Παουλόβνια (Paulownia): το δένδρο του μέλλοντος!

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18494 από kosmidis80

gatos20vt έγραψε: πότε γίνεται η μεταφύτευση σε μεγάλη γλάστρα? έριξα σπόρους σε μια ζαρντινιέρα και έχει γεμίσει παουλοβνιάκια...
πρέπει να προσέξω κάτι??


Ναι πρεπει να προσεξεις!

Και δυστυχως το εμαθα με τον ασχημο και παλι τροπο!

Παιδια χιλια συγνωμη, αλλα μην υπολογιζεται σε συνολο τα δεντρα που υποσχεθηκα, οχι τουλαχιστον τωρα.
Δυστυχως το Σαββατο καναμε χοντρη μαλ@κια και χωρισαμε τα μεγαλωμενα φυτά σε κουπακια, όμως ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΑΚΟΜΑ! Το ριζικο τους συστημα δεν ηταν ακομα δυνατο για χωρισμα και μεταφυτευση --->

Αποτελεσμα να χασω τα 2/3 των φυτων την επομένη! Ειχα βγαλει 80-90 φυτα και αυτήν την στιγμη 30 να είναι δύσκολο τα βλεπω.

Το μονο που με κρατησε να μην τα πεταξω ολα απο τα νευρα εκεινη την μερα ήταν η καινουργια σπορα και τα μικρα που έχουν ήδη βγει. Αυτα θα τα αφησω να παρουν κανα 5-6 εκατοστα υψος και μετα η μεταφυτευση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18507 από mastoras
Με λύπη μου διαπιστώνω ότι οι Παουλόβνιες χρειάζονται νερό......πολύ νερό.....μα πάρα πολύ νερό.

Κάτι το οποίο δεν το αναφέρουν πουθενά, οι έμποροι που τα πουλάνε. :(

Ξεκίνησα με ποτίσματα 2 φορές την εβδομάδα, και τώρα βλέπω ότι όσο μεγαλώνουν, χρειάζονται πότισμα μέρα παρά μέρα....... αλλιώς το αποτέλεσμα που βλέπετε στις φωτό.



Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18511 από kosmidis80
Εγω παντως ψιλο-ξενερωσα με την ολη φαση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18516 από mastoras
Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι με τέτοια ζέστη, οποιαδήποτε προσπάθεια μεταφύτευσης είναι έγκλημα.

Τίποτα δεν πειράζουμε τώρα στα φυτά. Τα ευπαθή, προστασία από τον ήλιο, και συνεχώς βρεγμένο το χώμα του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18522 από kosmidis80
το κακο στην παουλοβνια ειναι οτι εχει πολυ μικρό και ελαφρύ σπόρο, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα οι σπόροι να μαζεύονται ολοι ή οι περισσοτεροι σε ένα μερος με το ποτισμα, ακομη και με πολυ προσεκτικό πότισμα. Δεν εχω κατα νου κανα κολπο να το αποφυγω αυτο.
Τα παραπανω έχουν ως αποτελεσμα τα φυτα να αναπτυσσονται παρα πολυ κοντα το ένα με το άλλο και μετα πολυ δυσκολα να χωριζουν.

Όπως και να έχει θα τα βαλω στο χωραφι το φθινοπωρο και οσα πιασουν και μεγαλωσουν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18597 από mourgos
Ρε παιδιά, τωρα διαβάζω γι αυτο το δέντρο. Ξέρει κανένας τι ριζικό σύστημα έχει? έχω κήπο στο σπίτι και θα ήθελα να βάλω για σκιά. Χρειαζεται να ειναι μακριά απο αλλα δεντρα. Έχει κάποια ιδιαιτερότητα που πρέπει να πρόσεξω? βλέπω οτι το πάτε και επαγγελματικά. Δεν ειναι κακή ιδέα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.131 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ