Kατασκευή πόρτας με αερόθερμο τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75368 από dmtr

Gdevil έγραψε: dmtr,
αν το έβλεπα αυτό στο youtube θα έλεγα φάρσα μας κάνει. Κάποιος παίζει φλογέρα.
τεσπα.
όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ αυτό είναι σφύριγμα από είσοδο αέρα στον χώρο καύσης.
από την πόρτα? από κάτω από το τασάκι? από κάποιο "πιτσικαρισμα" κάπου του μαντεμιού?
Πάντως εάν θέλεις τράβα μερικές κοντινές φώτο. παρεπιπτόντως diy ή εργοστασιακό?

Λοιπόν το τζάκι είναι γερμανικό της Spartherm.
Πετσικάρισμα μαντεμιού αποκλείεται λόγω του ότι τα μαντέμια είναι διαιρούμενες πλάκες βιδωμένες στην ατσαλολαμαρίνα. Το "τραγούδι" σταματάει μόλις κλείσω λίγο τον δευτερογενή αέρα.
Το κακό είναι που μου αρέσει να το ακούω :P

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75372 από Gdevil
Τράβα ένα καλό "επαγγελματικό" βίντεο και στείλτο με mail στους γερμανούς με μία σημείωση
"εστίες έχετε φτιάξει πολλές, αλλά φλογέρα παίζει μόνο το δικό μου."
χαχααχχααχαχααχαχαχαχαχαχ :cheer: :P :woohoo:


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dmtr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75416 από caftis
Ο σωληνας που έρχεται απο εξω ειναι φ60 και τον εχω κολλήσει πανω στην πλακα που βιδωνω το μοτερ εχοντας κανει και σε αυτη μια τρυπα φ60, ενω απ την μανα του εχει τετράγωνη εξοδο.Φ60 ειναι και ο σωληνας μεχρι το ξεκίνημα των αποληξεων που ειναι φ38.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75521 από caftis



Μετά από δοκιμές κατάλαβα ότι το σφύριγμα βγαίνει από το μοτέρ μόλις το κουμπώσω στον πρώτο σωλήνα,λογικά επειδή στενεύει απότομα.Θα δοκιμάσω να το στενέψω ποιο κάτω μπας και δω διαφορά.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by caftis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75526 από Gdevil
Δε μπορείς να πεις.. Με το α) το πέτυχα..
χααχαχαχχα

Gdevil έγραψε: ...
Εσύ έχεις σφύριγμα.
Αρα κάπου διέρχεται αέρας από πολύ στενό άνοιγμα.
Πιθανά σημεία.
α) Εξωτερικό μοτέρ. ...


Παντως αν θέλεις να με ακούσεις βάλε πιο φαρδιά σωλήνα. Φ120
Φ60 είναι πολύ λίγο για 450 κυβικά αέρα.
αν από την άλλη θέλεις να μείνεις με την φ60 τότε πάνε σε ένα λαμαρινά να σου κάνει ένα παρέκταμα από την τετράγωνη έξοδό σου σε φ60. αυτό το παρέκταμα να βγεί καμιά 20αριά πόντους σε μήκος. Ωστε να στενέψει σιγά σιγά από την τετράγωνη έξοδο έως την στρόγγυλη. Αυτό το παρέκταμα επίσης ντύστο σφιχτά με κάποιο μονωτικό. Αυτό θα σου εξασφαλίσει την έλλειψη θορύβων συντονισμού.
Εdit
Αν πάλι αυτό το παρέκταμα θα έχεις την δυνατότητα να το βάζεις και να το βγάζεις (ξεβιδώνοντας κάποιες βίδες) τότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι το εξής
Το κάνεις να έχει και την λειτουργία του σιλανσιέ.
Δλδ θα το ντύσεις εσωτερικά με κάποιο ηχομονωτικό.
Θα πρέπει να βγεί σε μήκος όμως τουλάχιστον 60 εκατοστά για να πετύχει.
Το ηχομονωτικό θα το βάλεις μέχρι τα 50 εκατοστά. Ωστε με την εσωτερική μόνωση να σου μείνουν παντού καθαρά φ60.
Το ότι θα πρέπει να έχεις την δυνατότητα να το βγάζεις είναι απαραίτητο καθώς αυτό το υλικό που θα βάλεις μέσα για ηχομονωτικό θα πρέπει να το καθαρίζεις/αλλάζεις.
Κάτι ακόμα. Θα σου συνιστούσα να ανοίξεις άλλη μία τρύπα ώστε να στείλεις με έναν αγωγό αέρα από το σπίτι στην είσοδο του μοτέρ και να μην τραβάς αέρα από έξω. Αν θέλεις να αερίζεις το σπίτι άνοιγε παράθυρα. Αν θέλεις να ζεσταθείς τότε περνάς τον αέρα του σπιτιού σου από την κατασκευή σου.
τέλος edit

Τέλος να ξέρεις όσο έχεις ανοιχτή εστία τρώς πολύ περισσότερα ξύλα για να ζεσταθείς.

ΥΓ αυτές οι φώτο που έβγαλες από τι είναι? εμένα με φαίνονται για πολύ μασίφ πράγμα εάν είναι μόνο για να μεταφέρει κρύο αέρα μέχρι την εστία


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75535 από azio1967
Συμφορουμίτη caftis καταρχάς μπράβο για την κατασκευή σου.Και γω πιστεύω όπως κι ο Gdevil ότι είναι υπόθεση στενέματος του αγωγού στη ροή του αέρα.Με δεδομένο ότι ο θερμός αέρας κινείται πιο γρήγορα και το πολύ δυνατό σου μοτέρ,δημιουργείται έτσι η αίσθηση της σφυρίχτρας.
Το συγκεκριμένο αερόθερμο το'φτιαξα και γω από πέρσι και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.Λέω αρκετά επειδή στη θέση του μοτέρ εγώ τοποθέτησα ένα παλιό καλοριφέρ αυτοκινήτου που μου βρισκόταν.Δεν έχω κανένα πρόβλημα στη λειτουργία του,θα'θελα όμως να ξέρω αν μπορώ ν'αυξήσω την ένταση του αέρα κι αν όχι πόση είναι η δυνατότητα σε κ.μ αέρα ανα ώρα ενός τέτοιου συνηθισμένου καλοριφέρ αυτικινήτου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ