Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1018 από OANNHSEA

Επεσε στα χερια μας ενα παλιο μηχανημα ενσιρωσης καλαμποκιου

Τι λες ρε άνθρωπε! Πως στα κομμάτια δούλευε αρχικά με το καλαμπόκι; :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Η συμβουλή που μου εδωσαν κατά την αγορά του πριν 15 χρόνια , ηταν να μη χρησιμοποιήσω ποτε τις 1080 γιατι μπορεί να καταστρέψει οποιοδήποτε μηχάνημα. Όλα τα αγροτικα μηχανήματα δουλεύουν στις 540, δεν είμαι όμως σίγουρος.

Αυτό πρώτη φορά το ακούω...
Δεν έχουν σχέση οι στροφές, αλλά η στιβαρότητα ου μηχανήματος και η ροπή που βγάζει το pto στις 1080...
Βέβαια δεν επιτρέπεται να βάλεις 1080 στροφές εκεί που θέλει 540, γιατί θα καταστρέψεις το μηχάνημα...
Ειδάλλως εάν ένα μηχάνημα είναι σχεδιασμένο για 1080 στροφές θα πρέπει να τρέχει με 1080...

Εάν λοιπόν οι Κινέζοι απλώς έβγαλαν το κινητήρα, τότε το μηχάνημα θα πρέπει να συνδεθεί με 1080 στροφές...
Μμμμμ... Μπορεί κάποιος από εσάς να ρωτήσει τους αντιπροσώπους σε τι pto πρέπει να βάλει την πρέσα του και να κάνει μία ενημέρωση;;;

antisakis
Να σε ρωτήσω:
Εσύ καις μόνο πέλλετ δική σου παραγωγής;
Εάν ναι, έχεις παρατηρήσει εάν δημιουργήται κλίνκερ;;;

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #1034 από ^silent_power^

Ευτηχως εμενα το τρακτερ εχει και και διπλασιασμο απο 540 στις 1080.Στις 1080 δουλευω τον σφυρομηλο.

Και τι ίππους βγάζει το pto;;; Ή τι διάμετρο άξονα έχει;;;

[/quote] Το τρακτερ ειναι 80 αλογα.Ακριβως ποσους ιππους βγαζει το pto δεν ξερω.Πρεπει να δω το βιβλιο οδηγιων.

Οσο για το βιοπετρελαιο,ριξε μια ματια σε αυτην την σελιδα: www.oilconvert.com/GR/page.php?11

Έλα βρε... Αυτή την εταιρεία τη ξέρω.. Το μηχάνημα της όμως είναι υπερτιμημένο...
Μετά την έκθεση τα υπόλοιπα...

[/quote]Ναι.θα τα πουμε απο δευτερα.Εχω προγραματισει να επισκευτω και εγω την εκθεση.Ελπιζω να μην υπαρξει καποιο απροοπτο και να ειμαι και εγω εκει!

Τι παιζει με αυτην την πελλετιερα και εχει τοση μεγαλη διαφορα στην τιμη απο αλλες ισωδυναμες?

Ίσως είναι μόνο για ζωοτροφές ή είναι από στοκ ή χίλιοι άλλοι λόγοι...

[/quote] Νομιζω ειναι και για ξυλο.Ενας θεος ξερει τι κρυβεται απο πισω σε αυτη τη μεγαλη διαφορα τιμης.

Τελικα το εν λογω μηχανημα στοιχιζει στην ισπανια 15000 ευρω! Αρκετα τσημπημενη τιμη πιστευω.

Όχι για το μέγεθος του και την χώρα κατασκευής του...
Είναι μία λογική τιμή...
Βέβαια όμως έγραψε και ο antisakis δεν κάνει για παραγωγή πέλλετ, γιατί θα σου βουτήξει καμία πέτρα και ύστερα άντε να αλλάζεις μήτρα και ρόλερ στην πρέσα...[/quote]

[/quote] Ειναι πολυ μεγαλης αποδοσης οκ.Αλλα η τιμη του κατα την γνωμη μου ειναι τσιμπημενη.Τα επιπλεον συστηματα που εχει ο εν λογω καταστροφεας σε συγκριση με εναν απλο(μοτερ λαδιου,τροχους,κοτσαδορο,το μπουρι που εχει, και ολα τα αλλα) δεν μπορει να αυξησει την τιμη του κατα 300%(υπολογιζω καπου στα 5000 ευρω για εναν απλο).
Οσω για τις πετρες,εαν το δουλευεις πιο ψηλα και απο κατω ειναι ολο κλειστο(εννοω εκει που δουλευουν τα σφυρια) και μενει ανοιχτο μονο μπροστα για την τροφοδοσια,η πιθανοτητα να αρπαξει τιποτα θα μειωθει αρκετα.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #1035 από ^silent_power^

jose pelleto έγραψε:

^silent_power^ έγραψε: Τελικα το εν λογω μηχανημα στοιχιζει στην ισπανια 15000 ευρω! Αρκετα τσημπημενη τιμη πιστευω.


Το μηχάνημα που αναφέρεις εχει απόδοση 6 - 15 τόννους /ώρα.
Το παρακάτω μηχάνημα εχει απόδοση 3 - 9 τόννους /ώρα, σίγουρα είναι πιο φτηνό, και καλύπτει τις αναγκες μας με το παραπάνω.


Τον ειπα τον μπουφο, να μου πει τιμη και γι αυτο που αναφερεις μιας και τα δυο ιδια εταιρια τα βγαζει, αλλα μου απαντησε οτι στειχηζει 15000 ευρω.Χωρις να αναφερει και μια δευτερη τιμη για το αλλο με την μικροτερη αποδοση
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #1036 από ^silent_power^

jose pelleto έγραψε:

^silent_power^ έγραψε: Στροφες ευτηχως εμενα το τρακτερ εχει και και διπλασιασμο απο 540 στις 1080.Στις 1080 δουλευω τον σφυρομηλο.


Για ποιο λόγο δουλεύεις τον σφυρόμυλο στις 1080 στροφες; Εχω 2 τρακτερ 72 και 110 ΗΡ αντιστοιχα. Το δεύτερο έχει 2 αξονες pto , έναν 540 και έναν αλλον 1080 r/min σε ελαχιστα εκατοστα το ένα από το άλλο. Η συμβουλή που μου εδωσαν κατά την αγορά του πριν 15 χρόνια , ηταν να μη χρησιμοποιήσω ποτε τις 1080 γιατι μπορεί να καταστρέψει οποιοδήποτε μηχάνημα. Όλα τα αγροτικα μηχανήματα δουλεύουν στις 540, δεν είμαι όμως σίγουρος.


Εμενα βγαζει εναν αξονα,ο οποιος εχει hi low μεσα στην καμπινα.
Αν και ο σφυρομηλος ειναι δυσκολο εργαλειο, τον δουλευει ανετα στης 1080 και εχει μεγαλη διαφορα στην καταναλωση μιας και ο κινητηρας δουλευει με λιγες στροφες(ολα αυτα περι καταναλωσης κλπ ειναι χιλιοδοκιμασμενα)
Εχει φτιαξει χιλιαδες τονους ζοωτροφες μιας και δουλευοταν επαγγελματικα,για περιπου 20 χρονια ισως και παραπανω,δουλευε καθε μερα,ουτε ο σφυρομηλος ειχε ποτε προβλημα,ουτε το τρακτερ.ΑΠΟΛΥΤΟς ΚΑΝΕΝΑ
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #1039 από ^silent_power^

antisakis έγραψε: Περασε το πρωτο τεστ !!!!

Επεσε στα χερια μας ενα παλιο μηχανημα ενσιρωσης καλαμποκιου
δωρο απο εναν φιλο.
Μια αμμοβολη,ενα βαψιμο, βγηκαν καποια προσθετα
και ιδου το αποτελεσμα :



Δουλευει στις 540 στροφες θα ανεβει στις 1500
και θα γινει προσπαθεια να δουλεψειτε και ως σφυρομυλος

(Το φιλαρακι ο αποστολης ειναι ειδικος στις πατεντες)

Ειναι ο καλαμποκας που μας ελεγες εε? Σακη με εναν αξονα για να το τσουλατε,κοτσαδορο και κατι σαν χοανη για να μπορειτε να βαζετε και κλαδια...το μηχανημα ειναι πολυ καλο!

Υ.Γ:περιμενουμε της εντυπωσεις σου οταν θα πελετοπιοισης τα ελιοκλαδα που λογω υγρασιας δεν καταφεραμε να πελετοπιοισουμε την περασμενη κυριακη!

Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #1040 από antisakis
Ειναι ο καλαμποκας που μας ελεγες εε? Σακη με εναν αξονα για να το τσουλατε,κοτσαδορο και κατι σαν χοανη για να μπορειτε να βαζετε και κλαδια...το μηχανημα ειναι πολυ καλο!

Υ.Γ:περιμενουμε της εντυπωσεις σου οταν θα πελετοπιοισης τα ελιοκλαδα που λογω υγρασιας δεν καταφεραμε να πελετοπιοισουμε την περασμενη κυριακη![/quote]

Γεια σου Στρατο .
Στα υδραυλικα θα δενει κανονικα και αν προσεξες στο βιντεακι υπαρχουν και αλλα εξαρτηματα που δεν εχουν περαστει ακομα ,το θρυμμα θα πεφτει κατευθειαν στην καροτσα.
Αν χρησιμοποιησουμε ξεχωριστο σφυρομυλο το μηχανημα ειναι ενταξει και ετσι οπως ειναι αυτη την στιγμη
απλα θελει συναρμολογηση.

Οσο για τα θρυμματα τις περασμενης εβδομαδας θα περιμενουμε να πεσει η υγρασια.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.220 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ