Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18601 από mastoras

kosmidis80 έγραψε: το κακο στην παουλοβνια ειναι οτι εχει πολυ μικρό και ελαφρύ σπόρο, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα οι σπόροι να μαζεύονται ολοι ή οι περισσοτεροι σε ένα μερος με το ποτισμα, ακομη και με πολυ προσεκτικό πότισμα. Δεν εχω κατα νου κανα κολπο να το αποφυγω αυτο.


Αν και δεν κατάφερα να βγάλω φυτό απο σπόρο, αυτό που ξέρω είναι ότι τους σπόρους και τα φυντάνια της παουλόβνιας τα ποτίζουμε με ψεκαστήρα, και όχι με άλλο τρόπο. Έτσι δεν θα μετακινούνται οι σπόροι απο την θέση τους, ούτε θα ζορίζουμε τα φυντάνια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18602 από mastoras

mourgos έγραψε: Ρε παιδιά, τωρα διαβάζω γι αυτο το δέντρο. Ξέρει κανένας τι ριζικό σύστημα έχει? έχω κήπο στο σπίτι και θα ήθελα να βάλω για σκιά. Χρειαζεται να ειναι μακριά απο αλλα δεντρα. Έχει κάποια ιδιαιτερότητα που πρέπει να πρόσεξω? βλέπω οτι το πάτε και επαγγελματικά. Δεν ειναι κακή ιδέα.


Το ριζικό σύστημα της Παουλόβνιας είναι βαθιά στο έδαφος ψάχνοντας οι ρίζες να βρούνε νερό. Πρέπει να αποφεύγεται να φυτεύεται κοντά στο σπίτι η και σε οιαδήποτε οικοδομική κατασκευή που έχει θεμέλια, υπόγειο κτλ.

Κοντά η μακρυά από άλλα δένδρα δεν πρέπει να παίζει ιδιαίτερο ρόλο. Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι όταν κάποια στιγμή αποφασίσεις ότι δεν το θέλεις να υπάρχει το δένδρο στον κήπο σου, αυτό δεν θα φεύγει με τίποτα.......εξ ου και διαβολόδενδρο.

Το επαγγελματικά .......άστο καλύτερα. Μετά απο 5 χρόνια απο σήμερα το ξανασυζητάμε :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18604 από kosmidis80

mastoras έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: το κακο στην παουλοβνια ειναι οτι εχει πολυ μικρό και ελαφρύ σπόρο, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα οι σπόροι να μαζεύονται ολοι ή οι περισσοτεροι σε ένα μερος με το ποτισμα, ακομη και με πολυ προσεκτικό πότισμα. Δεν εχω κατα νου κανα κολπο να το αποφυγω αυτο.


Αν και δεν κατάφερα να βγάλω φυτό απο σπόρο, αυτό που ξέρω είναι ότι τους σπόρους και τα φυντάνια της παουλόβνιας τα ποτίζουμε με ψεκαστήρα, και όχι με άλλο τρόπο. Έτσι δεν θα μετακινούνται οι σπόροι απο την θέση τους, ούτε θα ζορίζουμε τα φυντάνια.


Μαστορα ετσι τα ποτιζα και τα ποτιζω, αλλα παλι οι σποροι συγκεντρωνονται σε σημεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18607 από kosmidis80

mourgos έγραψε: Ρε παιδιά, τωρα διαβάζω γι αυτο το δέντρο. Ξέρει κανένας τι ριζικό σύστημα έχει? έχω κήπο στο σπίτι και θα ήθελα να βάλω για σκιά. Χρειαζεται να ειναι μακριά απο αλλα δεντρα. Έχει κάποια ιδιαιτερότητα που πρέπει να πρόσεξω? βλέπω οτι το πάτε και επαγγελματικά. Δεν ειναι κακή ιδέα.



Οπως ειπε και ο παραπανω, απλα μακρια απο το σπιτι και οποια αλλη δομικη κατασκευη βαλε την παουλοβνια και δεν θα εχεις προβλημα! Επαγγελματικα, μπα εγω τουλαχιστον οχι, χαβαλε κανω και θα ηθελα να εχω ενα προσωπικο δασακι να την αραζω! Τωρα αν γλυτωνω και κανα 2-3 τονους ξυλα τον χρονο δεν θα λεγα και οχι...

Απλα σε χωραφι, μην υπολογιζεται οτι θα ειναι ευκολο στην αρχη! Οπως μας λεει και ο Μαστορας τα δεντρακια θελουν νερο, αρκετο νερο. Το βλεπω και εγω και στις γλαστρες, τα μεγαλα αν τα αφησω αποτιστα κατευθειαν μαραζωνουν πχ χτες δεν ποτισα και σημερα το πρωι η μια ειχε μαραζωσει τα επανω φυλλα της, οποτε πρωι πρωι την ποτισα και επανηλθε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18620 από mastoras
Αχχχχχχχ ......δασάκι. Ισκιος, αιώρα, τσίπουρο, ξάπλα τώρα στις τρελλες ζέστες του καλοκαιριού.



Τζάμπα κλιματιστικό, όποιος καταφέρει να σηκώσει τέτοιο ιδιωτικό δασάκι.



Παχιά φύλλα το καλοκαίρι, μυρωδάτα λουλούδια το φθινόπωρο, και έαν δεν σας αρέσουν οι ομορφιές της φύσης......το κόβεται και το ρίχνεται στην σόμπα. Και την άλλη χρονιά, τσούπ ξαναφύτρωσε και πάλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18621 από poll
Ασχολούμαι για πρώτη φορά με την Paulownia Tomentosa

πρώτη μου σπορά μετά από 7 μέρες φάνηκαν τα πρώτα αποτελέσματα ( φυτά )
Το πότισμα το κανό γεμίζοντας το κυπελλάκι ανά 4 μέρες περίπου μόνο την πρώτη φορά πότισα το χώμα πριν βάλλω τους σπόρους

Μερικές foto






Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.186 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ