Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48477 από ELECTRICALCHIEF
Βιομαζιστη ή βιομαζοχιστη :P εχεις δουλεψει παρα πολύ. Αλλα οποιος καταπιάνεται με πολλα λίγα κανει καλα.
Αλλα επειδη έτσι είμαι και γω είμαι μαζι σου. Και η δικαιολογια μου ειναι ότι αφου το εκανα εγω, ειναι και για μενα, αν υπαρχει καποια ατελεια δεν με ενοχλει καθόλου.
Τωρα επι του θεματος, θελω και γω στο αμεσο μελλον να "κατεβασ" το ταβανι 5-10 ποντους τόσο για επιπλεον μονωση αλλά και για αισθητικους, τεχνικους και φωτιστικους λογους.
Το να το κανω μονος μου είχε περάσει απο το μυαλό, αλλα στην ιδεα της τοποθετησης της γυψοσανιδας έκανα πίσω. Τωρα που είδα οτι μπορει να γινει, αρκει να πιανουν τα χερια και να υπάρχει όρεξη και χρόνος μαλλον θα το επιχειρήσω.
Αυτο που θελω ομως να διευκρυνησεις μιας και για το τελικο σήκωμα της γυψοσανιδας στη θεση τοπποθετησης εχεις δοσει λύση ειναι άλλο. Πως μεταφερεις τις γυψοσανιδες ως ενα ατομο.
Επειδη εχω δει το μεγεθος τους και παντα τις κουβαλανε δύο ατομα. Θελω να τις ανεβασω σε πρώτο όροφο απο σκαλες και αναρωτιεμαι το βαθμο δυσκολιας. Εχω ανεβασει και χειριστει αρκετα πραγματα, μονωσεις, πανελ κλπ αλλα γυψοσανιδα οχι.
Επισης ως χωρο αποθηκευσης μπορουν να παραμεινουν εξωτερικα ή πρέπει να ειναι σε χωρο εσωτερικο χωρις υγρασιες κλπ?
Τα τετραγωνικα μου ειναι ~90 και 2-3 τρεχοντα μετρα σε τοιχο εχω, πιστευω μεσα σε ενα μηνα να γίνει η δουλεια στο σπίτι, μενω μεσα επισης...

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48489 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα!
το βαρος του φυλλου στα 2 μηκος ειναι στα 17 κιλα ...το προβλημα στην μεταφορα ειναι να μην σπασει

και αποηθηκευση σε εσωτερικο χωρο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96719 από Βιομαζιστής

ELECTRICALCHIEF έγραψε: Βιομαζιστη ή βιομαζοχιστη :P εχεις δουλεψει παρα πολύ. Αλλα οποιος καταπιάνεται με πολλα λίγα κανει καλα.
Αλλα επειδη έτσι είμαι και γω είμαι μαζι σου. Και η δικαιολογια μου ειναι ότι αφου το εκανα εγω, ειναι και για μενα, αν υπαρχει καποια ατελεια δεν με ενοχλει καθόλου.
Τωρα επι του θεματος, θελω και γω στο αμεσο μελλον να "κατεβασ" το ταβανι 5-10 ποντους τόσο για επιπλεον μονωση αλλά και για αισθητικους, τεχνικους και φωτιστικους λογους.
Το να το κανω μονος μου είχε περάσει απο το μυαλό, αλλα στην ιδεα της τοποθετησης της γυψοσανιδας έκανα πίσω. Τωρα που είδα οτι μπορει να γινει, αρκει να πιανουν τα χερια και να υπάρχει όρεξη και χρόνος μαλλον θα το επιχειρήσω.
Αυτο που θελω ομως να διευκρυνησεις μιας και για το τελικο σήκωμα της γυψοσανιδας στη θεση τοπποθετησης εχεις δοσει λύση ειναι άλλο. Πως μεταφερεις τις γυψοσανιδες ως ενα ατομο.
Επειδη εχω δει το μεγεθος τους και παντα τις κουβαλανε δύο ατομα. Θελω να τις ανεβασω σε πρώτο όροφο απο σκαλες και αναρωτιεμαι το βαθμο δυσκολιας. Εχω ανεβασει και χειριστει αρκετα πραγματα, μονωσεις, πανελ κλπ αλλα γυψοσανιδα οχι.
Επισης ως χωρο αποθηκευσης μπορουν να παραμεινουν εξωτερικα ή πρέπει να ειναι σε χωρο εσωτερικο χωρις υγρασιες κλπ?
Τα τετραγωνικα μου ειναι ~90 και 2-3 τρεχοντα μετρα σε τοιχο εχω, πιστευω μεσα σε ενα μηνα να γίνει η δουλεια στο σπίτι, μενω μεσα επισης...




Μόλις τώρα είδα την ερώτησή σου και σου απαντώ με μια καθυστέρηση ολίγων μηνών.
Κάλλιο αργά παρά ποτέ. :woohoo:
Ένα άτομο δεν είναι δυνατό να μεταφέρει ολόκληρο φύλλο γυψοσανίδα από την σκάλα. Μπορεί όμως να την μεταφέρει σχετικά εύκολα σε επίπεδο χώρο.
Οι γυψοσανίδες που χρησιμοποίησα εγώ είναι διαστάσεων 250cm X 120cm X 1,25 cm

Ελπίζω εν τω μεταξύ να ξεκίνησες την εν λόγω εργασία και να την αποπεράτωσες με επιτυχία.
Δεν είναι κάτι το πολύ δύσκολο.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96771 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Βάλε στο ταβάνι σου... γυψοσανίδα!
και εγω που μενω 4ο πρωτα αγορασα σκελετο και φελιζολ και αφου τα περασα πηρα και τις γυψοσανιδες.τις εκοβα στο ισογειο στις επιθυμητες διαστασεις και τις ανεβαζα με το ανσανσερ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #97118 από ELECTRICALCHIEF
Καλιο αργ παρα ποτε. Δεν ξεκινησα κατι ακομη.ισως και να μην κανω τη δουλεια. Παντως ευχαριστω.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #97193 από mega pellet
Να ρωτήσω και γω κάτι.
Όταν σε ταβάνι που υπάρχει ήδη ψευδοροφή πώς γίνεται να περάσουμε σποτ για φωτισμό και να βγάλουμε τα κλασσικά στρόγγυλα γύψινα φωτιστικών οροφής.
Πως θα γίνει η καλωδίωση?
Επίσης πως μπορέι να μπει κάποιο μονοτικό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ