Kατασκευή πόρτας με αερόθερμο τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81570 από Gdevil

caftis έγραψε: Λοιπόν για το τζαμι θα μπει πιχακι μπροστά και θα ακουμπαει σε κορδονι.Τα κενα θα κλεισουν με λαμα απο μεσα
και σκέφτομαι να μπει και κορδονι γύρω απο την πορτα,
Πολλή καλά το σκέφτεσαι. Πρέπει η όλη κατασκευή να γίνει κατά το δυνατόν αεροστεγής.
για τον αερα στον χωρο καυσης θα βαλω μια γωνια φ70 και θα τρυπισω την μπροστινή στραντζα θα βγει εξω και θα ενωθεί με το μοτερ που υπαρχει.
Όταν λέω αέρα στον χώρο καύσης εννοώ αέρα για να καίγονται τα ξύλα.
Νομίζω πως περιέγραψες τον αέρα του αερόθερμου πως θα μπεί. Ο αέρας στον χώρο καύσης δεν χρειάζεται βεντιλατέρ.

Τωρα όσων αφορα την κοφτρα αν καταλαβω πως δουλευει θα μπορέσω να το φτιαξω
Βάζεις ξύλα. Ανάβουν. Βγάζουν μία φλόγα που πάει μέχρι την καμινάδα σου (ειδκά αν μπαίνει πολύς αέρας μέσα στην εστία εκεί που καίγονται τα ξύλα).
Στο έγραψα κάπως υπερβολικό. Αλλά το νόημα είναι να μείνουν οι φλόγες μέσα στην εστία και όχι να φεύγουν.
Τι κάνεις λοιπόν.
Βάζεις μία κόφτρα.
Αυτό είναι ένα κομάτι μέταλο που πιάνει από το ένα πλάι έως το άλλο. Και από πίσω έως μπροστά. Οχι όμως εντελώς μπροστά. Αλλιώς δε θα έφευγε ο καπνός. Αφήνεις ένα κενό. καμιά 10αριά πόντους.
Τώρα οι φλόγες χτυπάνε πάνω σε αυτή την πλάκα και απλώνονται. Και σου ζεσταίνουν και τις μπούκες. Και καίνε και κάποια καπναέρια.
Το κενό της κόφτρα στην αρχή που έχεις πολύ καπνό το θέλεις να είναι πίσω. Για να μη σου μαυρίζει το τζάμι. Γιαυτό την κόφτρα την κάνεις να μετακινείται μπρος πίσω.
Ελπίζω να βοήθησα.

και κατι τελευταίο αν θα βαλω μια ρυθμιζόμενη περσιδα στο κατω μέρος της στραντζας θα κανει δουλεια;
Ισως να μη κατάλαβα καλά τι εννοείς αλλά θα σου γράψω με βάση αυτό που κατάλαβα
Αν η κάτω στράντζα είναι ένα ενιαίο ξεχωριστό κομάτι (δλδ αέρας που μπαίνει εκεί δεν πηγαίνει σε άλλο κομάτια της κάσας) τότε μπορείς να το χρησιμοποιείσεις (αυτό που έγραψα σε προηγουμενος ποστ στο 7) με μία περσίδα για να σου βάζει αέρα στον χώρο καύσης. Για να καίγονται τα ξύλα. Όπως έχουν όλες οι σόμπες. Εχουν κάτι τρύπες μπροστά που τις ανοιγοκλείνεις όσο θες και μπαίνει αέρας μέσα στη σόμπα για να καίγονται τα ξύλα.



Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81571 από Gdevil

caftis έγραψε: Ερώτηση το τζαμι πρεπει να ακουμπαει και στις3 πλευρες σε κορδονι;
Και στις 4. Πρέπει να μη μπαίνει αέρας ανεξέλεκτα μέσα στην εστία. Αέρας για να καίγονται τα ξύλα πρέπει να μπαίνει μόνο όσος εσύ θα αφήνεις.
Αν δεν μπει περσιδα μπροστά τι προβλημα θα δημιουργήσει;



Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81792 από caftis
Καλησπερα ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις με κατατοπισατε πληρος.Σημερα πηγα απ' τον Δημητρη (KRATKI)μιας και ειμαστε γειτονες μου ελυσε ολες τις αποριες μου και προσθεσε και καποιες δικες του ιδεες τις οποιες θα υλοποιησω.Αυριο θα μου φερουν και το τζαμι, την εχω ηδη βαψει την πορτα οποτε μας μενει μονο η τοποθετηση.Θα μπουν φωτογραφιες αμεσα με το πρωτο αναμα.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Δημητρη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82254 από caftis
Έτοιμο το εργαλείο ορίστε και οι φωτογραφίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82294 από caftis
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82298 από caftis
Μονο την κοφτρα δεν εβαλα γιατι βαριομουν δεν πηγενε αλλο,εβαλα και αεροκουρτινα για να μην μαυριζει το τζαμι.Αυριο το πρωτο αναμα να στεγνωσουν και οι σιλικονες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.116 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ