Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17192 από Βιομαζιστής

stratis 1 έγραψε: Τι εισαι με ΤΖΙΡΟ (250Ε ΕΠΙ 20μτ) 5.000Ε το χρονο?? βιοτεχνης ????


Βιομήχανος!
Χαχαχαχαχαχαχαχαχα! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Στρατή, μη μου τον πειράζεις τον mastora! Είναι φιλαράκι κι ας μην τον έχω συναντήσει ποτέ.
:woohoo:

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17194 από antisakis
"Βιομαζιστής"
Δέχεσαι εσύ φίλε antisakis να έρθεις;

πολυ ευκολα κατηγορεις τους παντες
το οτι το δικο σου μηχανημα καιει 1,50 λιτρο την ωρα δεν σημενει οτι καποιος αλλος με το ιδιο μηχανημα ελεγε ψεματα και μαλιστα εσχεμενα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17195 από Βιομαζιστής

antisakis έγραψε: "Βιομαζιστής"
πολυ ευκολα κατηγορεις τους παντες
το οτι το δικο σου μηχανημα καιει 1,50 λιτρο την ωρα δεν σημενει οτι καποιος αλλος με το ιδιο μηχανημα ελεγε ψεματα και μαλιστα εσχεμενα.[/color]


Δεν καίει το δικό μου μηχάνημα 1,5 λίτρα την ώρα. 1,64 λίτρα την ώρα έγραψα. 1,5 λίτρα τα 55 λεπτά.
Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε 1 στα 8.000.000 βενζινοκινητήρας 13HP made in China να καίει λιγότερα από τον δικό μου ο οποίος είναι καινούργιος και έχει δουλέψει περί τις 10 με 12 ώρες συνολικά.
Μέτρα το με τον τρόπο που το πρότεινα στο mastora, βγάλε αποτέλεσμα και δημοσίευσε το. Όχι στο περίπου. Ακριβώς.
Τι διάολο; 19 χρόνια μοτοσυκλέτες έφτιαχνα. Δεν είμαι πυροσβέστης.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17197 από antisakis
"Βιομαζιστής"

Δεν καίει το δικό μου μηχάνημα 1,5 λίτρα την ώρα. 1,64 λίτρα την ώρα έγραψα. 1,5 λίτρα τα 55 λεπτά.


ποτε δεν κρατησα ρολοι στα χερια μου εχω ομως τσεκαρισμενα ολα τα εξοδα και σε λιγο καιρο θα μπορεσω σου πω ποσα χρηματα εχω ξοδεψει και τι ποσοτητα πελλετ εχω κανει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17198 από Βιομαζιστής
Εγώ όμως που κράτησα και χρονόμετρο και ζυγαριά ακριβείας, έβγαλα αποτέλεσμα και αυτό δεν αλλάζει.
Και αυτό ακριβώς το αποτέλεσμα πέρασα στο forum.
Και για όποιον είναι άπιστος, ακόμη και στοίχημα δέχτηκα δημόσια.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17201 από Βιομαζιστής
Ας το πάρουμε και αλλιώς για κάποιον που κατέχει έστω και λίγες γνώσεις πάνω στις μηχανές εσωτερικής καύσης. (αυτοκίνητο, μοτοσυκλέτα κλπ)

Ο 13ίππων κινητήρας στους συγκεκριμένους βενζινοκινήρες είναι 400 cc περίπου. Ένας κινητήρας μοτοσυκλέτας 400 cc μονοκύλινδρος συμβατικής τεχνολογίας με καρμπυρατέρ και όχι injection αποδίδει κατά μέσο όρο περίπου στα 30 με 35 άλογα. Θα που πεις πολλά σε σχέση με τον βενζινοκινητήρα των κινέζικων σαβουρομηχανών. Δεκτόν.

Από την άλλη για να πάρεις 13 ίππους από έναν τετράχρονο κινητήρα μοτοσυκλέτας χρειάζεσαι 200 περίπου cc. Μπορεί να βγάλεις και παραπάνω ίππους από 200 cc αλλά τότε θα μιλούσαμε για 2 επικεφαλής εκκεντροφόρους, υψηλής απόδοσης καρμπυρατέρ, εξελιγμένων ηλεκτρονικών αναφλέξεων, υψηλών στροφών κινητήρα κλπ που αυτά όμως δεν παίζουν σε καμιά περίπτωση στις φτηνομηχανές λόγω εξαιρετικά υψηλού κοστολογίου.

Τώρα αν πιάσουμε την ακραία περίπτωση από ένα παπάκι 100 cc μόνο που βγάζει 7hp δύναμης και το βάλουμε να διανύσει απόσταση διάρκειας 1 ώρας με τα 3/4 του γκαζιού άρα με μια ωριαία ταχύτητα 80 περίπου χιλιομέτρων, με την λογική του μισού λίτρου, θα κάψει να πάει από την Αθήνα έως το Λουτράκι ή από την Κατερίνη έως την θεσσαλονίκη, 85 λεπτά του ευρώ με την βενζίνη στο 1,70!!!

Καλά δεν το συζητώ! Έχουμε βρει το σούπερ ντούπερ οικονομικό μηχάνημα! B)

Και μιλάμε για 100 κυβικά και όχι για 400 που όσο και μικρό καρμπυρατέρ να της έχουν βάλει, θέλει να φάει καύσιμο για να χορτάσει.
Και επίσης μιλάμε για 7 αλόγατα και όχι για 13!

Τι δεν πάει καλά;

Αυτό που δεν πάει καλά είναι πως με μισό λίτρο βενζίνη δεν υπάρχει περίπτωση να φτάσει το παπάκι των 100 κυβικών ούτε στα πρώτα διόδια.

Πόσο βενζίνη χρειάζεται το παραπάνω 200ρη; Πόσο το 400ρη; Και ας έχουν το μικρότερο δυνατόν καρμπυρατέρ;

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.194 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ