ. ή 1x1 μ., σε ένα στρέμμα φυτεύονται 1000 τεμ.


paulownia.bg/el/fytefsi-tis-paoulovnias.html

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by XAALAARAA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8905 από mastoras
Οτι ξέρω το έμαθα από το διαδίκτυο....... :)

Το δένδρο είναι Κινέζικο, αλλιώς το λένε διαβολόδεντρο. Αναπτύσσεται ταχύτατα, γίνεται 10-15 μέτρα βγάζει άφθονη ξυλεία, και όσο κόβεις αυτό ξαναπετάει αμέσως.

Οι ρίζες πάνε πολύ βαθιά, και δεν φυτεύεται ποτέ δίπλα σε σπίτι.

Πάντως είναι πανάκριβο σαν εμπορεύσιμη ξυλεία, για συγκεκριμένες κατασκευές. Οι έμποροι των εργοστασίων των κατασκευών αυτών, με συμφωνητικό σου προαγοράζουν την ξυλεία που θα παράγεις όπως θα σου υποδείξουν.

Γιατί με άλλο τρόπο κλαδεύεις όταν προορίζεται για καύσιμη ύλη, και άλλο τρόπο όταν πάει για φέρετρο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ